نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: از گفته‌های برخی از مسئولان مبنی بر اینکه "اختیاراتی نداشتیم" متعجبیم

آیت الله مدرسی: از گفته‌های برخی از مسئولان مبنی بر اینکه "اختیاراتی نداشتیم" متعجبیمهر مشکلی راه‌حلی دارد و اکنون راه درست حل مشکلات کشور انتخاب درست در انتخابات نه کناره‌گیری از حضور در پای صندوق رأی. در واقع هر کجا مردم وارد عمل شوند و اسلام معیار تصمیم‌گیری‌ها باشد مشکلات حل می‌شود، مشکلات معیشتی نباید اشخاص را از مشارکت در انتخابات مردد کند بلکه باید نابسامانی و ناکارآمدی موجود در کشور را با انتخاب درست جبران کنند.‌

آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی نایب‌رئیس شورای حوزه علمیه یزد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد اظهار داشت: برخی از افراد شیطنت می‌کنند که در نظام جمهوری اسلامی هر رئیس جمهوری بعد از یک یا دو سال به این نتیجه می‌رسد که نمی‌تواند موفق شود و این عدم موفقیت را به‌واسطه سازوکاری که در نظام اسلامی حاکم می‌بیند می‌داند، این پرسش در ذهن مطرح می‌شود که؛ چرا در نظام جمهوری اسلامی برخی از رؤسای جمهور در چارچوب عملکرد خود دارای موفقیت نسبتاً مناسبی نیستند؟ پاسخ این سؤال هم روشن است بنابراین مشکل از جای دیگری است.

ایشان گفتند: قانون ‌محدوده و اختیارات رئیس جمهور را برای ما روشن می‌کند و ابزار قانونی خاصی را هم همراه با امکانات بسیار ویژه، متراکم و وسیع در اختیار رئیس جمهور قرار می‌دهد، همین رئیس جمهور با ابزار موجود و با این سازوکار قانونی که قبلاً از آن مطلع است وارد عرصه انتخابات می‌شود، عجیب این است که بعضی از رؤسای جمهور در پایان کار بیان می‌کنند که "اختیاراتی نداشتیم و توانمندی خاصی در اختیار ما قرار نگرفته بود".

عضو شورای فرهنگ عمومی تصریح کرد: اما همین افراد دوست دارند قانون اساسی به‌گونه‌ای رقم بخورد که آن‌ها رئیس جمهور مادام‌العمر شوند یا دست‌کم یک دور دیگر آنها انتخاب شوند یا اینکه معاون اول آنها مجدداً برای ثبت‌نام اقدام می‌کند، یا برای دوره دوم با حرص و ولع در میدان حضور پیدا می‌کنند.

مدرسی افزود: این برای ما قابل توجیه نیست که یک رئیس جمهوری که بیان می‌کند "سازوکاری که در اختیار من است سازوکار کاملی نیست" با حرص و ولع در این زمینه حضور می‌یابد، پس مشخص می‌شود که سازوکارها و اختیارات کامل و جامع است، اختیارات رئیس جمهور هم وسیع و گسترده بوده و امکانات در اختیارش هم متراکم است.