نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: استکبار برای تامین منافعش تمام حقوق انسانی را زیر پا می‌گذارد. (1401/05/28)

آیت الله مدرسی: استکبار برای تامین منافعش تمام حقوق انسانی را زیر پا می‌گذارد. (1401/05/28)آیت الله سید محمدکاظم مدرسی در خطبه های این هفته نمازجمعه با اشاره به سپری شدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی اظهار داشت: سیدالشهدا فقط برای ۱۰ روز اول محرم و برنامه های هیئت ها و سایر مجموعه ها در این ایام نیست.

ایشان بیان کرد: باید از سرمایه های به دست آمده در جریان محرم محافظت کنیم و به آن چوب حراج نزنیم و با گناه، اشتباه یا بی تفاوتی و فاصله گرفتن از امام حسین (ع) و ارزش های معنوی این پشتوانه چندبعدی را از دست ندهیم.

نایب رئیس حوزه علمیه یزد عنوان کرد: نکته دیگر اینکه نسبت به انجام عزاداری ها مغرور نشویم و اگر انفاقی انجام داده، مجلسی برپا کرده و منبری رفته، مداحی انجام داده و به هر شکل در این مسیر قدم گذاشته ایم غرور نداشته باشیم و آنچه لازم است این است علاوه بر مرید بودن که جریان عزاداری ها ارادت ما را به سیدالشهدا نشان می دهد پیرو بودن هم شرط اساسی است چرا که اهل بیت هم مرید می خواهند و هم متبع و پیرو می خواهد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد در بخش دیگری از سخنان خود در مورد موضوع سقط جنین که در قرآن و روایات نیز نسبت به این موضوع حساسیت فراوان وجود دارد افزود: سالانه بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار سقط جنین در کشو به صورت غیرقانونی صورت می گیرد که بخشی از آن مربوط به استان یزد است و این موضوع قتل نفس است و به فتوای مراجع علاوه بر اینکه دیه آن باید پرداخت شود کفاره قتل عمد را هم باید بپردازند.

عضو شورای فرهنگ عمومی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد سالگرد کودتای ۲۸ مردادماه یادآور شد: این کودتا که توسط آمریکایی ها انجام گرفت درس خوبی را به ما می دهد و آن اینکه نظام سلطه هر کجا منافع خود را در خطر ببیند رای مردم و نظر مردم؛ روشنفکران وعالمان دینی برایش هیچ ارزشی ندارد.

وی تصریح کرد: آمریکای ۲۸ مرداد همان آمریکای امروز است و مستکبران همان نیت و عملی که در گذشته داشته اند امروز نیز نیز دارند و هیچ تغییری نکرده و پای منافع که در میان باشد تمام حقوق انسانی را زیر پا می گذارند برای اینکه بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند.

مدرسی اظهار داشت: خون شهدای والامقامی چون شهید سلیمانی را بر زمین می ریزند برای اینکه به اهداف و قدرت طلبی پلید خود دست پیدا کنند و تاریخ به ما نشان داده این متسکبرین اصلاح شدنی نبوده اند و آنچه می تواند استقلال و آزادی مردم ایران را تضمین کند تبدیل ایران اسلامی، به ایرانی قوی است.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود در موضوع امر به معروف و نهی از منکر گفت: باید احساس مسئولیت در انسان ها ایجاد شود و جامعه از پلیدی پاک شود و اگر جامعه ای با فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر رشد پیدا کند دیگر واژه به تو چه و به من چه معنایی ندارد و این واژه ها زمانی معنا پیدا می کند که انسان در غرب باشد و ببیند انسانی دارد در حالت مرگ دست و پا میزند و به فریادش نمی رسند و این حالت مورد پذیرش در دین مبین اسلام نیست.

مدرسی عنوان کرد: نتیجه چنین جامعه ای حتی از زندگی حیوانات هم پست تر است زیرا منکر در جامعه نباشد باید بستر معروف در جامعه گسترده شود و اگر بخواهیم پوشش و حجاب اسلامی را کاملا ملاحضه کنیم باید حتما آموزش، پوشاک مناسب و باقیمت خوب به وفور با انواع و اقسام در اختیار جامعه قرار دهیم، طبق گفته های آشنایان امروز در یزد به طور مثال کمتر مانتویی مناسب با شان یک زن اسلامی عرضه می شود و در سایر پوشاک بانوان و آقایان نیز نیازمند تولیدات مناسب با همه مولفه های بازارشناسی و توجه به سبک پوشش اسلامی هستیم.

امام جمعه بخش مرکزی یزد در مورد سیل نیز بیان کرد: گذشت زمان از این حادثه نباید باعث برخی غفلت ها شود و تا پایان حل مشکلات مردم باید دستگاه و نهادهای مرتبط همراه پیگیر موضوعات مردم ناشی از جریان سیل اخیر باشند و تلاش های مسئولان و گروه های جهادی نیز در این زمینه که تاکنون صورت گرفته است قابل تقدیر است.

وی همچنین با گرامیداشت هفته دولت اظهار داشت: قریب به ۳۶۶ قلم دارو تحت پوشش بیمه نبوده اندکه اکنون تحت پوشش قرار گرفته اند و ۱۱۹ قلم از داروهای خارج نسخه نیز به زودی طبق گفته مسئولان امر تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

مدرسی ادامه داد: قریب ۶ میلیون نفر از افراد فاقد بیمه طی سه ماه گذشته به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و ۵ هزار میلیارد تومان برای تامین بخشی از هزینه های دارو و درمان برای کسانی که بیماری های صعب العلاج دارند در نظر گرفته شده و ارز ترجیحی برای داروهایی که تولید داخلی ندارند، شیرخشک و واکسن همچنان ادامه دارد و نکته مهمی که وجود دارد همه این اقدامات قابل تقدیر است اما نظارت بر موضوعات مرتبط با دارو و درمان هم چنان باید ادامه داشته باشد و برخی مشکلات نشان می دهد که یا نظارت ها تام نیست و یا مقطعی و ضعیف است و باید خدمات وبرنامه هایی که در نظر گرفته می شود را در مسیر اجرا نیز مورد نظارت قوی قرار دهند تا خدمات در مسیر درست خود قرار گرفته و برای جامعه اثرگذار و مفید باشد.