نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: آمادگی برای محرم نباید شادمانی های ذی‌الحجه را تحت‌الشعاع قرار دهد

آیت الله مدرسی: آمادگی برای محرم نباید شادمانی های ذی‌الحجه را تحت‌الشعاع قرار دهد


آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، ضمن تبریک روز مباهله گفتند: ماه ذی‌الحجه‌الحرام ماه اعتقادی مسلمانان و مکتب اهل بیت علیهم‌السلام است؛ حوادثی که در این ماه اتفاق افتاد از نهم ذی‌الحجه به عنوان سد ابواب تا 25 ذی‌الحجه به عنوان جریان نزول سوره مبارکه انسان و همچنین صدور حدیث کسا، نزول آیه ولایت، نزول آیه تطهیر، جریان مباهله و جریان غدیر همه این‌ها جنبه اعتقادی دارد.

ایشان افزودند: این ماه، ماه شادی و ماه اعتقادات اسلامی است، لذا باید از آن بهره‌برداری شود؛ این ماه، ماه تفکر و تدبر و تعقل است و لذا بجاست که مسلمانان نسبت به ماه ذی‌الحجه‌الحرام مخصوصا روزهای پایانی این ماه نگاه شادمانه و نشاط‌ آور داشته باشند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد اظهار داشتند: ماه محرم را نیز در پیش داریم و مردم ما دارند برای عزاداری سیدالشهدا (ع) آماده می‌شوند اما عزاداری سیدالشهدا (ع) نباید ماه ذی‌الحجه‌الحرام را تحت‌الشعاع خودش قرار دهد؛ در مجالس و محافلی که قرار است در پایان ماه ذی‌الحجه شکل بگیرد حتما باید به جریان مباهله و جریان نزول سوره مبارکه انسان توجه شود.

معظم له خاطرنشان کردند: خواهش من از مردم عزیز این است که سیاه‌پوشی‌ها را بگذارند برای دو روز مانده به محرم و آن سیاه‌پوشی‌ها را آن زمان انجام دهند و چهره شهر را همچنان شاد نگه دارند تا دو روز مانده به محرم که به استقبال ماه محرم می‌رویم.

ایشان اضافه کردند: البته ما الان در آستانه برگزاری اجلاس پیرغلامان حسینی در یزد هستیم که این هم طلیعه بسیار خوبی است، اما امیدواریم همچنان که ما نسبت به عزاداری اهل بیت علیهم‌السلام توجه لازم را داریم و حق هم همین است نسبت به مجالس شادی و سرور در جامعه اسلامی توسط اهل بیت علیهم‌السلام هم توجه لازم را داشته باشیم.

آیت الله مدرسی تأکید کردند: در اهمیت روز مباهله همین بس که زمخشری نقل می‌کند که وقتی پیامبر (ص) برای مباهله با نصارای نجران حاضر شدند؛ پیغمبر (ص) با حسنین در کنار هم جلو افتادند، پشت سر پیغمبر فاطمه زهرا (س) و پشت سر ایشان حضرت امیرالمؤمنین (ع) بودند.

ایشان ادامه دادند: در حقیقت حضرت زهرا (س) حلقه اتصال بین نبوت کبری و ولایت عظما بودند و این نشانگر اهمیت جریان فاطمی در فرهنگ علوی است و این گویای عظمت مقام حضرت زهرا (س) است.