اطاعت نکردن از دشمن؛ سرفصل اصلی جهاد کبیر

اطاعت نکردن از دشمن؛ سرفصل اصلی جهاد کبیر


نایب رییس مجمع بسیج استان یزد:

اطاعت نکردن از دشمن؛ سرفصل اصلی جهاد کبیر/ افسران جنگ نرم در عرصه جهاد کبیر فعالیت کنند

نایب رییس دوم مجمع بسیج استان یزد گفت: جهاد کبیری که ما به آن اعتقاد داریم همان عدم اطاعت از دشمن است و آیات قرآن کریم به روشنی به توضیح در این خصوص می‌پردازد.

به گزارش یزد سا به نقل از یزد آوا، نایب رییس مجمع عمومی بسیج استان یزد صبح امروز در مجمع عمومی بسیج استان یزد با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در مقوله جهاد کبیر اظهار کرد: جهاد کبیر سر فصل بسیار مهمی در جامعه و راهبرد انقلاب اسلامی و برای پیشرفت در ابعاد گوناگون است.

آیت الله سید محمد کاظم مدرسی با بیان اینکه تنها واژه جهاد کبیردر آیات قرآن آمده است در حالی که در روایات به جهاد اکبر و اصغر اشاره شده است‌، تأکید کرد: بسیجیان، نخبگان و افسران جنگ نرم باید در این عرصه کار کنند و الزامات جهاد کبیر را توضیح دهند.

وی افزود: معنی و مفهوم جهاد کبیر، الزامات و ضرورت این جهاد و پیامدهای ترک آن نیاز به توضیح دارد و می‌تواند سر فصلی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه باشد.

آیت الله مدرسی خاطر نشان کرد: جهاد کبیری که ما به آن اعتقاد داریم همان عدم اطاعت از دشمن است و آیات نورانی قرآن کریم به روشنی به توضیح در این خصوص می‌پردازد.

وی  گفت: جهاد کبیر عرصه‌های گوناگون و مختلف سیاسی، نظامی، فرهنگی، هنری، اقتصادی و آموزشی دارد و نمونه‌های جهاد کبیر در طول تاریخ مشاهده می‌شود و در زمان پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) نیز نمونه‌های متعددی از آن وجود داشته است.

امام جمعه حومه شرقی یزد تصریح کرد: بسیاری از جلوه‌های واقعه عاشورا جهاد کبیر است و تنها قتال در آن مطرح نیست.

آیت الله مدرسی با بیان اینکه ضرورت جهاد کبیر الان برتر و بیشتر از جهاد اصغر است، ادامه داد: توجه به نقاط افتراقی و اشتراکی جهاد کبیر با جهاد اکبر و اصغر نکته دیگری است که باید سر فصل باشد و مورد بررسی قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: فلسفه عدم اطاعت از دشمن از سرفصل‌های اصلی جهاد کبیر است و با موظف بودن به جهاد کبیر، باید پیامدهای مقابله با دشمن و عدم اطاعت از او از جمله تداوم فشارهای سیاسی و دسیسه‌ها، وجود تحریم‌ها را تحمل کنیم و افزایش سختی‌ها و آزار و اذیت از سوی دشمن را بپذیریم.