نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: گرانی جوانان را از ازدواج و فرزندآوری دور کرده است. (خطبه نماز جمعه 1400/01/13)

آیت الله مدرسی: گرانی جوانان را از ازدواج و فرزندآوری دور کرده است. (خطبه نماز جمعه 1400/01/13)به نام خدا
گزیده‌ای از خطبه نماز جمعه بخش مرکزی یزد به امامت آیت الله سیدمحمدکاظم مدرسی- 13 فروردین 1400- احمدآباد ملاباشی
لزوم انجام سجده شکر در مقابل نعمت‌های الهی یکی از نکات نیازمند توجه و با برکات معنوی فراوان است که عامل ترقی و سعادت معنوی انسان ها نیز محسوب می شود که اگر پیامبران خدا هم به کمالات و مراتب عالیه دست پیدا کردند و به نبوت  رسیدند به خاطر درک جایگاه عبودیت و به ویژه سجده شکر در مقابل خداوند متعال بود.
دولت مدتی پیش وعده توقف گرانی‌ها را مطرح کرده بود و متاسفانه در این چند روز اخیر احساس کردیم دوباره گرانی ها به یک طریق دیگری اعمال می شوند  و به طور مثال مایحتاج ضروری مردم به مانند مرغ با افزایش قیمت چشمگیر روبه رو شده است و بدون شک این گرانی‌ها آثار زیان باری دارد و علاوه بر دلزدگی مردم نسبت به مسئولین بهم ریختگی روانی جامعه را نیز به همراه خواهد داشت و تحت فشار بودن اقشار با درآمد ثابت نیز از دیگر آثار مخرب گرانی است که زیاد شدن آمار فقرا، بالارفتن خط فقر و همچنین بی اعتباری دولت و دست اندرکاران را  نیز به همراه دارد که  بالارفتن  آمار فساد،تباهی، قتل و غارت  نیز برآمده همین جریان مخرب است و از همه مهم تر آنچه کمتر به آن توجه داریم پیر شدن جمعیت به واسطه گرانی هائیست که مردم توان رویارویی با  آن را ندارند.
وقتی مسکن ، مخارج روزانه ، ازدواج و تحصیل گران باشد به هر حال جوانان به ازدواج رو نمی آورند و آن‌هایی که  ازدواج می کنند هم تمایلی به فرزند آوری ندارند و این هم از تبعات گرانی و بی توجهی به وضعیت معیشت مردم است.
روز طبیعت و سیزدهمین فروردین است و با پایان یافتن ایام تعطیلات نوروزی باید نگاهی گذرا به این ایام داشته باشیم،اولا تشکر می کنیم از بسیاری از مردم که در این ایام به جهت جلوگیری از شیوع کرونا به سفر نرفتند و قدردانی می شود از نیروهای همیشه در صحنه مثل نیروی انتظامی، اورژانس، نیروهای  امنیتی و هم چنین صدا و سمیا که در عرصه مدیریت این موضوع  حضور مداوم دارند.
همچنین  گلایه داریم از مدیریت استان اعم از مدیریت اجرایی و فرهنگی در رابطه با وضعیت فرهنگی استان و شهرمان در این ایام که ما اصلا امر به معروف و نهی از منکری را نمی دیدیم و اطلاع رسانی شاخصی نیز نداشتیم. مخصوصا در امکان متبرکه ای مثل مسجد جامع و به هر حال این وضعیت بسیار باعث تاسف بود و گله می‌کنم از هم لباسی ها‌ی خودم و مدیران متعدد استانی در این زمینه که انتظار می رفت  برنامه ریزی شایسته تر و کنترل  بیشتری داشته باشند.
دهه غبار روبی مساجد را داریم  و بسایر مناسب است که ستاد ملی مبارزه با کرونا و ستاد استانی هر چه سریع تر و در زمان مناسب برنامه‌های مساجد را در ماه مبارک رمضان با پروتکل‌های مشخص  مشخص و اعلام کنند و مردم نیز همت کنند تا با رعایت شرایط  معنویت را که اصل اساسی زندگی  بشریت است را  مورد توجه قرار دهند.
مردم باید  توجه داشته و اهتمام ورزند تا با حضور خود معنویت را تقویت کنند به ویژه در شرایط حاضر که مساجد باید پناهگاه مردم باشد و این نیست که ما به سادگی بتوانیم از مساجد دست برداریم یا به بهانه‌های مختلف در مسجد حضور پیدا نکنیم اما در این گونه موارد هم باید دستورالعمل‌های منطقی ستاد کرونا مورد توجه باشد.
استفاده  شهرداری از برخی نمادهای منحرف  لازم به تذکر  است که به هر حال حاشیه‌سازی نیز به همراه داشته است و باید  در این زمینه  بیشتر دقت  شود و ضمن  تقدیر و تشکر از مجموعه شهرداری به خاطر تلاش‌هایی که داشته اند،از این جهت باید بیشتر همه ابعاد و ویژگی های مسائل را مورد توجه قرار دهند تا هزینه و تلاش ها در زمینه های مختلف به برخی اقدامات هدر نرود.
انتخابات را در پیش رو داریم که هم اکنون زمینه های اجتماعی آن در جامعه آغاز شده است و انتخابات بر اساس پایه های اسلامی یک اصل بسیار مهم در نظام اجتماعی است و توجه به افکار و آرای عمومی، مشورت گرفتن از افکار و اندیشه های مردمی بسیار در مسیر غلبه بر مشکلات و آینده سازی موثر است و مردم نیز  باید در این زمینه هوشیار و بیدار باشند.