نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: ملت ایران زیر بار توافق نامطلوب نمی‌رود. (نماز جمعه 1400/09/19)

آیت الله مدرسی: ملت ایران زیر بار توافق نامطلوب نمی‌رود. (نماز جمعه 1400/09/19)آیت الله سید محمدکاظم مدرسی در خطبه های این هفته نمازجمعه با بیان اینکه آبروی افراد حق الناس است، اظهار داشت: مسئولیت افراد نسبت به آبروی خودشان و آبروی انسان های دیگر بسیار سنگین است و در این زمینه هم حکومت مسئولیت دارد و هم آحاد مردم در این زمینه باید احساس مسئولیت کنند.

وی ادامه داد: حکومت تا آنجا مسئول است که وقتی امام علی (ع) در دوران زعامت احساس کردند انسان هایی در کنار مرکبشان غیرآبرومندانه می دوند و حرکت می کنند، آنها را نهی کردند و البته در آن زمان دویدن در کنار مرکب یک حرکت حقیرانه تلقی می شده است.

مدرسی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک سالروز میلاد حضرت زینب کبری(س) و تبریک روز پرستار گفت: این تقارن بسیار معنادار است، به هر حال پرستاری کار دشواری است همانگونه که حضرت زینب هم کار بسیار سختی را بعد از جریان عاشورا به عهده گرفتند و این کار اگر سخت است، اجری عظیم هم به همراه دارد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: کار پرستاری به همان اندازه ارزش دارد که کار حضرت زینب (س) پس از واقعه عاشورا در بعد پرستاری ارزش داشت. تلفیق حجب و حیا و عفت و پوشش و نیز خدمت رسانی در وجود حضرت زینب الگویی کامل است برای همه پرستاران ما اعم از زن و مرد برخلاف غرب وحشی که به زور می خواهد زن را چشم نواز کند و برای مرد عریان نشان دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالروز تشکیل انقلاب فرهنگی از سوی امام (ره) عنوان کرد: حرکت های نامناسب فرهنگی اخیرا در سطح کشور و حتی در استان یزد اتفاق افتاد که متولیان برخی از آنها قصد سویی نداشتند اما حاکی از عدم نظارت تام است مثل نمایشنامه‌هایی که در یزد اجرا شد و برخی فیلم‌های سینمایی نامناسب که البته بعضی از دست اندرکاران از امت اسلامی عذرخواهی کردند و حق هم همین بود.

مدرسی تاکید کرد: نهادهای فرهنگی نباید حالت اسپانسر و حامی تک بعدی داشته باشند و تفکر فرهنگی و مدیریت اثربخش باید جایگزین نگاه اسپانسری فرهنگی شود و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی و هنری حتما باید نگاه ویژه به محتوا و درون مایه برنامه های فرهنگی داشته باشند و در این دولت باید این نگاه ارزشی باشد و اعتبار فرهنگی نباید به طریقی هزینه شود که بر خلاف نظر شرع و مطلوب  باشد.

وی با بیان اینکه ما در ساختار فرهنگی کشور مشکلاتی داریم و یک حرکت انقلابی لازم است، افزود: طبیعی است با این ساختار و ابزار موجود فرهنگ کشور اصلا مطلوب نیست و بخش زیادی از آن وابسته به رسانه ها و فضای مجازی است که باید این موضوع مدیریت شود و دولت باید در این زمینه در تلاش برای ایجاد شبکه ملی ارتباطات باشد و در فضای سایبری در راستای قطع وابستگی به اجانب برنامه ریزی کند.

مدرسی  ادامه داد: البته دولت کارهای دیگری هم باید در زمینه فضای مجازی و سایبری انجام دهد و به هر حال باید توجه کامل به دیدگاه مقام معظم رهبری معطوف شود.

وی در مورد مذاکرات ایران نیز بیان کرد: ایران در این مذاکرات به دنبال رفع تحریم ها و روان شدن زندگی مردم، ضمانت لازم برای برداشتن تحریم و سندراستی آزمایی طرف مقابل است.

مدرسی تاکید کرد: به هر حال ما با توجه به تجربه ای که از گذشته داریم، این سه مطلوب را باید در مذاکرات اولویت قرار دهیم حال در قالب توافق ایده آل، یا مطلوب و یا قابل قبول و حتی توافق قابل تحمل، اما توافق نامطلوب به هر قیمتی هرگز.

وی تصریح کرد: ملت ایران زیر بار ستم و زور نمی رود و توافق نامطلوب همان چیزی است که آمریکایی ها مورد توجه دارند مثل خرید زمان از ما، پاک کردن گذشته منفی خودشان، اجتماعی شدن مذاکره که آنها می خواهند مذاکرات را بیاورند کف خیابان ها و بگویند مردم ایران دو بخش هستند یک بخش موافق و دیگری مخالف و موافقین و مخالفین با هم سر ناسازگاری دارند و در نهایت آن ها سلطه پیدا کنند بر مقدرات کشور مخصوصا نظام بازرسی شدید آژانس بین المللی هسته و نهادهای دیگر را بیاورند بر کشور مسلط کنند و این خواسته آن ها است و دولت و مذاکره کنندگان باید در این زمینه کاملا هوشیار باشند.

بحث نظارت بر بازار و کنترل قیمت‌ها به ویژه مایحتاج عمومی مردم اولویت و ضرورت است البته این گرانی‌های اخیر از جمله ارز و طلا بعضا ریشه در گذشته دارد که دولت دارد در این زمینه و برای مدیریت موضوع تلاش می کند و می طلبد که تمام ظرفیت‌ها در این زمینه پای کار بیایند.

اگر به جای شرطی کردن اقتصادبه برجام در دولت قبل و امثال این اتفاق ها ؛ نگاه به درون و اقتصاد مقاومتی وجود داشت قطعا کشور امروز وضعیت بهتری داشت به هر حال قضاوت کردن برای دولت جدید با این همه پرکاری و تلاش و دغدغه مندی بسیار زود است و بدانیم که باید امروز این دولت مردمی، انقلابی و پرکار و هوشیار را کمک کرد و ما معتقدیم این دولت می تواند و مردم هم این امید را دارند و انشاالله دولتمردان باید تلاش مضاعف بیشتری را از خود نشان دهند.