نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: لزوم جبران خسارات وارد شده به مردم در جریان سیل اخیر (نماز جمعه ۱۴۰۱/۵/۷)

آیت الله مدرسی: لزوم جبران خسارات وارد شده به مردم در جریان سیل اخیر (نماز جمعه ۱۴۰۱/۵/۷)سید محمدکاظم مدرسی در خطبه های این هفته نمازجمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به نزدیک شدن ایام محرم اظهار داشت: عزاداری‌ها باید هماهنگ با کل منظومه دینی و مذهبی باشد به این معنا که محرم و صفر نباید با اصول، اخلاق، احکام و سیاست اسلامی در تضاد باشد و حتی باید از آب و برق و فضا و غذای غیر مباح استفاده نشود از تصرف غیرجایز پرهیز شود و از نحوه عزاداری غیر شرعی استفاده نشود.

وی با تاکید بر اینکه عزاداری ها باید با اهداف حسینی سازگاری داشته باشد، افزود: باید بدانیم که امام حسین (ع) با چه هدفی در این مسیر حرکت کردند؟ امام با هدف اعتلای کلمه حق، مبارزه با ظلم و استکبار، امر به معروف، نهی از منکر و احیای دین حرکت کردند و در این زمینه باید ما هم عزاداری که انجام می دهیم با این اهداف والا و الهی سازگاری داشته باشد.

آداب و رسوم عزاداری باید مورد تایید بزرگان دین باشد

مدرسی ادامه داد: عزاداری ها باید متناسب با شرایط و مقتضیات زمان و مکان باشد زیرا در هر محلی آداب و رسومی وجود دارد و نباید انتظار داشته باشیم که آداب و رسومی را که مورد تائید بزرگان دین است را تغییر بدهیم، به هر حال شیوه هایی ممکن است در هر استان و شهری وجود داشته باشد این شیوه ها را به جای دیگر منتقل و با زور تحمیل کردن کار درستی نیست و حفظ ارزش ها باید مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد عنوان کرد: عزاداری باید همراه با هدف باشد و اهداف عزاداری عبارتند از تجلیل و تکریم از بزرگان و ایثارگران در راه دین، تعظیم شعار مذهبی، رساندن پیام مظلومیت خاندان اهل بیت، اظهار مودت و محبت به اهل بیت، شناخت و تبعیت از این بزرگان و همچنین توسل به عنایات امام حسین(ع) است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تقوا مصادیقی دارد و یکی از مصادیق بارز تقوا در ارتباط با بارندگی های اخیر یزد این است که اولا هشدار به موقع و آمادگی مناسب مسئولان نسبت به امکاناتی که داشتند را باید تحسین کرد و بیدار باش چندروزه نیروهای مرتبط با موضوع سیل در بخش های مختلف قابل تقدیر است اما دو سه نکته نیز مورد توجه است و نکته اول اینکه اطلاع رسانی ها و خبررسانی ها نباید همراه با استرس و ایجاد ترس و هیجان در جامعه باشد و همراه با ناامیدی باشد و باید اطلاع رسانی در قالب آگاهی بخشی، انجام اقدامات و انجام ضرورت ها آن هم به شکل گسترده و عمومی باشد.

نکات فنی در شبکه فاضلاب یزد رعایت نشده است

مدرسی تاکید کرد: در بازدید میدانی صبح امروز شاهد بودیم مقدار کاری که صورت گرفته هنوز کم است و نیازمند آمادگی و اقدامات بیشتری هستیم و از سال ۱۳۳۵ تاکنون چنین بارندگی و سیلی را در یزد ظاهرا نداشتیم و یکی از چیزهایی که روشن شد این است که فاضلاب هایی که در شهر کشیده شد فنی نیست و مسئولان آب و فاضلاب باید نسبت به این موضوع پاسخگو باشند و بسیاری از خانه ها در مناطق مختلف شهر دچار مشکل نشت فاصلاب شده اند و برخی مسائل فنی رعایت نشده و خسارت مردم در این زمینه را چه کسی باید پرداخت کند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر باید گروه های جهادی فراخوانده و در قالب بسیج عمومی ساماندهی شوند و پیوند این موضوع به ستادهای اربعین و هییت های مذهبی داده شود و در مجموع گروه هایی عظیم و منسجم برای حل مشکل و پاکسازی شهر با به کارگیری امکانات دولتی و فعال سازی ظرفیت و توان بخش خصوصی و شرکت های بزرگ داری امکانات و ماشین آلات سنگین و موثر در امداد و خدمت رسانی پای کار بیایند تا شهر به وضعیت عادی برگردد.

مدرسی ادامه داد: از سوی دیگر، با توجه به شیوع کرونا مراکز بهداشتی و مرتبط نیز نباید نسبت به این موضوع غافل شوند و رعایت نکات بهداشتی و در نظر گرفتن تمهیدات در این راستا نیز نیازمند توجه جدی است.

وی تصریح کرد: در بافت تاریخی کم کاری شده و متاسفانه تلفات داشته ایم و باید در این زمینه مسئولان توجه داشته باشند و در این محدوده نیز اقدامات شاخص صورت گیرد.