آیت الله مدرسی: آنچه داریم به برکت خون شهدا است/ جناب مسئول! شما از خون همین شهید به مسئولیت رسیدی

آیت الله مدرسی: آنچه داریم به برکت خون شهدا است/ جناب مسئول! شما از خون همین شهید به مسئولیت رسیدی


هفتمین یادواره شهدای اصناف و بازاریان یزد در پنجمین روز فروردین در مسجد بیاق خان یزد برگزار شد.
امام جمعه حومه شرقی یزد در این مراسم با اشاره به چرایی برگزاری یادواره های شهدا اظهار داشت: شاید بعضی ها تصور کنند برگزاری یادواره شهدا جنبه سیاسی و بهره برداری های اجتماعی دارد، خیر این مجالس پایه های اساسی دینی دارد و بر اساس روایات و استنادات متعدد دینی برگزار می شود.
آیت الله سید محمد کاظم مدرسی افزود: در هر زمانی حق و باطل روبروی هم قرار دارند. اگر حق پر رنگ شود، باطل از میان خواهد رفت و اگر باطل پر رنگ شود حق جایگاه خود را از دست می دهد. این جدال از ابتدای تاریخ وجود داشته و این چنین نبوده که حق و باطل در یک منطقه بدون رویارویی به حیات خود ادامه بدهند، حق و باطل همیشه درگیر بوده اند. امروز هم وظیفه ما تقویت حق است و اعتقاد داریم که شهدا از عالی ترین مدافعان حق و حقیقت بوده اند. امروز هم تقویت حق در جامعه ما با برگزاری همین یادواره ها و مراسمات تجلیل از شهدا محقق می شود.
وی گفت: اگر می بینیم قطعه استخوانی به جا مانده از پیکر پاک شهدا وقتی وارد شهری می شود مورد تجلیل مردم واقع می شود، این عمل ریشه اعتقادی، ریشه تاریخی قرآنی و ریشه روایی دارد. زیرا شهید جان خود را در راه حق فدا کرده است.
آیت الله مدرسی ابلاغ پیام شهدا را دومین ثمره برگزاری یادواره شهدا توصیف و ابراز کرد: هر حادثه ای که اتفاق می افد دو نیمه دارد. نیمه اول خلق پیام و نیمه دوم ابلاغ پیام است، جریان کربلا و شهادت حضرت سیدالشهدا نیز به همین ترتیب بود. انقلاب اسلامی که برگرفته از قیام کربلا بوده هم دو نیمه دارد. در نیمه اول شهدا خلق پیام را به دوش کشیدند و در نیمه دوم ما باید ابلاغ پیام آن ها را به دوش بکشیم. این یادواره ها و مجالس هم در جهت تحقق همین مسئولیت برگزار می شوند.
وی تاکید کرد: قرآن مجید به ما توصیه می کند یاد بزرگان و صالحان را در جامعه زنده کنیم، بنابراین علما، صالحان و شهدا کسانی هستند که باید در عرصه های مختلف بدرخشند چرا که یاد آنها باعث می شود مردم به این سمت و سو گرایش پیدا کنند.
مدرسی بیان داشت: امروز آنچه داریم به برکت شهید، شهادت و ایثارگری است. با نگاه به وصیتنامه های شهدا می بینیم هدف آنها از گام برداشتن در مسیر ایثار و شهادت حفظ دین و تقویت نظام اسلامی بوده است.
وی گفت: از اول انقلاب تا کنون حدود 220 هزار شهید تقدیم اسلام کرده ایم، از طرفی حدود 12 هزار و دویست مسئول در کشور وجود دارند. اگر حساب کنیم می بینیم حدود 17 شهید به فیض شهادت رسیده است تا من مسئول در نظام جمهوری اسلامی بتوانم روی کرسی مسئولیت بنشینم. با این حساب این فرد چقدر باید احساس مسئولین بکند؟
آیت الله مدرسی ادامه داد: واقعا انسان ناراحت می شود که مسئولی در نظام جمهوری اسلامی برای رسیدن به کرسی مسئولیت دنیایی خودش برود در جای نامناسبی بایستد و با چند بدحجاب عکس بگیرد و در فضای مجازی منتشر کند. شهدا رفتند که ما مسئولینمان بعداً اینطور تصاویرشان را منتشر کنند؟ اُف بر این مسئولیت، اُف بر این غیرتی که بعضی احساس می کنند باید از طریق بی دینی به کرسی مسئولیت برسند. واقعا اُف بر این مسئولیت ها.
وی تاکید کرد: هر مسئولی در هر رده ای باید فکر کند و بگوید من باید پاسخگوی شهدا باشم. آقای مسئول! شما از خون همین شهید به مسئولیت رسیدی، اگر آنها نبودند شما هم الان این مسئولیت را نداشتید. باید در این مجالس بیاندیشیم و ببینیم که مسئولیتمان در برابر خون شهدا چیست.