برای مراسمی چون «جشن ثبت جهانی یزد» نباید از جیب مردم هزینه شود

برای مراسمی چون «جشن ثبت جهانی یزد» نباید از جیب مردم هزینه شود


گزارش دهید بعد از ثبت جهانی برای یزد چه کرده اید

امام جمعه بخش مرکزی یزد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته گفت: متأسفانه در ماه‌های اخیر نگرانی‌های جدی در بین اقشار مختلف مردم در ارتباط با وضعیت اقتصادی حاکم شده، به طوری که شاهد افزایش قیمت‌ها و تورم نرخ‌ها آن هم بصورت افسارگسیخته هستیم.

آیت‌الله سید کاظم مدرسی افزود: برای همه مردم این سئوال وجود دارد ما که پیوسته از اول انقلاب تا الان در تحریم بودیم و هیچ زمانی نبوده که ما تحریم نداشته باشیم. زمان های بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم، تحریم‌های گسترده را هم حتی قبل از جریان برجام داشتیم اما این آشفتگی بازار را نداشتیم. چی شده که در این یکی دو ماه اخیر بازار اقتصاد کشور ما دچار چنین آشفتکی شده است؟!

وی اظهار داشت: اگر یک طرف از 5+1 یعنی آمریکایی‌ها از برجام خارج شدند چرا باید اینچنین در کشور ما آشفتگی اقتصادی به وجود بیاید؟ خیلی از بازارهای ما ارتباطی با خارج ندارد، حتی مورد تحریم هم نیست، مثل بازار خودرو. بازارهای داخلی خودرو ما اصلا مورد تحریم قرار نگرفتند، چرا باید اینچنین آشفتگی در بازار خودرو به وجود بیاید؟ آیا این‌ها ناشی از ضعف مدیریت و سوءمدیریت نیست؟!

امام جمعه بخش مرکزی یزد تأکید کرد: قطعا مردم از مسئولین مخصوصا مسئولین اجرایی کشور و به طور ویژه مسئولین اقتصادی کشور انتظار دارند که سکوت‌شان را بشکنند و به صورت قاطع  و جدی وارد میدان شوند. مشخص است که ریشه بعضی از جریان‌های اقتصادی از کجا ناشی می‌شود! بازار خودرو را کاملا دولت در اختیار دارد. اگر بازار ارز و طلا به طور کامل در اختیار دولت نیست -که البته بخش زیادی‌اش در اختیار دولت است-، اما بازار خودرو در اخیتار دولت است و مردم انتظار دارند در این زمینه دولت قاطعیتی را از خودش نشان بدهد و برخورد کند و اجازه ندهد اینچنین قیمت‌ها در این برهه حساس افسارگسیخته افزایش پیدا کند.

مدرسی به به خیانت‌نامه تعدادی از اصلاح‌طلبان برای مذاکره با آمریکا اشاره کرد و اظهار داشت: در اواخر خرداد ماه تعدادی از سیاسیون معلوم‌الحال نامه‌ای را در خصوص مذاکره مستقیم با آمریکایی‌ها نوشتند. باید بدانیم این افراد همان کسانی هستند که ریشه اصلاحات کذایی را در کشور ما آبیاری می‌کردند، اصلاحاتی که برخی از این افراد مدنظرشان است، همین است؛ یعنی فروختن کشور، فروختن استقلال و عزت کشور و مردم به بیگانه. این معنای اصلاحاتی است که برخی از این افراد مدنظرشان است.

وی تصریح کرد: این نامه برای راه و روشی که برخی از مدعیان اصلاحات مدنظر دارند، خیلی روشن‌کننده است. البته این نامه چراغ سبزی بود برای آمریکایی‌ها که آن‌ها بتوانند فشار خودشان را مضاعف کنند. البته کور خوانده‌اند چرا که باید بدانند مردم ما مقاوم و متحد و منسحم هستند و در مقابل آمریکایی‌ها تسلیم نخواهند شد.

این استاد برجسته حوزه یادآور شد: آمریکایی‌ها و به طور کلی مستکبران از اول انقلاب تا الان یکی از اهداف شیطانی‌شان اختلاف و تفرقه‌افکنی بین جامعه ایرانی بوده و است و با ایجاد همین تفرقه است که می‌توانند به اهداف شیطانی‌شان یعنی قطعه قطعه کردن این کشور و به یغما بردن سرمایه‌های این کشور دست پیدا کنند.

مدرسی خاطرنشان کرد: آنچه که ما به عنوان مسئولیت مهم امروز باید آن توجه کنیم حفظ وحدت و یکپارچگی آن هم پشت سر مقام معظم رهبری است. دشمن می‌خواهد در بین مردم ما تفرقه ایجاد کند باید همه بیدار باشیم.

وی عنوان کرد: فشارهایی که از نظر اقتصادی و از نظر روانی و فرهنگی که در کشور ما به وجود می‌آید -که گاهی ناشی از سوءمدیریت هم هست- بخش زیادی از اهدافش این است که جمع زیادی از مردم را از جمع زیاد دیگری جدا کند و اعتماد مردم را نسبت به نظام و کلیت جمهوری اسلامی سلب کنند و مردم را در مقابل یکدیگر قرار بدهند و در نتیجه نظام مقدس جمهوری اسلامی را تضعیف کنند. باید هوشیار و بیدار باشیم و اجازه ندهیم که دشمن به اهداف شیطانی خودش دست پیدا کند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: هیچ فرد عاقلی مخالف جشن و جشنواره و شادی و ایجاد نشاط در جامعه نیست، روحانیت اولین مدافع نشاط و شادی در جامعه است. اصلا اسلام دین نشاط و شادی است. شادترین اقشار در جامعه اسلامی متدینینی هستند که متعادل و همراه با مبانی قرآن و سنت زندگی می‌کنند. روحانیون با همه کسرها و کمبودها و با همه فشارهای روحی و روانی که دارند از شادترین افراد در جامعه هستند و انسان‌های افسرده در جامعه روحانیت خیلی کم داریم. لذا کسی مخالف شادی نیست.

مدرسی با اشاره به اعتراض‌های مردم نسبت به جشن سالگرد ثبت جهانی یزد، یادآور شد: باید از مردم خوب و نجیب و متدین استان یزد تقدیر و تشکر کنم که نسبت به این مسئله حساسیت داشتند. در طول هفته گذشته بالغ بر دهها و صدها پیامک، تلفن و اعتراض حضوری نسبت به این مسئله وجود داشت. اما چرا مردم متدین اعتراض دارند به این جشنواره؟ آیا بخاطر شادی است؟ خیر. به خاطر هزینه‌های سنگینی است که باید از جیب مردم تأمین بشود.

وی تأکید کرد: هزینه‌های میلیاردی به جشنواره‌ای اختصاص داده می‌شود که قرار بود پولش از جیب مردم تأمین بشود! بعد شهرداری بیاید عوارض خودش را نجومی اضافه کند و یک پروانه ساختمانی که مثلا چند میلیون تومان هزینه‌اش بود را چندین برابر افزایش دهد و بعد یک پولی را از جیب مردم بردارند مثلا یک میلیارد دو میلیارد سه میلیارد کمتر یا بیشتر -که هنوز هم قطعی نشده- و در اخیتار یک عده‌ای قرار بدهند!

امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: وقتی سئوال می‌کنیم خاصیت این جشنواره چیست می‌گویند گردشگری در جامعه ما رونق پیدا می‌کند! خب اگر گردشگری رونق پیدا کرد مال بخش خصوصی است، بروید پولش را از بخش خصوصی تأمین کنید نه از جیب مردمی که واقعا با حقوق یک میلیون و یک میلیون و 300 هزار باید یک پروانه ساختمانی از شما بگیرد که حدود 30 میلیون تومان است! مردم مؤمن و متدین اعتراض‌شان به این هزنیه‌های سنگین است.

مدرسی افزود: اصلا آورده این اقدامات چی بوده است؟ شما یک مختصر جشنی را رفتید در تهران برگزار کردید آورده‌اش برای یزد چی بود؟ از کجا پولش را تأمین کردید؟ پول جیب مردم یزد را برداشتید بردید تهران جشنواره گرفتید و سفره نوروزی پهن کردید و ده‌ها میلون تومان هزینه شد، این‌ها را چه کسی باید پاسخ بدهد؟ چه آورده‌ای داشته است؟ چرا می‌خواهید به مردم فشار بیاورید و بعد هم پاسخگو نباشید.

وی عنوان کرد: اعتراض دیگر مردم به این است که این حرکت‌ها همراه با ترویج اباحه‌گری و لودگی است و احیانا همراه با فرهنگ برهنگی است. این درحالی است که بوی سیاسی هم می‌دهد؛ این اعتراض مردم است. اعتراض مردم اثر کرد ما هم منتقل کردیم الحمدلله مسئولین متدین بعضا متوجه این جریان شدند و تغییر مسیر دادند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد ضمن تشکر از آن دسته از مسئولینی که به خواسته مردم توجه کردند و تغییر مسیر دادند، گفت: قرار شد اگر این جشن هم بخواهد برگزار شود بصورت رسانه‌ای باشد و دیگر هزینه‌اش از جیب مردم پرداخت نشود. بخش خصوصی هزینه‌ها را بپردازد و دیگر شهرداری و نهادهایی که دستشان در جیب مردم است نپردازند.

مدرسی خاظرنشان کرد: یک سال از ثبت جهانی یزد گذشت دست شما درد نکند ما سال قبل هم تبریک گفتیم و تشکر هم کردیم الان هم می‌گوییم دست شما درد نکند. اما دستاورد این یکسال ثبت جهانی چی بود؟ چی کار کردید؟ بیایید به مردم گزارش بدهید اگر کار انجام دادید دستتان درد نکند ولی اگر کاری را انجام ندادید سرگرم کردن خودتان و مردم به اسم جشن سالگرد ثبت جهانی یزد منهای ایجاد نشاط و شادی در جامعه چه اثر دیگری دارد؟

وی تأکید کرد: اگر می‌خواهید معرفی کنید بروید مسئولین سفارت‌خانه‌های خارجی را بیاورید و معرفی کنید. اما اینکه بیایید در خیابان‌ها و حسینه‌های ما را تبدیل به میدان کنید این کار درستی نیست. میدان امیرچخماق ما نداریم ما حسینه امیرچخماق داریم. میدان بعثت نداریم حسینیه بعث داریم. اینجا گذر فرهنگی است گذر فرهنگی واقعی یزد از حسینه امیرچخماق است تا حسینه بعثت.

این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: مسئولین باید توجه داشته باشندف هم هزینه‌ها را کتنترل کنند، هم نظارت بیشتری داشته باشند و هم حساسیت داشته باشند نسبت به مراسمی که می‌خواهد برگزار شود. ضمن اینکه نشاط و شادی و جشن و جنشواره حق مردم است و ما هم مدافع آن هستیم اما با برنامه‌ریزی منظم و نظارت درست و بدون اسراف و بدون انحراف بودجه باشد.

مدرسی همچنین با اشاره به درخشش تیم ملی ایران در جام جهانی و پیام رهبر انقلاب گفت: ما تیم ملی‌مان را تقویت و تشویق می‌کنیم حتی اگر کار ضعیفی را ارائه بدهد و هیچ‌کس نیست که برای دیدن بازی‌های جام جهانی به روسیه یا در سال‌های قبل به دیگر کشورها رفته باشد و تیم رقیب ایران را که قوی‌تر هم هست تشویق کرده باشد. یعنی تیم خودمان که حتی ضعیف‌تر هم بوده مورد تشویق قرار گرفته که این تعصب درستی است.

وی با بیان اینکه هیچ‌جا رسم نیست که تیم رقیب کشورشان را ولو قوی هم باشد و زیبا هم کار کند تقویت و تشویق کنند، تأکید کرد: در بحث کالای ایرانی هم همین طور است. ما الان تیم ملی اقتصادی‌مان نیاز به تشویق خودی دارد. نیاز به این دارد که حتی اگر دیگران بهتر تولید می‌کنند نرویم از آن‌ها حمایت کنیم و به سر تیم اقتصادی خودمان بزنیم.

مدرسی اظهار داشت: اگر ما روی تیم ملی ورزشی‌مان تعصب داریم به همان میزان باید روی تیم ملی اقتصادی‌مان هم تعصب داشته باشیم. البته باید از نظر اقتصادی پایه‌ها قوی شود و از نظر کیفیت کالا تقویت بشود، اما نباید ما تیم اقتصادی رقیب را تقویت و تشویق کنیم.

انتهای پیام/