خطبه نماز جمعه//دولت حرکت جدی در تحقق اقتصاد مقاومتی نداشته است/ شورای شهر یزد به وظیفه ذاتی خود عمل کند

خطبه نماز جمعه//دولت حرکت جدی در تحقق اقتصاد مقاومتی نداشته است/ شورای شهر یزد به وظیفه ذاتی خود عمل کند


تاریخ: 1396/07/21

امام جمعه بخش مرکزی یزد در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام سجاد(ع) در 25 محرم الحرام با اشاره به واقعه تاریخی در زمان این امام همام گفت: در زمان عبدالملک مروانی که جلودار نظام سیاسی مسلمانان بود با توجه به مراوداتی که مسلمانان با رومیان داشتند، سکه مسلمانان توسط رومیان مضروب و بسیاری از منسوجات آنها نیز به بلاد اسلامی سرازیر می‌شد اما پس از مدتی رومیان از این نیاز سوء استفاده کردند و پارچه‌های خود را با تبلیغ مسیحیت و نماد آنها چاپ و برای مسلمانان ارسال کردند.

#آیت_الله_مدرسی با بیان اینکه این قطعه تاریخ از زمان امام سجاد(ع) می‌تواند برای همه ما درس آموز باشد، افزود: در پی اعتراضاتی که مسلمانان به این وضع داشتند و تبلیغ مسیحیت در بلاد اسلامی را مخالف فرهنگ اسلام می‌دانستند عبدالملک مروان که خود را دست بسته و محتاج به غرب می‌دید به خدمت امام سجاد(ع) رسید و از ایشان کمک خواست، امام فرمودند که پارچه‌های رومیان را تحریم کنید و رومیان چون می‌خواستند منسوجات خود را تحمیل کنند تهدی کردن که اگر پارچه‌ها را نخرید سکه‌ها را با اهانت به پیامبر ضرب می‌کنیم که امام سجاد(ع) در مقابل پیشنهاد دادند که ما دوستانی داریم که می‌توانند سکه‌ها را از داخل ضرب کنند.

وی عنوان کرد: این بخش از تاریخ امام زمان وضعیتی مشابه ما را نشان می‌دهد و هر روز که می‌گذرد احساس نیاز بیشتری به تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و عمل به فرمایشات و دستورات ایشان را پیدا می‌کنیم.

آیت‌الله حاج سیدمحمدکاظم مدرسی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی، اقتصادی تاب‌آور است که در مقابل تکانه‌های داخلی و خارجی مقاوم باشد، ادامه داد: شاید روزهای نخست که صحبت از اقتصاد مقاومتی به میان آمد کسی مفهوم آن را نمی‌دانست و نمی‌توانست تبیینی از آن داشته باشد اما امروز برای عام و خاص اقتصاد مقاومتی معنای معین و روشنی دارد و نیاز به تحقق آن برای همگان روشن است و باید اقتصادی داشته باشیم که تاب آوری داشته باشد نه اینکه منفعلانه عمل کنیم.

وی تصریح کرد: از چند سال پیش که حضرت #امام_خامنه_ای که درباره اقتصاد مقاومتی ارائه طرح کردند و حساسیتشان را نشان دادند حرکتی جدی از سوی دولتمردان که به همراه مردم در عرصه‌های اقتصاد مقاومتی وارد شوند دیده نشده است و اکنون واقعیت امر چیست آیا اکنون اقتصاد کشور ما در تکانه‌های اقتصادی داخلی و خارجی تاب‌آور است؟ ارزش پول ملی روز به روز کاسته می‌شود و هر فعل و انفعالی با کاهش ارزش پول ملی همراه است که برای بعضی منفعت محسوب می‌شود اما برای حیثیت کشور جز خسارت چیز دیگری ندارد.

وی با انتقاد از عملکرد دولت در عرصه اقتصادی عنوان کرد: در سال‌های اخیر دولتمردان به دنبال برجام‌سازی بودند و به مدت دو سال کار دولتمردان برجام آفرینی بود بعد از دو سال به پسابرجام رسیدیم و دوباره همین مدت زمان منتظر ماندیم تا ببینیم که چه تصمیمی گرفته می‌شود و دولتمردان چگونه خود را از دوره برجام سازی خارج می‌کنند، اکنون نیز باید منتظر بمانیم که ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا با برجام چه می‌کند.

آیت‌الله مدرسی افزود: آیا این عملکرد دولت، تاثیر مثبتی در اقتصاد مردم داشته است و آیا این راهی است که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند؟! قطعا این راه درست و حرکت مطلوب نیست.

وی گفت: باید دولتمردان به فکر اقتصادی باشند که پایه‌هایش بر دوش مردم چنین ویژگی را در کشور ایجاد کند که در مقابل حرکت‌های دشمن و تکانه های اقتصادی دنیا کمتر بلرزد اما متاسفانه کسی گوشش بدهکار نیست بخشی از مردم از لحاظ اقتصادی در تنگنای شدید هستند متاسفانه در استان یزد هم اینگونه نیست و مدیرانی وجود دارند که به این موضوع توجه ندارند و برای نمونه گوشت مرغوب با قیمت بالغ بر 40 هزار تومان به دست مردم می‌رسد در حالی که در این فصل فراوانی گوشت، باید کمتر از این قیمت در اختیار مردم قرار گیرد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به اینکه مسئولان به حاشیه سازی توجه دارند و با بیان اینکه  امروز اگر هرکس در مسئولیتی که دارد به وظیفه خود عمل کند و به درستی آن را انجام دهد شهر و استانی آباد خواهیم داشت، افزود: متاسفانه شورای شهر اسلامی یزد به جای اینکه به دنبال برنامه‌ریزی چهارساله و تامین منابع مالی برای نیازهای شهر و شهرداری باشد و به طرح‌های مورد نیاز اجتماعی برسند به حاشیه‌سازی می‌پردازند.

آیت‌الله مدرسی تصریح کرد: قانون هیچ موقع وظیفه ذاتی شورای شهر را اظهار نظر در مورد قانونی بودن یا نبودن حکم یک دادگاه بیان نکرده، بر چه اساسی برخی از اعضای شورای شهر  حکمی را خلاف اسلام و قانون می‌دانند مگر مرجع تشخیص قانون شورای شهر است، اعضای شورای شهر باید به وظیفه ذاتی خود بپردازند و در مقابل قانون تسلیم باشند و به وظیفه اجتماعی و الهی خود عمل کنند تا مشکل جامعه حل شود.

وی با اشاره به حکم تعلیق عضو زرتشتی شورای شهر گفت: این مشکل باید در فروردین ماه امسال تعیین تکلیف می‌شد و در حالی که به متولیان انتخابات تذکر داده شد و در خفا و علنی به آنها گفته شد که انتخابات شواری شهر با این وضعیت خلاف مبنا و قانون است اما کسی به آن توجه نکرد و الآن باید در مقابل آرای مردم پاسخگو باشند.

وی افزود: کسانی که در فروردین ماه امسال برایشان روشن شد که اقلیت‌های دینی با تمام احترامی که برایشان قائل هستیم در شهری که اکثریت مطلق آن مسلمان هستند نمی‌توانند به عنوان عضو شورای شهر حضور داشته باشند و به آنها این موضوع ابلاغ شد اما اصرار ورزیدند و سیاسی کاری و اظهار سلیقه شخصی کردند و بعد از آن که قانون رسما به آنها ابلاغ شد با تأنی ومقاومت در مقابل قانون، آن را ابلاغ کردند باید اکنون پاسخگوی این وضعیت باشند.

مدرسی با اشاره به درخواست تجمع و حرکت‌های مدنی خلاف قانون که از سوی یک عضو تعلیق شده شورای شهر داده شده بود، ادامه داد: از دستگاه قضایی، اداری و دیوران عدالت اداری می‌خواهیم به این جرم‌ها رسیدگی کند چرا که متولیان انتخابات و هیئت‌های نظارت در مقابل ابلاغ قانون مقاومت کردند و حالا در پی این اقدامات برخی می‌خواهند شهر را به هم بریزند باید بدانند که قانون در مقابل آنها خواهد ایستاد و مردم نیز همراه با قانون در مقابل آنها ایستادگی می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مدیریت استان در سال‌های گذشته عنوان کرد: این استان و شهر که سال ها با عقب افتادگی مواجه شده است نیاز به مدیرانی مومن، متدین، مستقل، اندیشمند و مردمی دارد؛ یکی از نقاط ضعف بعضی از مدیران در چهار سال گذشته این بود که از خود ارداه‌ای نداشتند و مانند مهره‌ای در دست جا به جا می‌شدند و فردی سیاسی آنها را مانند عروسک خیمه شب بازی می‌چرخاند.

امام جمعه بخش مرکزی با بیان اینکه باید مدیرانی که به نیاز مردم توجه دارند، شناسایی و در راس کار قرار گیرند، ادامه داد: شهر نیاز به مدیرانی جسور، کارآمد، فعال، مستقل و غیر سیاسی دارد و در روستاها نیز همینگونه هست در برخی موارد شورای روستا مطالباتی دارد اما افرادی در این مسیر می‌آیند و برخلاف شوراهای روستایی برخی مسئولیت‌ها را بر دوش کسانی قرار می‌دهند که برخلاف نظر شورا است که اینها عاقبت دنیایی و اخروی ندارد.

مدرسی تصریح کرد: سیاسی کاری امروز برای کشور ما جواب نمی‌دهد و حرف ما نیز براساس سیاسی کاری نیست بلکه حرف مردم است امیدواریم توجه کامل به این مشکلات شود و با وجو د اینکه شاید این سخنان مضراتی برایمان داشته باشد آن را عنوان می‌کنیم تا گوش شنوایی داشته باشد و باعث عاقبت به خیری شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از مواضع خوب رئیس جمهور در رابطه با سپاه پاسداران تقدیر کرد و گفت: امیدواریم این سخنان عملیاتی شود و آنگونه که گفته می‌شود اندیشیده شود و به دنبال آن این سخن و اندیشه برای ارگان‌های انقلابی و نیروهای ارزشی مثل سپاه عملیاتی شود چرا که سپاه محبوب همه ملت‌ها و جمعیت‌هاست و هرکس حرکات و خدمات سپاه را دیده باشد این مجموعه را به عنوان مجموعه‌ای محبوب پیوسته مدنظر قرار می‌دهد.