نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خطبه نماز جمعه بخش مرکزی یزد مورخ 98/09/29 «آیت الله مدرسی: هرقدر حضور در انتخابات گسترده‌تر باشد امنیت کشور بالاتر می‌رود»

خطبه نماز جمعه بخش مرکزی یزد مورخ 98/09/29 «آیت الله مدرسی: هرقدر حضور در انتخابات گسترده‌تر باشد امنیت کشور بالاتر می‌رود»حضرت آیت الله سید محمد کاظم مدرسی در خطبه اول نماز جمعه بخش مرکزی یزد مورخ 98/09/29 بعد از سفارش به تقوا فرمودند: بر اساس سفارش پیامبر اکرم (ص) تقوا، تجارتی است که به دنبال آن رزق معنوی بدون سرمایه گذاری عارض بر انسان می شود.
يا ايها الناس اتخذوا التقوي تجارةً يأتِكُمْ الرِّزقُ بلا بضاعةٍ و لا تجارةٍ ثم قرأ من يتق الله يجعل له مخرجاً و يرزقه من حيث لا يحتسب.
اي مردم تقواي الهي را پيشه كنيد، تا بدون هيچ سرمايه و سود و سودايي به شما روزي رسد، سپس اين آيه را تلاوت فرمود: «هر كه از خدا پروا كند، (خدا) براي او راه خروجي قرار مي دهد از جايي كه گمان نمي برد روزي اش رساند. (بحار الانوار، جلد 70، صفحه 285)
امام جمعه بخش مرکزی یزد فرمودند: یکی از مطالبات مقام معظم رهبری از ائمه جمعه در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور این بود که در خطبه های نماز جمعه سعی کنند مصادیق تقوا را برای مردم بیان کنند.
ایشان اجتناب از حبس حقوق دیگران را یکی از مصادیق تقوا شمرده و تصریح کردند: با حبس حقِ دیگران هرچند در اصلِ مال تصرفی صورت نمی گیرد اما با این کار مانع رسیدن منافع دیگران می شویم. که این عمل جزو محرمات است؛ و باید پرهیز شود.
آیت الله مدرسی مواردی از قبیل جلوگیری از تقسیم ارث، نپرداختن دِین (مثل نفقه، مهریه و ...)، ترک زکات و خمس، را مصادیقی از حبسِ مال برشمردند.
ایشان در ادامه به حدیثی از امام صادق(ع) اشاره کردند:
يَا يُونُسُ مَنْ حَبَسَ حَقَّ اَلْمُؤْمِنِ أَقَامَهُ اَللَّهُ يَوْمَ اَلْقِيَامَةِ خَمْسَمِائَةِ عَامٍ عَلَى رِجْلَيْهِ حَتَّى يَسِيلَ مِنْ عَرَقِهِ أَوْدِيَةٌ وَ يُنَادِي مُنَادٍ مِنْ عِنْدِ اَللَّهِ هَذَا اَلظَّالِمُ اَلَّذِي حَبَسَ عَنِ اَلْمُؤْمِنِ حَقَّهُ فيولج فَيُوَبَّخُ أَرْبَعِينَ يَوْماً ثُمَّ يُؤْمَرُ بِهِ إِلَى اَلنَّارِ .
يونس بن ظبيان گويد: امام صادق عليه السلام فرمود: اي يونس هر كه حق مومن را نگه دارد و باز پس ندهد خداوند او را در روز رستاخيز پانصد سال بر روي پا نگه دارد تا از عرق تنش چند رود سيل آسا به راه افتد، و نداگري بانگ برآورد: اين ستم پيشه اي است كه حق مومني را نگه داشت و نداد، آنگاه چهل روز سرزنش شود و پس آنگاه دستور داده شود كه او را به دوزخ برند.( ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ج 2، ص 240)

حضرت آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی در خطبه های این هفته نماز جمعه گفتند: خوشبختانه در زمینه انتخابات مجلس شورای اسلامی تا کنون سه مرحله تشکیل هیئت‌های اجرایی و ثبت‌نام داوطلبین و تأیید صلاحیت‌ها از سوی هیئت‌های اجرایی را پشت سر گذاشتیم.

ایشان افزودند: شکی نیست که قانون انتخابات ما حداقل در آن قسمتی که هیئت‌های اجرایی باید ورود کنند خیلی دارای نقص است؛ حدود 250 نفر در یزد برای ورود به مجلس ثبت‌نام کرده‌اند این در حالی است که از استان یزد فقط چهار نفر وارد مجلس می‌شوند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد اضافه کردند: خیلی از این کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند شاید توانایی اداره کرسی مجلس را نداشته باشند این در حالی است که ممکن است در جاهایی کارآیی داشته باشند و انسان‌های خوبی هم باشند و این نقص است که کسانی که هیچ شناخت و اطلاعی نسبت به قوانین ندارند وارد عرصه انتخابات می‌شوند و ثبت‌نام می‌کنند در حالی که باید ملاک‌هایی وجود داشته باشند تا افراد واجد آن ملاک‌ها وارد عرصه شوند.

آیت الله مدرسی خاطرنشان کردند: خوشبختانه شورای محترم نگهبان نسبت به تشخیص صلاحیت داوطلبان اقدام می‌کند و امیدواریم به‌گونه‌ای انتخابات در شهر و استان ما صورت بگیرد که به واسطه آن مجلسی تشکیل شود که در طراز انقلاب اسلامی باشد.

ایشان عنوان کردند: هر جامعه ای دوست دارد از نظر امنیت در حد اعلا تأمین باشد و کشور ما هم از این امر مستثنا نیست؛ دیدیم که اگر ناامنی باشد چگونه یک نوجوان بی‌گناه را در سن 16 سالگی در ملأ عام سر می‌برند و وسط میدان شهر او را آویزان می‌کنند، چرا این اتفاق می‌افتد چون ناامنی ایجاد شده و قانون وجود ندارد؛ این بلا و گرفتاری ممکن است برای هر کشوری پیش بیاید، مخصوصا کشوری چون ایران که از دیرباز مورد کینه دشمنان بوده و هست.

امام جمعه بخش مرکزی یزد تأکید کردند: یکی از مؤلفه‌های اصلی تأمین امنیت هر کشوری حضور مردم در صحنه‌های سیاسی اجتماعی است؛ به هر میزانی که تعداد آراء در صندوق‌های رأی در هر انتخاباتی افزایش پیدا کند به همان میزان امنیت ما بالا می‌رود.

آیت الله مدرسی تصریح کردند: اینکه دشمن تابحال نتواسنته است اقدام جدی در قبال ما انجام دهد به خاطر این است که می‌داند مردم پشت نظام هستند.

ایشان گفتند: هدف دشمن آن است که با حصر اقتصادی مردم را دلسرد کند و بین آن‌ها اختلاف ایجاد کند، دشمن دنبال این است که این حوادثی که در عراق و لبنان ایجاد شده است را گسترده‌تر از آن را در کشور ما ایجاد کند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد بیان کردند: به انتخابات به عنوان یک مؤلفه امنیت‌ساز نگاه کنیم؛ همه از سوءمدیریت‌ها گلایه‌مند و ناراحتیم اما بدتر از سوءمدیریت ناامنی است.

آیت الله مدرسی با تأکید بر لزوم توجه به سرمایه‌های داخلی کشور گفتند: دیدیم که نمی‌شود به مستکبران و و قدرت‌های بیگانه اعتماد کرد، برجام به تصویب رسید و آمریکا هم از برجام خارج شد؛ آن‌ها دنبال این بودند تا به واسطه برجام، برجام‌های بعدی را تحمیل کرده و برنامه‌های بعدی خودشان برای عقب راندن ایران را اجرایی کنند اما رهبر انقلاب به دولت‌مردان اجازه دادند و به آن‌ها گفتند بروید تجربه کنید تا بفهمید که دشمن به وعده‌اش وفادار نیست.

ایشان ادامه دادند: رفتند و تجربه کردند و مدت‌ها امکانات و سرمایه‌های نظام و عمر دولت در خدمت برجام بود و حتی پیشرفت علمی ما در این راه متوقف شد اما رهبر انقلاب اجازه برجام‌های بعدی را ندادند و آمریکایی‌ها چون دیدند نمی‌توانند به همه اهداف‌شان جهت تحمیل خواسته‌هایشان به ملت ایران برسند از برجام خارج شدند.

استاد حوزه علمیه یادآور شدند: ما سه داشته مهم در کشور داریم یکی امکانات و منابع مادی و طبیعی سرشاری که در کشور است، دیگری نیروی انسانی خوب و سوم هم قوه ایمانی است که به برکت اهل‌بیت علیهم‌السلام از آن بهره‌مندیم و این سومی را هم تقریبا فقط ما داریم و کمتر در کشورهای دیگری وجود دارد

آیت الله مدرسی خاطرنشان کردند: متأسفانه دشمن هر سه این‌ها را مورد هدف قرار داده است، گلوگاه اقتصادی کشور را دارد می‌فشارد اما ما باید به تولید داخلی تکیه کنیم، جوانان‌مان را دشمن مورد هجمه قرار داده است و از خواسته‌های اصلی دشمن این است که جوانان کشورمان را دلزده و سرخورده کند.

ایشان تأکید کردند: دشمن قوه ایمانی و اعتقادی ما را نیز مورد حمله قرار داده است و البته گاهی هم افرادی ناآگاهانی و یا مغرضانه در داخل کشور این ایمان مردم را مورد هدف قرار می‌دهند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد خطاب به مسئولین آموزش و پرورش استان یزد گفتند:  اجازه ندهید در مدارس سند 2030 پیاده شود و احساس می‌شود که دارد این کار صورت می‌گیرد، برخی از اقداماتی که در مدارس صورت می‌گیرد و فیلم آن را منتشر می‌کنند با همین هدف است آن‌ها می‌خواهند بگویند حتی اگر به طور رسمی هم جلوی اجرای سند 2030 گرفته شده اما ما مخفیانه داریم انجام می‌دهیم.

آیت الله مدرسی تصریح کردند: دست‌اندرکاران شهرداری و ارشاد و دیگران از اجرای برنامه‌هایی که ایمان را از دل مردم می‌زداید پرهیز کنند و نگذارند چنین برنامه‌هایی اجرا شود.

ایشان با اشاره به در پیش بودن شب یلدا افزودند: شب یلدا فرصتی برای بازدید از پدر و مادر و بزرگترها و صله‌ی رحم و دستگیری از خویشان و اطرافیان است. و بهانه خوبی است که از این فرصت استفاده کنیم.

آیت الله مدرسی در پایان اظهار داشتند: فرارسیدن سالروز میلاد نبی مکرم اسلام حضرت عیسی علیه‌السلام را پیشاپیش تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم که دنیای مسیحیت هم به آموزه‌های حضرت عیسی مسیح -که ایمان به او از معتقدات ما است- توجه لازم را داشته باشند.