نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: شرایط سفر ارزان اربعین برای مردم فراهم شود.(نماز جمعه ۱۴۰۱/۵/۲۱)

آیت الله مدرسی: شرایط سفر ارزان اربعین برای مردم فراهم شود.(نماز جمعه ۱۴۰۱/۵/۲۱)آیت الله سید محمدکاظم مدرسی در خطبه های این هفته نمازجمعه با بیان اینکه یکی از سرمایه های کلان بشری، تاریخ عاشورا و حادثه عظیم کربلا است که در کنار این سرمایه، سرمایه های ارزشمند و غنی دیگری مثل زیارت عاشورا وجود دارد که گنجی مخفی است و ارزش آن را اجمالا توده های مردم پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه در دوران دفاع مقدس دریافته اند.
وی عنوان کرد: زیارت عاشورا دریایی از معارف و مسائل اعتقادی، سیاسی، اجتماعی را در ابعاد مختلف راهبردی و کاربردی برای همه ما در بر دارد زیرا در این زیارت دعاها و مطالبات فراوانی وجود دارد و به غیر از لعن و سلام که آنها هم دعا هستند، 12 دعای استثنایی در زیارت عاشورا وجود دارد.
مدرسی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از همه عزاداران و بانیان عزاداری حسینی در یزد، از جامعه مداحان، شاعران آیینی، نیروهای امنیتی به ویژه نیروی انتظامی، صدا و سیما، هیئت های مذهبی، بسیح و سپاه، هیئیت امنای مساجد، حسینیه ها و برگزارکنندگان مجالس که زمینه ساز برنامه ها و مجالس مختلف عزاداری در این ایام بودند، افزود: مجلسی می‌تواند در راه سیدالشهدا خودش را معرفی کند که بتواند با جلوداری ولی زمان خویش در راستای تقویت نظام اسلامی و معرفی شمر زمانه حرکت کند.
امام جمعه بخش مرکزی یز ادامه داد: آفرین بر هیئتی که توانست شمر زمانه را معرفی کند و از آن برائت بجوید از این رو هیئت‌های عزاداری باید در مسیر تقویت انسجام ملی و نظام اسلامی و مطالبات ارزشمند مردمی فعال باشند و عمدتا نیز باید در مسیر عزاداری باشد و ما گاهی احساس می کنیم در بعضی از هیئت ها البته بسیار معدود، کمتر اسمی از امام حسین (ع) و عزاداری و امثال این موضوعات برده می شود و بیشتر شعرهای غیر منطبق با ارزش‌های عاشورایی و قابل سوء استفاده که شبکه های معاند نیز از آنها سوء استفاده می کنند، به کار می‌رود.
وی تصریح کرد: هیئت‌ها باید توجه داشته باشند که در مسیری حرکت کنند که هیچگونه سوء استفاده‌ای از برنامه‌های آنها انجام نشود و البته اکثریت هیئت‌ها نیز بسیار خوب و عالی برنامه هایی را اجرا کردند که قابل تقدیر و الگوبرداری است.
مدرسی ادامه داد: از مشترکات دو نیمه اول و بعد از عاشورا که هر کدام شش ماه طول کشید، تنها بودن ولی خداست و عدم همراهی خواص و مردم با ولی خدا به بهانه های گوناگون و لذا وقتی امام آنها کشته شود، خود آنها نیز کشته می شوند.
وی با اشاره به اینکه در زیارت عاشورا می خوانیم لعنت بر امتی که اساس ظلم و جور را تقویت و ایجاد کرد، افزود: در این زمینه باید توجه داشته باشیم که دشمن در تلاش برای جدایی امت از امام است و اگر بخواهیم از عاشورا عبرت بگیریم باید توجه لازم به این ابعاد مهم نیز داشته باشیم و نهایت حماقت است اگر برخی فکر کنند یزدییان زمانمان برای لغو تحریم‌ها به کمتر از سر بریدن ما راضی هستند.
مدرسی تاکید کرد: طبیعی است زمانی در عاشورا تحریم ها برداشته شد که سرها بریده شد و بر دار رفت و امروز نیز دشمن فشار خود را بر نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم مظلوم این کشور اسلامی متمرکز کرده برای اینکه اگر بتواند مردم را متفرق کند و از رهبری و نظام جدا کند تا بتواند بر خون، مال، دارایی و ناموس مردم در جامعه اسلامی مسلط شود، همچنان که یزدیان این کار را انجام دادند بنابراین باید از عاشورا عبرت بگیریم و در این زمینه هوشیار و بصیر باشیم.
امام جمعه بخش مرکزی یزد در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: شوراهای امر به معروف و نهی از منکر باید تشکیل و تقویت شود و فقط هم برای اقامه نماز نیست بلکه باید در این زمینه مطالبات مردم نسبت به دستگاه های اجرایی و اداره‌ها کاملا روشن بیان شود و شاید یک مقدار برخی از دستگاه ها ابتدا برایشان سخت باشد اما به هر حال مسیری است که قانون مشخص کرده و باید شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در این راستا تشکیل شود.
وی اظهار امیدواری کرد: شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در مساجد، هیئت‌ها و محلات نیز تشکیل شود و در راستای اهداف آن گام های موثری برداشته شود.
 مدرسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نگرانی در زمینه گرانی داروها و اضافه شدن بر سختی آلام بیماران، عنوان کرد: دولت در کلان به این مسئله توجه داشته باشد و ما نیز به خاطر تامین داروها هم تشکر می کنیم و هم به خاطر گرانی برخی داروها گلایه داریم و معتقدیم باید در این زمینه چاره اندیشی و زمینه سازی شود تا مسئله گرانی مدیریت و نظارت بر بازار دارو در راستای خدمت به مردم تقویت شود.
وی همچنین با اشاره به در پیش بودن سفر اربعین تاکید کرد: با توجه به شرایطی که  برای حضور مردمی در پیاده روی اربعین فراهم شده، امیدواریم مردم بتوانند سفری ارزان و همراه با معنویت و امنیت کامل را داشته باشند و از دولتمردان، شرکت‌های هواپیمایی، وزارت راه و حمل و نقل می خواهیم در این زمینه و فراهم ساختن همه ابعاد لازم برای پیاده روی اربعین حسینی تلاش کنند و تسهیل تردد مردم هم از شهرها به طرف مرز و هم از مرز به طرف عتبات و بازگشت به ایران را مورد نظر قرار دهند