نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت‌الله مدرسی: تفاوت غرب بین مردم ترکیه و سوریه جنایت بزرگ علیه بشریت است. (1401/11/21)

آیت‌الله مدرسی: تفاوت غرب بین مردم ترکیه و سوریه جنایت بزرگ علیه بشریت است. (1401/11/21)


آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به ایام الله دهه مبارک فجر، اظهار داشت: در آستانه بیست و دوم بهمن‌ماه قرار داریم و باید بدانیم که انقلاب اسلامی با الهام از آیات نورانی قرآن و سیره حضرات معصومین پایه‌گذاری شد.

وی با بیان اینکه یکی از آیات نورانی پشتوانه‌دار قرآن آیه پنجم سوره ابراهیم است که خداوند می‌فرماید «وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَىٰ بِآیَاتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَكَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَذَكِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِكَ لَآیَاتٍ لِكُلِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ» عنوان کرد: دو ماموریت الهی در این آیه وجود دارد، یکی اخراج امت‌ها از ظلمت‌ها و کشاندن آن‌ها به طرف نور و دوم هم اینکه ایام الهی را باید برای مردم متذکر شویم.

امام جمعه بخش مرکزی یزد در ارتباط با مفهوم اینکه انسان باید از ظلمت‌ها خارج شود گفت: ظلمت عبارت است از اینکه انسان در چنگال ستمگران اسیر باشد و راه خدا را نبیند.

مدرسی یزدی با بیان اینکه تمام روزها ایام الله است گفت: با این وجود شکی نیست برخی از روزها ویژگی‌های خاصی دارند که نمونه آن وجود ندارد و یکی از این ایام‌الله‌ها قطعا روز 22 بهمن ماه است که باید با حضور خود نسبت به این روز بزرگ که یک نعمت الهی است شکرگذاری کنیم.

وی افزود: حضور ما در این عرصه نماد است، نماد به معنای وحدت، استقلال خواهی، تمامیت ارضی، اسلام خواهی، شکر، مقاومت و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی است؛ از سوی دیگر فردا جشن عمومی است  و هر حرکتی و جمعیتی نیاز به شعور، تفکر و شور در کنار یکدیگر را دارد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: فردا روز شور مردم و حضور در راهپیمایی پیروزی حق علیه باطل است و و در رکن بعد بیعتی با انقلاب، آرمان‌های امام و ارزش‌های به دست آمده از خون شهیدان و تولی و ابراز دوستی با حرکت آزادی بخش و نورانی انقلابیون است.

مدرسی یزدی تصریح کرد: نکته دیگر نیز تببین دستاوردهای انقلاب اسلامی است و از دیگر سو باید عوامل اصلی انقلاب هم مورد توجه قرار بگیرد همانگونه که رهبر معظم انقلاب آن را مورد توجه قرار دادند.

 وی به زلزله اخیر در ترکیه و سوریه اشاره کرد و گفت: ضمن اینکه که با آسیب‌دیدگان از این حادثه ابراز همدردی می‌کنیم و لازم به حمایت و همدلی هستند، اما باید بدانیم که غربی‌ها بین ملت سوریه و ترکیه تفاوت گذاشتند و این تفاوت همان جنایت علیه بشریت است و نباید در یک حادثه و مصیبت بین دو ملت تفاوت گذاشت.

امام جمعه بخش مرکزی یزد خاطرنشان کرد: با توجه به زلزله‌ای که رخ داده باید توجه داشته باشیم 54 مخاطره در دنیا وجود دارد که 45 مورد آن در کشور ما امکان اتفاق افتادنش وجود دارد و باید خود را برای آن آماده کنیم.