نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آیت الله مدرسی: گرانی های اخیر ناشی از نفاق داخلی است. (نماز جمعه- ۹۹/۱۲/۰۱)

آیت الله مدرسی: گرانی های اخیر ناشی از نفاق داخلی است. (نماز جمعه- ۹۹/۱۲/۰۱)
(بسمه تعالی )
بیانات آیت الله سیدمحمدکاظم مدرسی امام جمعه بخش مرکزی یزد در نمازجمعه مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۱ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی
ضمن عرض شادباش به مناسبت میلاد امام جواد (ع) و امیرالمومنین علی (ع) و تبریک روز پدر به همه پدران لازم به توجه است که امامت در فرهنگ شیعه غیر از جلوداری در سایر مذاهب است و زیرا برای شیعیان امامت عبارت است از جایگاه انبیا و خلافت الهی و خلافت پیامبر به معنی واقعی کلمه.
به تعبیر امام هشتم امامت جلوداری دین است و نظامی برای انسان‌های مسلمان که صلاح دنیا و دین را باید برای مردم در پی داشته باشد و امامت در فرهنگ اسلامی و شیعی ریشه الهی دارد که باید در دنیا بروز و ظهور پیدا کند و بر این اصل مهم بر سه رکن استوار است: 1. علم خدادادی 2.ملکه عصمت و 3.نصب الهی و امامت دارای فلسفه روشنی است که  اولین فلسفه امامت تکامل معنوی در کنار رهبران الهی محسوب می شود.
بشر راه دشواری را باید طی کند تا به سر منزل مقصود برسد و این راه دشوار نیاز به جلودار و امامی دارد که همیشه به عنوان جلو دار او در حرکت باشد درست مثل انقلاب اسلامی که ما نمی توانیم به تنهایی بگوییم قانون اساسی داریم و انتخاباتی هم صورت می گیرد و تنها بر این مبنا نظاممان کاملا اسلامی خواهد شد.
اگر امامت در نظام اسلامی وجود نداشت امروز معلوم نبود سرانجام نظام اسلامی به کجا ختم شده بود. دومین فلسفه امامت پاسداری از شرایع آسمانی است و امیرالمومنین بیان می فرمایند:باید زمین خالی از حجت نباشد یا حجت ظاهر یا حجت غیر ظاهر تا اینکه پاسدارای کند از شرایع آسمانی و بر این مبنا حجت الهی باطل نشود.
سومین فلسفه امامت عبارت است از رهبری سیاسی و اجتماعی امت و هر جامعه ای نیاز به نظامی دارد و هر نظامی نیاز به جلوداری دارد و به هر حال باید جلو دار، جلو داری کامل و تام باشد که کمترین خطا از او سر بزند و بالاترین دانش و قوی ترین ارتباطات را با خدا داشته باشد.
چهارمین فلسفه امامت نیز در فرهنگ اسلامی عبارت است از لزوم  اتمام حجت؛زیرا  باید بر بشر حجت تمام شود، الگو داشته باشد و هر زمان باید برای او انذار ها و تبشیرها وجود داشته باشد.
یکی دیگر از فلسفه های امامت عبارت است از اینکه امام واسطه فیض الهی آن هم در قالب مادی و هم معنوی باشد مثل اینکه قلب واسطه فیض است برای رساندن خوراک به بدن، پیامبر و امام هم واسطه فیض الهی هستند برای همه انسانها و به همه اقشار و گروه ها فیض الهی را می رسانند.
* مردمی بودن مهم ترین دستاورد سفر ریاست قوه قضائیه به عراق بود
سفر ریاست محترم قوه قضائیه به عراق که اخیرا انجام شد و تفاوت آن با سفر مسئولان آمریکایی و نکته قابل توجه این است که وقتی آمریکایی ها می خواهند سفر بکنند به آنجا باید چراغ خاموش حرکت کنند در صورتی که به قول خودشان تا آن زمان هفت ترلیون دلار هزینه کرده بودند.
اما نماینده مردم جمهوری اسلامی ایران با چراغ روشن و در بین مردم آن هم با چنین ابراز احساساتی در جایگاه رئیس قوه قضائیه  بدون هیچ ترس و واهمه ای  و کاملا در سایه نظام مردمی به کشور عراق وارد می شود  و این اولین دستاور سفر هست یعنی مردمی بودن و دومین ویژگی این سفر عبارت است از اینکه رئیس محترم قوه قضائیه آغاز ماموریت خود را در این سفر از محل شهادت شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس شروع کرد.
این اتفاق ییامی دارد و این است که مقاتل شهدا هم چنان که در روایات هم آمده است جایگاه رفیعی دارد و باید به این جایگاه رفیع توجه داشت و چه خوب است که مسئولین کشورهای مختلف آن هایی که علاقه مند به مقاومت هستند همیشه سفر خود را در عراق از این نقطه شروع کنند با توجه به اینکه نزدیک به فرودگاه بغداد  در عراق است.
*مقام معظم رهبری: راه حل مشکلات مزمن کشور، انتخاباتی پرشور اما جهت دار است/تاکید بر برجام عملی
توجه به محتوای سخنان مقام معظم رهبری ضرورت دارد سخنانی اعم از تجلیل از حرکت انقلابی مردم تبریز که چهلم آن را یزدی ها انجام دادند و همچنین راه حل مشکلات مزمن کشور را انتخابات پر شور اما جهت دار همراه با انتخاب رئیس جمهور اصلح یعنی چهره ای انقلابی و حزب الهی دانستند.ایشان در رابطه با برجام عملی هم  فرمودند ما برجام عملی را قبول داریم نه برجام قولی؛خوب این هم رویکرد ارزشمندی است که نظام باید بر آن پافشاری  و همسو با مقام معظم رهبری حرکت کند.
لزوم رعایت دستورالعمل های بهداشتی در آستانه عید نوروز و مراقبت از شیوع بیماری و ویروس کرونا نیز دارای اهمیت فراوان و توجه همگانی است که این اصل باید محور اصلی تمام کارهای فردی و گروهی قرار گیرد.

گرانی های سرسام آور و عدم نظارت دقیق نیز نکته لازم به توجه دیگر است که به نظر می رسد با دیدن این گرانی ها  دیگر نمی توان گفت سو مدیریت ها و ضعف مدیریت ها بلکه بعضا به خاطر نفاقی که دردرون نظام رخنه کرده و ریشه در عدم توجه به خواسته مردم دارد و  برای به تنگنا کشاندن مردم است.
امروز مشکلی به عنوان کمبود داروهای خاص مثل انسولین و شیمی درمانی و سایر داروهای حیاتی را در کشور داریم و چرا بایدمدیریت کشور به گونه ای باشد که نسبت به اینگونه امور توجه کافی نشود.
از پلیس و نیروی انتظامی به دلیل نا امن کردن محیط های فساد قدردانی می کنیم مخصوصا محیط هایی به اسم ورزش و بازی از جمله بازی مافیا ؛ خوب بازی مافیا گرچه از تلویزیون پخش می شود اما اگر قرار باشد همراه با حرکت هایی باشد که نادرست و آسیب رسان باشد باید کسانی که مسئول هستند اعم از اتحادیه مربوطه و همچنین نیروی انتظامی بر این موضوعات نظارت کنند و برای برقراری سلامت اجتماعی تلاش شود.
البته قبل از اینکه این مدیریت نظارتی و حتی گاهی امنیتی حاکم شود باید اتحادیه مربوطه کار خودشان را انجام دهند و با آگاه سازی و نظارت صحیح از برخی رفتارهای نادرست جلوگیری شود که  متاسفانه حرکت درستی انجام ندادند.
فضای فرهنگی که در حال حاضر وجود دارد با فضای معنوی مورد نظر ائمه و دین اسلام که نظام اسلامی برای آن تشکیل شده است تفاوت دارد به طور نمونه یکی از آن ها شب زنده داری ها و شب بیداری هاست، شب بیداری های کنونی گاهی و در مواردی همراه با جلسات نا مناسب و یا شب نشینی های نامطلوب برگزار می شود و آنچه اسلام بیان می کند عبارت است از استراحت در سر شب و بیداری در دل شب برای عبادت و هم چنین پوششی که اسلام بیان می کند و پوششی که در حال حاضر وجود دارد نیز هم خوانی ندارد و یا حرکت هایی مدیریتی که وجود دارد و فرهنگ مدیریتی حاکم بر آن فرهنگی که اسلام برای ما ترسیم کرده است خیلی هم خوانی ندارد و متفاوت است.
گرچه ما ارزش های فراوانی را به دست آوردیم اما راه رفته هنوز هم باید سریعتر و پیوسته تر ادامه داده شود تا وضعیت فرهنگی مطلوب حاکم شود.آخرین نکته نیز عبارت است از اینکه چرا باید در یزد از نیروهای غیربومی استفاده شود مگر ما  یزدی ها نیروی متخصص و تحصیل کرده و توانمند بومی نداریم؟ مخصوصا در صنعت و معدن از مدیران می خواهیم حتما از جوانان بومی و توانمند استفاده کنند و اجازه ندهند بچه های یزد سرخورده شوند و نخبگان مجبور به هجرت شوند که عواقب فرهنگی و اجتماعی بسیار بدی  دارد، یزد در حقیقت به مرکز صادرات نیروهای تحصیل کرده و واردات بسیاری از نیروهای غیرتحصیل کرده تبدیل شده  که این موضوع باید به شکلی ویژه مورد توجه مدیریت استان در تمام بخش ها و قسمت ها قرار گیرد.