نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ایت الله مدرسی: مشکلات کانون خانواده نیازمند آسیب شناسی دقیق است. (خطبه های نماز جمعه 1400/05/08)

ایت الله مدرسی: مشکلات کانون خانواده نیازمند آسیب شناسی دقیق است. (خطبه های نماز جمعه 1400/05/08)آیت الله سیدمحمد کاظم مدرسی یزدی در خطبه های این هفته نماز جمعه بخش مرکزی یزد با تبریک عید غدیر خم اظهار داشت: لازم به توجه است که حقیقت غدیر چیست؟ روح غدیر این است که امامت باید از جانب خدا باشد و این موضوع در حقیقت تعیین قاعده امامت است.

وی تصریح کرد: اسلام به جایگاه و کیفیت در مدیریت اهمیت قائل است و مدیریت  باید در اختیار حاکمان صالح و مصلح باشد؛ غدیر به ما می‌آموزد که مدیریت در جامعه از اولویت‌های اساسی است و کاملا باید با معیارهای الهی همراه باشد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد خاطرنشان کرد: سومین درس غدیر آن است که مردم هم باید در حکومت دخیل باشند و هیچ حکومتی نمی‌تواند بدون پشتوانه و مسئولیت‌پذیری مردمی در مسیر صحیح قرار بگیرد.

وی با تایکد بر اینکه به همین دلیل پیامبر مردم را هم در جریان قرار دادند و از آنها بیعت گرفتند و سه روز مردم با امیرالمومنین همراه بودند و بعیت کردند، عنوان کرد: روح غدیر آمیخته شدن سیاست با دیانت است و غدیر مظهر جامعیت اسلام است.

رئیس حوزه علمیه مدینه العلم الکاظمیه(ع) افزود: نکته دیگر این است که چرا مردم از جریان و حقیقت غدیر رویگردان شدند؟ قبیله‌گرایی و رقابت‌های قبیله‌ای همراه با کینه‌توزی‌ها و تعصب‌های بی‌اساس سبب شد تا مردم از غدیر رویگردان شوند.

مدرسی یزدی افزود: دومین دلیل عبارت است از شدت عدالت امیرالمومنین که آن حضرت می‌خواستند بدون رانت و بدون پرداخت حق قبیله‌گرایی و به اصطلاح رانت‌گرایی حکومت را اداره کنند و حکومت هم باید به همین صورت اداره می‌شود تا مردم طعم خوش اسلام راستین را می‌شناختند.

نائب رئیس شورای مرکزی حوزه‌های علمیه استان یزد ادامه داد: خوب شدت عدالت سبب شد که عده‌ای نگذارند   امیرالمومنین علی(ع) حکومت کند.

وی افزود: سومین عامل برای اینکه چرا مردم از جریان و حقیقت غدیر روی‌گردان شدند، ایجاد فتنه‌ها و تبلیغات دروغین بود، فضاسازی‌های غیرواقعی و تحت تاثیر قرار گرفتن مردم از تبلیغاتی مثل تهدید بود، همان چیزی که در حال حاضر هم ما در جامعه می‌بینیم و باید مراقب باشیم تا اینکه این تبلیغات تاثیر گذار نباشد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد عنوان کرد: مباهله یکی از اتفاقات ارزشمند و اعیاد در تاریخ اسلام است و باید ابعاد مختلف آن برای نسل جدید و فرزندان بازگو شود، در زمان‌های قدیم پدران و مادران در هنگام خواب و بیداری برای فرزندان خود داستان‌سرایی می‌کردند.

مدرسی یزدی تصریح کرد: داستان‌های واقعی می‌گفتند و بهتر این است که ما از داستان‌های اسلامی مثل جریان غدیر، مباهله، نزول سوره مبارکه هل اتی و امثال این‌ها بازگو کنیم.

نائب رئیس شورای مرکزی حوزه‌های علمیه استان یزد ادامه داد: به مناسبت 25 ماه ذی الحجه روز خانواده با گرامیداشت این روز لازم به ذکر است که خانواده در اسلام جایگاه ارزشمند و رفیعی دارد و نگاه اسلام به خانواده نگاهی عبادی است.

وی گفت: در حقیقت خانه تنها محل سکونت نیست و محل عبادت است نه عبادتی که فقط در قالب سجده باشد و عبادات مختلفی داریم.

امام جمعه بخش مرکزی یزد اظهار داشت: رسول خدا (ص) فرمودند که اگر مردی در کنار خانواده‌اش بنشیند و ساعتی با آن‌ها خوش و بش کند در نزد من محبوب‌تر است از اینکه در مسجد پیامبر(ص) اعتکاف کند.

مدرسی یزدی افزود: در روایتی دیگر امام صادق(ص) می‌فرماید اگر زنی یک لیوان آب در اختیار شوهر قرار دهد از روی  محبت و مهربانی، برای او بهتر است که یک سال شب‌ها را قیام کند و روزها را روزه بگیرد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت جایگاه خانواده ضروریست این خانواده آسیب‌شناسی شود و امروز متاسفانه کانون‌های خانواده مورد تهاجم قرار گرفته و طلاق‌های عاطفی و حقیقی واقعا دارد بیداد می‌کند باید به دنبال آسیب‌شناسی و تقویت صحیح این بنیان باشیم.

امام جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: یکی از آسیب‌هایی که امروز خانواده را مورد تهدید قرار می‌دهد فضاسازی‌های نامناسب است اعم از برخی برنامه‌های ضد فرهنگی، برخی تبعات آپارتمان نشینی، حضور بی در و پیکر خانواده در جامعه، مدگرایی و چشم و هم چشمی که هر یک باید مورد توجه باشد.