نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: غرب به دنبال نفی لزوم حیا، عفت و پوشش است (۱۴۰۱/۱۰/۲)

آیت الله مدرسی: غرب به دنبال نفی لزوم حیا، عفت و پوشش است (۱۴۰۱/۱۰/۲)


آیت‌الله سیدمحمد کاظم مدرسی یزدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بخش مرکزی یزد اظهار داشت: اسلام نه تنها انتظار ندارد ما به مانند دیگران نباشیم حتی به غیر مسلمانانی که در محدوده اسلامی و زیر پرچم اسلام هم زندگی می‌کنند امر می‌کند که با اذن حاکم اسلامی شیوه، منش، پوشش و جریان زندگی خود را ممتاز کنند.

وی ادامه داد: یکی از این موارد پوشش، حیا و عفت است و نفی این سه مورد امروز شعار غربی‌ها است و از این جهت باید در این حوزه به شکل کاملا آگاهانه عمل کرد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با تاکید بر اینکه قرآن مجید بیان می‌کند که پوشش یک اصل اساسی در اسلام است، گفت: از سوی دیگر پوشش نماد تمدن و پیشرفت ملت‌ها از گذشته بود نه نماد عقب ماندگی و پس رفت، به همین دلیل هم هست که با یک نگاه اجمالی متوجه می‌شویم که فقط چهار دسته از موجودات هستند که از پوشش سر باز می‌زنند که شامل مجانین، کودکان، حیوانات و انسان‌های متوحش در زمان جاهلیت هستند.

مدرسی یزدی تصریح کرد: در همه ادیان توحیدی پوشش وجود داشته و حتی در کشورهای که شاید به مرحله‌ای رسیده‌اند که فرزندانشان را باید فقط به نام مادرانشان بشناسند هم حداقل‌هایی برای پوشش در نظر گرفته‌اند.

نائب رئیس شورای مرکزی حوزه‌های علمیه استان یزد خاطرنشان کرد: پذیرش فرهنگ بیگانه عواملی دارد و از مهم‌ترین عوامل ضعف مدیریت‌های فرهنگی و عدم پیوست فرهنگی برای هر پدیده‌ای است.

وی تصریح کرد: هر گونه پدیده اجتماعی و اقتصادی می‌توانند عواقب فرهنگی نیز داشته باشد، حتی پدیده‌هایی که فرهنگی هستند اگر نگاه عمیقی به آنها بشود می‌تواند عواقبی به دنبال داشته باشن از جمله هییت‌گردانی و جلسات مذهبی و روضه‌خوانی که همه این‌ها باید پیوست فرهنگی اصیل داشته باشد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد تاکید کرد: عواقب نبود پیوست فرهنگی اصیل هم عبارت از نبود هویت، ماهیت یک ملت، تسلط دشمن و طمع دشمن نسبت به داشته‌های یک ملت است.

رئیس حوزه علمیه مدینه العلم الکاظمیه(ع) با تسلیت شهادت حضرت زهرا(س،) گفت: این روزها استان یزد به وجود نورانی و معنوی شهدای گمنام متبرک است، الگو و اسوه شهدای گمنام حضرت زهرا(س) است که سال‌ها مدفن آن‌ها مخفی بود و حال در گمنامی آشکار شد.

مدرسی یزدی افزود: حضور این شهدا یک فرصت زمانی برای نوعی جهاد تببین است، خوب می‌دانید که آسیب‌های اجتماعی همچنان دامن‌گیر بخشی از اقشار جامعه است و حل ان نیاز به برنامه‌ها و جریان‌سازی‌های موثر اجتماعی است.