نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی:عقلانیت فرهنگ شیعه در مبارزه با ویروس کرونا/خانواده و جمعیت از مهم ترین دغدغه های امروز است. (خطبه نماز جمعه بخش مرکزی ۹۹/۰۳/۲۳)

آیت الله مدرسی:عقلانیت فرهنگ شیعه در مبارزه با ویروس کرونا/خانواده و جمعیت از مهم ترین دغدغه های امروز است. (خطبه نماز جمعه بخش مرکزی ۹۹/۰۳/۲۳)
خطبه‌ نمازجمعه بخش مرکزی یزد به امامت آیت الله سیدمحمدکاظم مدرسی / 23 خردادماه 99
توصیه دارم خود و شما را به رعایت تقوای الهی و توجه به ذات پاک احدیت زیرا اگر انسان نسبت به خدای متعال توجه داشته باشد بسیاری از معضلات و مشکلات زندگی او حل خواهد شد و نگرانی هایی که بی جهت و به دلیل اعتماد به دنیا بر او عارض شده است نیز برطرف می شود.
امروز یکی از نقاط  ضعف زندگی های خانوادگی ما و شما  عدم اعتقاد  وتوکل کامل بر پروردگار است.
اگر توکل بر خدا و تکیه گاهمان حضرت حق باشد، مسائل و مشکلات هیچ اثری در زندگی ما نمی گذارد و بر اثر ضعف توکل بر خداست که ما انسان ها از لحاظ فردی، خانوادگی و اجتماعی دچار معضلات و مشکلات شده ایم و اگر تقوای الهی را پیشه کنیم زندگی ما از وضعیت فعلی متحول خواهد شد.
باید سبک زندگی را بر اساس معتقدات انسان های سالم قرار دهیم.اگر سبک زندگی ما بر اساس زندگی انسان های معتقد و خوش باور نسبت به دین شکل بگیرد این همه ناهنجاری در جامعه و زندگی فردی و خانوادگی ما به وجود نخواهد آمد.
ما از بسیاری  نعمت ها بهره مندیم که  از آن ها غافل هستیم و در جریانات اخیر بیماری کرونا  ارزش این نعمت ها برای ما آشکار شد  و کما بیش مردم دنیا متوجه شدند که نعمت امنیت و سلامت معنایی گسترده و ارزشی استثنایی دارد.
امروز ثابت شد بشریت نیازمند قدرتی مافوق خود یعنی قدرت خدای متعال است و بشر با همه پیشرفت علمی که دارد واقعا توان مقابله با کوچکترین موضوعی را به جز با عنایت پروردگار ندارد.
در جریان مبارزه با ویروس کرونا عقلانیت فرهنگ شیعه کاملا مشخص شد، همه ملل، اقوام و مذاهب گرفتار این ویروس منحوس به تعبیر مقام معظم رهبری شدند اما تنها مذهب و آئینی که به تمام معنا عقلانیت را از خودش نشان داد و پا به پای مسائل بهداشتی موازین دینی خود را تنظیم کرد فرهنگ شیعه بود.
بر این اساس جا دارد از همه گروه ها، نهادها و افرادی که در جریان برگزاری رزمایش مواسات ،همدلی و کمک های مومنانه همت ورزیده اند، قدردانی نمایم و اگر این جریان شکل نگرفته بودند این چنین سرافراز نبودیم و ضروریست  ادامه این حرکت ها  به صورتی فراگیر تر و جامع تر در جامعه دنبال شود.
در فضای حاضر با مشکلات معیشتی فراوانی روبه رو هستیم  که ریشه  آن ها در نبود ثبات قیمت ها و ضعف در نظارت است که باید مسئولان بخش های مرتبط در این حوزه بیشتر تلاش کنند و از سوی دیگر دغدغه ناشی از بیکاری که عامل آسیب های اجتماعی فراوان است نیز مورد توجه قرار گیرد.
یزد از دیرباز به عنوان دارالعباده معرفی شده است یعنی مرکز عبادت، فرهنگ و خدا محوری؛ نباید اجازه داد این مرکزیت تحت الشعاع مسائل ضداخلاقی و برنامه های نامناسب قرار گیرد، باید نهادهایی مثل شورای فرهنگ عمومی، ارشاد ، سازمان تبلیغات ، سپاه ، بسیج، آموزش و پرورش، دانشگاه ها و حتی نیروی انتظامی دست به دست هم دهند مشکلات فرهنگی جامعه را شناسایی و حل این موضوعات را  اولویت بندی کنند.
اگر افرادی ناخودآگاه یا مغرضانه در این زمینه در نشر فحشا و اشاعه فساد دست دارند چه دولتی چه غیر دولتی ؛ چه مردمی چه غیرمردمی؛ با آن ها برخورد داشته باشند
 از مهم ترین مشکلات جامعه امروز ما بحث خانواده و جمعیت است که ضروریست تسهیلاتی مناسب را در اختیار زوج های جوان قرار دهند زیرا بحث ازدواج  بسیار مهم است و آماری که ما داریم در شش سال اخیر 40 درصد از ازدواج ها کاهش پیدا کرده است در حالیکه سن مزدوجین ما ثابت مانده است و در این زمینه نیز نیازمند اجرای برنامه ای منسجم هستیم.
در این روزها حرکت های بدون روتوش غربی ها نسبت به انسان ها و تبعیض نژادی را شاهد بودیم ؛ نباید فراموش کنیم کسانی که دوست دارند به تعبیر مقام معظم رهبری چهره منحوس آمریکا را بزک کنند الان می خواهند چه بگویند.
این ها در حال حاضر هم برای بزک کردن چهره آمریکا و حامیانش ساکت نیستند اما اینقدر این جریان علنی شده و در جوامع بشری خود را عریان کرده است که همه بشریت نسبت به آن واکنش نشان داده اند.
و این رفتارها چهره واقعی آمریکا را نشان می دهد.آن ها می خواهد زانوی خود را بر گلوی ملت ها بگذارند و فشار دهند تا خفه شوند و اگر ملتی از خودمقاومت نشان دهند او را با انواع و اقسام روش ها تحت فشار قرار دهند.
نمونه آن ملت ایران است؛ یا باید مثل زمان شاه باشد که شیره جان و توان ملت را آمریکا ببرد و سکوت کنیم ، یا مثل وضعیت امروز عربستان باشیم و یا در نهایت باید مقاومت کنیم و دست رد به سینه آن ها بزنیم  که خوشبختانه ملت ایران با سیاست گذاری و جلو داری مقام معظم رهبری و درایتی که امام در ابتدای انقلاب داشتند دست رد بر سینه زیاده خواهی غربی ها زدند و خدا را شاکریم که در چنین میدان و جبهه ای حضور داریم و می خواهیم در مسیر عبادت خدا و نفی طاغوت قدم برداریم.