نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: مهار تورم اولویت تمام طرح های اقتصادی دولت باشد (خطبه های نماز جمعه 1402/2/22)

آیت الله مدرسی: مهار تورم اولویت تمام طرح های اقتصادی دولت باشد (خطبه های نماز جمعه 1402/2/22)


آیت الله سید محمدکاظم مدرسی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه با اشاره به سالروز شهادت حضرت امام صادق (ع) و تسلیت ایام سوگواری آن امام همام اظهار داشت: در روایتی شاخص از آن حضرت که در منابع معتبر و کهن ما آمده، مطرح شده که تورم باعث می شود اخلاق اجتماعی و حقوق اجتماعی همچنین آرامش و امنیت اجتماعی زیر سئوال برود.

وی با طرح این سئوال که چرا رهبری امسال را سال مهار تورم اعلام کردند، افزود: این روایت کاملا برای ما روشن می‌کند که تورم چه آثاری دارد و مهار تورم چگونه می‌تواند تکانه‌های اجتماعی را کنترل و جامعه را به آرامش دعوت کند.

مدرسی ادامه داد: وقتی ما به واژه‌های خُلق، امانت و زجر در این روایت نگاه کنیم، خواهیم دید که تورم چه آثار زیان باری دارد به طور نمونه اگر بیان کنیم زجر به معنای رنج و رنج سخت و افسردگی شدید، دلمردگی، بی حوصلگی، عصبی بودن، دلگیر شدن، دلتنگی، بدخویی، غمزدگی، آزرده شدن، به ستوه درآمدن در کتاب لغتنامه معنا شده است.

دین اسلام نسبت به فقر بی‌توجه نبوده است

وی همچنین به بیان احادیثی از امام علی(ع) در مورد فقر پرداخت و گفت: دین و شریعت اسلامی از ابتدا به این جریان کاملا توجه داشته و این بدین معنا نیست که حکومت اسلامی باید حتما با رنج و فقر و ناداری اجتماع دست و پنجه نرم کند و اگر اسلام اگر خمس، زکات، کفاره‌ها و رد مظالم، صدقات و حتی مالیات را در نظر گرفته، به منظور کمک به رفع فقر است.

مدرسی تاکید کرد: البته می‌دانیم دولت سیزدهم در صدد کنترل تورم و کنترل نقدینگی و پرداخت بدهی‌های دولت قبل و برگرداندن ارزهای حاصل از صادرات و دور زدن تحریم‌هاست و می‌دانیم چشم از برجام برداشته و در صدد ارتباط گیری با همسایگان و کشورهای همسو است.

نیاز به مسیری نو و اثرگذار در اقدامات و برنامه‌های دولت

امام جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: می‌دانیم که دولت در صدد راه‌اندازی معادن است اما با این همه اقدام، دولت باید توجه داشته باشد که اگر سیاست‌هایی که تاکنون اعمال می‌شده، نادرست بوده و افرادی نتوانسته‌اند با سیاست‌های کلان دولت همقدم و همراه شوند، باید کار را در مسیر نو و اثرگذار هدایت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در شهر یزد قرار بود مسکن ویلایی در اختیار جوانان حداکثر در دو طبقه قرار داده شود و بسیاری از جوانان ما نیاز به مسکن دارند و خانه‌ها باید خانه‌هایی باشد که تربیت فرزند و تسهیل زندگی را امکان‌پذیر کند.

مدرسی ادامه داد: باید توجه داشته و تذکر دهیم که چرا دولت در این زمینه کوتاهی کرده البته مسکن ویلایی شهرستان‌ها را تصویب کردند و برای شهر یزد این موضوع تصویب نشده و با توجه به فرهنگ و بافت شهری باید مسکن ویلایی را مطالبه کنیم.

امام جمعه بخش مرکزی یزد عنوان کرد: قانون حمایت از خانواده به عنوان قانونی جامع باید اجرایی شود اما تاکنون نسبت به آن غفلت‌هایی صورت گرفته است.

وی همچنین در مورد وضعیت راه سازی و مدیریت شهری نیز بیان کرد: در این راستا باید معدنی به بسیج سازندگی واگذار شود تا تسهیل بودجه مرمت آسفالت و پوشش جاده‌ها، خیابان‌ها و کوچه‌ها امکان‌پذیر شود.