نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: دشمن تضعیف تعقل در جامعه را دنبال می‌کند. (نماز جمعه۱۴۰۱/۷/۲۹ )

آیت الله مدرسی: دشمن تضعیف تعقل در جامعه را دنبال می‌کند. (نماز جمعه۱۴۰۱/۷/۲۹ )آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی، امام جمعه بخش مرکزی یزد، امروز، ۲۹ مهرماه در خطبه‌های این هفته در فهرج با اشاره به اینکه صبر یکی از کلیدهای سعادت برای انسان و بشریت است، گفت: هیچ انسان موفقی بدون صبوری و بردباری به کمال نرسیده است، البته گاهی صبر به شکل اشتباه معنا می‌شود یعنی به معنای تحمل ظلم، ستم و شرایط حاضر که این نوع برداشت برای توجیه کار مستکبران و طاغوتیان است.

وی ادامه داد: این همان مرام و شیوه‌ای است که قبلاً جماعتی با عنوان حجتیه بیان می‌کردند وگرنه اسلام برای مبارزه با ظلم و ستم به شکل فراوان و کامل آن هم در ابعاد و موقعیت‌های مختلف دستورالعمل دارد. صبر به معنای واقعی یعنی هر کجا باید بایستیم، بایسیتم و هر کجا باید حرکت کنیم به حرکت خود با اراده محکم ادامه دهیم و هر کجا باید مقاومت کنیم، مقاوم باشیم که لازمه این نوع صبر این است که انسان باید معارف و احکام اسلامی را بداند تا در مقام و جایگاه صبر از خود رفتاری درست نشان و بروز دهد.

مدرسی افزود: صبر باعث می‌شود انسان به مرحله جلوداری جامعه نیز برسد، مهم این است که راه تحصیل صبر را بدانیم، اولاً باید به ریشه‌های بی‌صبری توجه و با این ریشه‌ها مبارزه کنیم؛ مثل بی‌ظرفیتی انسان، ضعف نفس، ترس، بزرگ دیدن مصیبت‌ها و نواقص، ضعف توکل نسبت به خدا که این ریشه‌ها باید ضمن شناسایی، در مسیر توانمندی و تبدیل به قوت جبران شوند.

وی گفت: یکی دیگر از راه‌های تحصیل صبر مطالعه و دقت در سیره علما و اولیا الهی است و در این راستا مجالست با صابران بسیار مؤثر خواهد بود و تدبر و تأمل در نتایج صبر نیز بسیار خوب است که تقویت انگیزه‌های دینی و تدبر در آیات وارده در فضیلت صبر نیز ارزش قابل توجهی دارد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دشمن در این ایام اهداف شومی را دنبال می‌کند و می خواهد با هیاهوی تبلیغاتی و حرکات پر سر و صدا نگذارد صدای مردم به یکدیگر برسد و صدای مردم نیز به مسئولان و صدای مسئولان به مردم منعکس شود، حتماً باید به این نوع فعالیت‌های تبلیغاتی و مخرب دشمن توجه داشته باشیم که نمی‌گذارند صداهای واقعی را متوجه شویم.

وی ادامه داد: دشمن در تلاش است قدرت تعقل را در جامعه کمرنگ کند و در این راستا احساسات کاذب را ایجاد می‌کند و تقویت احساسات غلط را هدف قرار داده است تا از جامعه سلب امنیت کند. دشمن به دنبال ایجاد و زیاد کردن تفرقه و تشتت در جامعه است تا مردم را از نظام اسلامی مأیوس کند، در جایگاهی که  نظام اسلامی در عرصه‌های مختلف با همه نواقصی که وجود دارد، موفق بوده است و در این زمینه می‌توان اشاره‌ای به سهم زنان در عرصه و فعالیت‌های مختلف داشت که ۶۰ درصد دانشجویان  و کارمندان دانشگاه های ما و همچنین معلمان ما زنان هستند، ۴۹ درصد پزشکان جامعه را در حال حاضر زنان تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: ۴۲ درصد کارمندان دولت، ۳۵ درصد ورزشکاران، ۳۴ درصد نویسندگان، ۳۲ درصد اعضای هیئت علمی، ۲۶ درصد مهندسان، ۲۲ درصد دارندگان گواهینامه رانندگی و ۱۸ درصد از کارکنان بخش خصوصی را زنان تشکیل می‌دهند.

مدرسی افزود: امروز دشمن قصد دارد ایران قوی را تضعیف کند و الحمدالله موفق نشده است و چهل سال است تلاش می‌کند که کسی به ایران سلاح نفروشد و در حال حاضر به جایی رسیده است که تلاش خود را به کار گیرد تا ایران به دیگران سلاح نفروشد. این‌ها همه به دلیل درایت نظام جمهوری اسلامی و شخص مقام معظم رهبری و همبستگی و تلاش مردم است و امروز امتحان ما نه با امام حسین و نه با امام زمان است و بلکه امروز امتحان ما در نگاه به جانشین امام زمان است، مانند زمان سیدالشهدا(ع) که مردم کوفه امتحانشان به مسلم بن عقیل بود نه به خود سیدالشهدا و مانند زمان حضرت موسی که وقتی غایب شد امتحان مردم به حضرت هارون بود.

امام جمعه بخش مرکزی یزد بیان کرد: سخنان مقام معظم رهبری در جمع نخبگان بسیار ارزشمند بود و نکته ای در این زمینه قابل توجه است و گرچه نخبگانی که در محضر مقام معظم رهبری بودند، نخبگان علمی بودند و باید به آنها توجه شود اما در سطح جامعه و اقشار مختلف نخبگان فراوانی در رسته‌های متنوع از جمله کارآفرینی، پزشکی، مدیریتی و غیره داریم که لازم به توجه و حمایت هستند.