نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: بوم گردی‌های بی در و پیکر برای یزد خطرناک است.( خطبه نماز جمعه بخش مرکزی یزد۹۹/۱۰/۲۶)

آیت الله مدرسی: بوم گردی‌های بی در و پیکر برای یزد خطرناک است.( خطبه نماز جمعه بخش مرکزی یزد۹۹/۱۰/۲۶)
بسمه تعالی
نماز جمعه بخش مرکزی یزد- آیت الله سیدمحمدکاظم مدرسی – احمدآباد ملاباشی/ 26 دیماه 1399
با تسلیت ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، همچنان که می‌دانیم ابعاد مختلفی در زندگانی حضرت زهرا (س) قابل تصور است، یک بعد عبارت است از مظلومیت حضرت زهرا(س) که معمولا در این ایام بسیار به آن پرداخته می‌شود،مظلومیتی که از دیر باز برای خاندان عصمت و طهارت وجود داشته و در حال حاضر نیز برای پیروان آن‌ها در بسیاری از نقاط وجود دارد و یکی از ابعاد ریشه‌ای رشد شیعه نیز همین مظلومیت شیعه است.
ابعاد دیگر مورد بررسی زندگانی حضرت زهرا(س)  توجه به ویژگی‌های  تاریخی و کلامی است. حضرت زهرا (س) محور حق، حقیقت و رضایت خداوند متعال و عامل تثبیت تشیع بودند. بعد بندگی نیز یکی از ویژگی‌های دیگر و مهم آن حضرت است که امروز باید این موضوع را الگو قرار دهیم و سعی کنیم در مقابل خدا بنده باشیم همانطور که حضرت زهرا (س) در برابر خدا بنده حقیقی بود.
در این ایام استان یزد به ویژه شهر دارالعباده معطر است به عطر شهیدان، آن هم شهیدان گمنام و شهدایی که پس از دوران هشت سال دفاع مقدس پیکرشان بعد از ده ها سال شناسایی شده و عطر وجودشان در سراسر استان خواهد پیچید و امید که بتوانیم از این فضای معنوی کمال استفاده را داشته باشیم و بدانیم که این شهدا برای چه رفتند و برای چه امروز جانشان را از دست داده اند.
نباید هرگز آن فرهنگی که شهدا به دنبال آن بودند یعنی فرهنگ بندگی را فراموش کنیم، زیرا فرهنگ اطاعت از فرمان الهی است.در مقابل این فرهنگ، فرهنگ دیگری نیز داریم که سر از نافرمانی در می آورد و همه دست اندرکاران در استان یزد باید در راستای تقویت فرهنگ شهادت و آنچه که شهدا برای آن جان داده اند حرکت کنند اما متاسفانه بعضی از حرکت‌ها را می بینیم که این حرکت‌ها حرکت هایی ناروا در استان یزد است و ضد فرهنگ شهادت محسوب می شود.
یکی از موضوعاتی که لازم به طرح است و مسئولین حاکمیتی کاملا به آن توجه داشته باشند این بوم گردی های بی در و پیکیری است که مدتی است در استان یزد رایج شده و خانه‌های سنتی آن هم بدون پیوست فرهنگی –اسلامی ؛ ترویج ، ساخته و تقویت می‌شوند و در حال حاضر یک سری فساد از آن استخراج می شود که در آینده بسیار خطرناک تر است.
این بومگردی‌ها، کویر نوردی‌ها و تورهایی که بدون پیوست فرهنگی و بدون رعایت موازین شرعی انجام می‌گیرد برای آینده یزد و یزدی‌ها بسیار خطرناک است و یزد به عنوان درالعباده باید مورد توجه مسئولین حکومتی باشد و اجازه ندهند این گونه تغییر و تحول آن هم با چنین سرعتی به عنوان ضد فرهنگ شهادت و ضد فرهنگ اسلامی ترویج شود.
ما مخالف اقتصاد و اشتغال نیستیم اما هر اقتصاد و اشتغالی که بدون پیوست فرهنگی باشد آن اقتصاد به ضرر جامعه و امنیت و فرهنگ خواهد بود که در این زمینه همه افراد باید به این موضوع توجه و دقت لازم را داشته باشند.
مقام معظم رهبری فرمایشی حکیمانه داشتند که سعی کنید به جای رفع تحریم به دنبال خنثی سازی تحریم ها بروید، خنثی سازی به دست خود ماست اما رفع تحریم‌ها به دست دشمن است و  آن دشمن است که می‌تواند رفع تحریم کند یا این عمل را انجام ندهد.
اما خنثی سازی به دست خود ماست و این هست که ما باید تصمیم بگیرم، آیا سزاوار است ملتی سرنوشت خود را در اختیار دشمن قرار دهد، آیا ما حق نداریم به عنوان ملتی رشید، قوی و دارای تمدن پرسابقه، استقلال آزادی خودمان را حفظ کنیم و قطعا این حق ملت ایران است و ما نباید اراده دیگران را به سرنوشت کشورمان پیوند بزنیم بلکه باید اراده خودمان را به سرنوشت کشورمان پیوند بزنیم.
ما در خنثی سازی باید به خودمان اعتماد و تکیه کنیم اما در رفع تحریم ها باید به دشمن اعتماد کنیم ، آیا به خودمان اعتماد کنیم قوی تر و بهتر است یا به دشمن.از دیگر تفاوت‌هایی که بین خنثی سازی تحریم ها و رفع تحریم هاست این است که خنثی سازی تحریم ها برای ما آینده ساز و فرصت ساز است، تهدید ها را از بین می‌برد اما رفع تحریم ها آینده سوز است و آینده ما را وابسته به دیگران می کند و تهدیدزاست.
در خنثی سازی تحریم ها ما می توانیم از دشمن امتیاز بگیریم مثل جریان هسته ای اگر تعطیل نشده بود، اما  در رفع تحریم ها ما باید به دشمن امتیاز بدهیم خیلی فرق است ما از دشمن امتیاز بگیریم یا به دشمن امتیاز بدهیم.
ما معتقدیم و همانطور که تا کنون مشخص شده برجام و امثال برجام فرصت سوز بوده اند و هستند و خواهند بود.آثار خنثی سازی تحریم ها خیلی روشن است پیشرفت تکنولوژی و دفاعی، تقویت دکترین دفاعی کشور، پیشرفت هسته ای و نانوتکنولوژی،پیشرفت هوا فضا، اشتغال ، تولید ملی، درآمد و رشد سرانه ملی، این ها آثار خنثی سازی تحریم هاست اما اگر بخواهیم به دشمن دست دراز کنیم و تکدی گری داشته باشیم چه دستاوردی برای ما خواهد داشت.
لذا در این زمینه همه دستگاه،ها باید توجه لازم را داشته باشند ما به امریکایی‌ها و

انگلیسی‌ها نیازی نداریم و مقام معظم رهبری هم فرمودند که ما حتی به واکسن آن ها هم نیاز نداریم و چیزی که دیگران جرات بیان نداشتند مقام معظم رهبری با رشادت تمام در هفته گذشته بیان فرمودند که ورود واکسن آمریکایی ها و انگلیسی ها به کشور ممنوع است و این یک حکم حکومتی بود نه بحث سیاسی،چرا بعضی از مسئولین در استان مصاحبه می کنند  که  این یک بحث سیاسی بود و ما در زمینه سیاسی چون فرد سیاسی نیستیم وارد نمی‌شویم؛ برادر من؛ عزیز من؛ خدوم زخمتکش این بحث ولایی و حکومتی است و با بحث سیاسی نیز بسیار تفاوت دارد و این حتی بر مراجع معظم تقلید هم لازم است تا تبعیت کنند و این یکی از مصادیق حکم حکومتی مقام معظم رهبری بود و همه بیایید به پای این صحب ایستادگی کنیم، چرا می گویید این بحث سیاسی است، نه واکسن بحث سیاسی نیست  چون جان مردم، عزیز است. مقام معظم رهبری فرمودند ما به واکسنی که اعتماد نداریم و خودشان هم اعتماد ندارند و تا به حال نتیجه خوبی هم نداده است نباید اعتماد  کنیم و ابتدا باید به توان خود تکیه کرده و یا از هر کشوری که قابل اعتماد است وارد کنید.
چطور وقتی مردم ما 200 تا 500 نفر داشتند به خاطر بیماری کرونا  تلف شده و از بین می رفتند حاضر نبودند داروی کرونا را به ما بدهند اما حال که به فضل الهی ، همت و تدبیر مسئولین و توجه و همکاری مردم و با دستور اکید مقام معظم رهبری مبنی بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی و کنترل های صورت گرفته  مدتی این بیماری فروکش کرده است؛ حاضر شده اند به ما واکسن مجانی بدهند.
ممکن است  ده  تا بیست هزار واکسن بفرستند و بعد هم بگویند ما واکسن را بر روی ایرانی ها امتحان کردیم یا سر و صدایی راه بیندازند که مسئولین خودشان استفاده کردند و  به مردم واکسن نداند.این هم خودش یک توطئه ای بود همه باید بیدار باشند و گاهی که در فضای مجازی حرف های نامربوط شنیده می شود این موارد را مورد توجه قرار ندهند.
زندگی بعضی از آدم ها  برای همه بشریت الگوست، حاج قاسم سلیمانی یک فرمانده نظامی بود اما سلوک و رفتار او ، منش او برای همه ما و همه فرماندهان در همه عرصه ها چه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی الگوست و همه آن هایی که دلسوزند برگردند و یک نگاهی به روش فرماندهی او در میدان نبرد و رزم با دشمن داشته باشند .
اولین ویژگی حاج قاسم سلیمانی در میدان نبرد با دشمن که امروز همه مسئولین فرهنگی و اقتصادی ما نیاز به آن نیاز دارند قاطیعت در مقابل دشمن است ، دشمن را باید شناخت ولو در دوردست و خارج از مرزها و با او باید قاطعانه و به دور از مماشات برخورد کرد.
مسئولان محترم فرهنگی و اقتصادی امروز دشمن را در عرصه‌های اقتصاد و فرهنگ بشناسید ، دشمن ما با ما در نبرد است و همه قبول داریم و ما فرماندهانی می خواهیم همچون حاج قاسم سلیمانی  که در این مسیر بهترین الگو است.
دومین ویژگی حاج قاسم سلیمانی این بود که خودش در صف مقدم با آبرو و  جان حاضر می شد و خانواده اش را فدا کرد تا در میدان باشد.برادر من، مسئول فرهنگی استان و کشور مملکت جمهوری اسلامی آیا در میدان هستی؟آیا پیشگام هستی ؟یا آرائی که می خواهی از مردم بگیری را از طریق فرهنگ بی عفتی و بی حجابی است این که در صف دشمن مبارزه کردن علیه نظام جمهوری اسلامی است.
خیلی از آقایون وقتی میخوان رای بگیرن به تعبیر برخی از دوستان  از مردم رای بی عفتی می گیرند، زن را به عنوان کالا معرفی می کنند و دو سه تا دختر بزک کرده را می آوردند جایی و مصاحبه می کنند و می گویند بله ما طرفدار این گروه و فردیم.این همان حرکت صدر اسلام و جاهلیت است که زن را کالا می نامد.
اما اسلام و انقلاب آمد زن را ارتقا رتبه داد ، پس بنابراین باید در میدان باشیم، تقویت نیروها با ایجاد انگیزه از دیگر حرکت‌های حاج قاسم سلیمانی بود.رها شدن از مرزها نیز شاخصه دیگر این شخصیت ارزشمند است و خودش را در درون کشور خلاصه نکرده بود و در هرکجا لازم بود حضور پیدا می کرد.
خستگی ناپذیری از ویژگی های حاج قاسم سلیمانی بود  و فرماندهانی که می خواهند در میدان رزم اقتصادی و فرهنگی مبارزه کنند باید خستگی ناپذیر باشند، دور بودن از حواشی سیاسی و جناج گرایی از دیگر ویژگی های شهید سلیمانی بود و طیف و گروه برایش معنی نداشت و خط ولایت ، خط رهبری و پشت سر مقام معظم رهبری حرکت کردن از ویژگی های او بود و اگر واقعا مسئولین ما می خواهند با فرهنگ های بی ارزش و ضد ارزش مبارزه کنند باید این خصلت ها را در خودشان تقویت کنند و با این خصلت هاست که می توان الگوی مبارزه را از حاج قاسم گرفت و به کار بست.