نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: پیاده روی اربعین قدرت نرم تشیع در جهان است. (خطبه‌های نمازجمعه ۱۴۰۱/۶/۱۱)

آیت الله مدرسی: پیاده روی اربعین قدرت نرم تشیع در جهان است. (خطبه‌های نمازجمعه ۱۴۰۱/۶/۱۱)


آیت الله سید محمدکاظم مدرسی در خطبه های این هفته نمازجمعه بخش مرکزی یزد که در روستاهای احمدآباد مشیر برگزار شد، با اشاره به سفر اربعین اظهار داشت: اربعین قدرت نرم تشیع محسوب می شود زیر تشیع طولانی ترین راهپیمایی را با ابعاد مختلف راه می اندازند و گسترده ترین سفره خدمت رسانی را در اربعین حسینی شاهد هستیم.

وی عنوان کرد: بیشترین جمعیت از ملل مختلف در پیاده روی و راهپمیایی اربعین حضور دارند که این قدرت نرم برای شیعه در دنیای معاصر محسوب می شود.

امام جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: از سوی دیگر همزمان با رویداد بزرگ راهپیمایی اربعین حسینی، در زمینه ارائه خدماتی که باید دولت، ستاد اربعین، دستگاه های اجرایی، مرتبط و دست اندرکاران امر ارائه کنند نیز موضوعاتی بسیار مهم و لازم به توجه است و اینکه تسهیل در حمل و نقل و نظارت بر قیمت ها از جمله حمل نقل ریلی، زمینی و هوایی و ایمن سازی سفر به صورت جدی برنامه ریزی و رصد شود.

مدرسی با تاکید بر لزوم بیمه زائران اربعین عنوان کرد: علاوه بر اینکه زائران باید بیمه شوند، برخی امور دیگر نیز به عنوان آداب سفر باید مدنظر قرار گیرد.

وی افزود: آدابی مثل قصد قربت، خلوص نیت، همراهی و رحمت با سایر ملل به ویژه عراقی‌ها و آداب دیگری که در این زمینه وجود دارد نیز نباید مورد کم توجهی و غفلت قرار گیرد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر رئیس قوه قضاییه به یزد اظهار داشت: در این سفر مباحثی همچون احیای اصل هشتم قانون اساسی، اعمال سیاست واحد در رابطه با اتباع غیرایرانی، تسهیل اقتصاد مقاومتی که دادگستری ها در هر استانی مسئول آن هستند و موضوع تقویت نیروی انتظامی در مقابله با اوباش و هنجارشکنان نیز به عنوان مطالبه مردم و استان در این سفر مطرح شد تا در دستور کار قرار گیرد.

مدرسی یادآور شد: همزمان با هفته دولت پروژه های بسیار خوبی در یزد افتتاح شد اما در بخش مرکزی، سهم قابل توجهی را شاهد نبودیم که باید در این زمینه و برای رفع نیازهای مردم و مسائل موجود، توجه لازم و برنامه ریزی برای آینده صورت گیرد.

وی همچنین اظهار داشت: بهداشت و سلامت مردمی در موضوع کرونا همچنان باید توسط دستگاه های متولی این امر و همچنین از سوی خود مردم مدنظر قرار گیرد تا دوباره جامعه شاهد آسیب از این سو نباشد.

مدرسی در مورد سیل زدگان یزد نیز بر لزوم تعیین تکلیف مسائل مردم و سرعت بخشی به اقدامات لازم در رابطه با مباحث سیل زدگان تاکید کرد و گفت: همچنان دغدغه ها و آسیب های به جای مانده ای ناشی از سیل وجود دارد و نیازمند ساماندهی کامل است.