نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

امام رضا (ع) الگویی اجتماعی در تحقق سبک زندگی اسلامی

امام رضا (ع) الگویی اجتماعی در تحقق سبک زندگی اسلامی


امام رضا (ع) الگویی اجتماعی در تحقق  سبک زندگی اسلامی

آیت الله سیدمحمدکاظم مدرسی

هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت الگویی رفتاری و شخصیتی اجتماعی برای تمام دوران‌ها و مبتنی بر آموزه‌های قرآن و سیره حضرت محمد (ص) است که ویژگی بارز آن حضرت در نظر گرفتن رضایت خداوند در تمام امور، داشتن اخلاق نیکو و ساده زیستی در میان مردم حتی در زمان تحمیل ولایت عهدی توسط مامون به ایشان بود.خصوصیات اخلاقی و زهد و تقوای آن حضرت به گونه‌ای بود که حتی دشمنان خویش را نیز مجذوب خود می‌کرد.

در عصر حاضر و با توجه به دغدغه‌های دینی، تربیتی، اجتماعی و فرهنگی موجود در جامعه سیره امام رضا (ع) الگوی عقلانیت، عملگرایی و سبک زندگی از جهات سیاسی، فکری و معرفتی  برای تحقق عدالت و اسلام مداری در جامعه دینی است که مسئولان و مردم هر کدام در جایگاه و سهم  خود باید از این دریای نورانی و آسمانی بهره مند شده و در جریان‌های پیش رو موثر و گره‌گشا واقع شوند.

امت اسلامی در عصر مامون با حملات و کج اندیشی‌های فرهنگی و اعتقادی متعددی روبه‌رو بود که امام هشتم به عنوان مبلغی مقاوم در جایگاه معرفتی و اندیشه‌ورزی ورود کرد و اثرات شگرفی در این زمینه محقق شد.امروز نیز فرهنگ و دین به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه جامعه اسلامی مورد تهاجم دشمنان قرار گرفته و در جبهه ای نرم، به ویژه کانون خانواده، شخصیت‌سازی و تربیت نسل جدید را هدف قرار داده است.

پس در جبهه فرهنگی نیز مدل رفتاری و منش اجتماعی امام رضا (ع) به عنوان شخصیتی که علاوه بر ایستادگی در مقابل ظلم حکومتی با رویکرد اصلاح فکری و مبارزه با فساد اخلاقی در عرصه فرهنگی نیز به شکلی منعطف و عمیق وارد عمل شد، قابل الگو برداری و رسیدن به نقشه راهی جامع و کامل همراه با غنای معنوی در این عرصه است.

امام رضا (ع) با هجرت خود به خراسان حرکتی از جنس هجرت امام حسین (ع) را تداعی کرد که اقدام ایشان در حفظ و تقویت اسلام از نظر فکری و معرفتی بسیار موثر بود و تمدن اسلام را در گستره جهانی معرفی و تبیین کرد.

شایسته است  این الگوی تمام عیار برای بشریت در عرصه و گروه‌های سنی مختلف مورد توجه قرار گرفته و تبیین شود، او که نهضت کلامی‌اش بی نظیر است و سبک زندگی علمی و عملی آن حضرت می‌تواند جامعه علمی، دانشگاهی و حوزی را متحول سازد و تحول در این زمینه‌ها تعالی و پویایی تمامی بخش‌های جامعه را به همراه دارد.

بر این اساس جایگاه اجتماعی، علمی و سیاسی ویژه امام رضا علیه السلام می‌تواند به عنوان سرمایه‌ای معنوی و روشی گرانبها برای شخصیت‌های مختلف به ویژه مسئولان و صاحب منصبان مورد توجه قرار گیرد و بزرگ ترین درس از امام رئوف این است که در سپهر هدایت معجزه ای بزرگ تر از مهربانی وجود ندارد.

از برکات معنوی و صفات اخلاقی آن حضرت بر می‌آید که بر مبنای نگاه دین اسلام تقوا تنها ملاک برتری بر شمرده می‌شود و در سپهر هدایت معجزه‌ای بزرگ‌تر از مهربانی وجود ندارد و اخلاق نیکو و رفتاری شایسته با اقشار مختلف مردم موجب ارتقا سرمایه‌های اجتماعی در جامعه اسلامی می‌شود.

قبل از اینکه انسان‌ها را بتوان با موعظه تربیت و هدایت کرد؛ الگوی رفتاری مناسب والاترین، اثرگذارترین و غنی ترین مربی است بر این مبنا و با توجه به برکات وجود نورانی آن حضرت  و نگاه ارزشمند ایشان برای طول تاریخ آراستگی ظاهری، اولین عامل موثر بر مخاطب بوده و قبل از هر سخن و کاری، بیان کننده بسیاری از نکات تربیتی است.

حضرت امام رضا (ع) در سبک زندگی و مدیریت اسلامی بر نظرخواهی و مشورت با مردم در حل و فصل امور جامعه اسلامی تاکید داشته و آن حضرت سرعت بخشی به امور مردم و رسیدن به فرجام مناسب‌تری در اجرای برنامه ها و تحقق اهداف را در مشارکت و همبستگی مردمی می دانند و شایسه است این اصل اساسی مبنای عمل مسئولین ما در بخش های مختلف قرار گیرد./