نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خطبه نماز جمعه مورخ 98/06/22 «آیت الله مدرسی: مسئولین باید به فکر معیشت مردم باشند.»

خطبه نماز جمعه مورخ 98/06/22 «آیت الله مدرسی: مسئولین باید به فکر معیشت مردم باشند.»حضرت آیت الله مدرسی خطیب نماز جمعه بخش مرکزی یزد در خطبه مورخ 98/6/22 پس از سفارش همگان به رعایت تقوا فرمودند یکی از راه های رسیدن به عاقبتِ خیر کسب تقوا است.

معظم له در ذیل عوامل ایجاد حسن و سوء عاقبت اذعان داشتند: برخی دین حداقلی را برای خود انتخاب و به ایمانِ زبانی در طول زندگی بسنده می کنند. در حالی که سفارش دین،کسب کاملترین ایمان (اکمل الایمان) می باشد.

در ادامه ایشان تاکید کردند: برخی هم دین گزینشی را برای خود اختیار می کنند به طوری که آن چیزی را که مطابق با منافع شخصی شان باشد را می پذیرند و غیر از آن را  قبول ندارند. یعنی خدای با درهای باز را قبول اما خدای با درهای بسته را نمی پذیرند. «....عَسَى أَن تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ....» (بقره/216)

امام جمعه بخش مرکزی یزد اذعان داشتند: یکی از درس های مهم عاشورا رضایت مندی در زندگی است. و این به معنای آن چیزی است که خداوند در قرآن کریم می فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ» (آل عمران/ 102)

ایشان تصریح کردند: اگر اکمل الایمان در ما به وجود آید، حسین گونه می شویم!! که بعد از تمام سختی ها و مصیبت ها وقتی سر بر سجده می گذارد می فرماید: اِلهى رِضاً بِقَضائِکَ. 

حضرت آیت الله مدرسی در خطبه دوم بعد از سفارش به تقوا به حوادث روز سیزدهم ماه محرم سال 61 هجری که مصادف است با سالروز دفن شهدای کربلا توسط قبیله ای به نام بنی اسد و با حضور امام سجاد (ع) اشاره کردند.

ایشان با اشاره به مجالس زیادی که در روز سیزدهم در سراسر کشور برگزار می شود افزودند: در استان یزد هم این مجالس از رونق خاصی برخوردار است که شاخص آن در مسجد ملا اسماعیل با قدمت 100 سال و با میزبانی روحانیون معزز، نشان دهنده از ارادت مردم یزد به ساحت مقدس امام حسین (ع) است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با توجه به پُر شور بودن عزاداری ها در راستای جهانی بودن حرکت امام حسین (ع) تاکید کردند: نقش مردم در رونق بخشی این مجالس با همه سختی ها و مشکلات مادی ستودنی است.

ایشان تصریح کردند: حال که مردم با همه مضیقه ها و فشارهای اقتصادی که بر بخش میانی وارد می شود اما با فداکاری ها و حضور در همه ی عرصه های مربوط به ارزش های دینی، اخلاقی، انقلابی پیوسته وفاداری خود را به اسلام و انقلاب ثابت می کنند مسئولین هم باید تلاش خود را در بهبود معیشت مردم مضاعف کنند.

ایشان افزودند: یکی از چیزهایی که امروزه مردم را تحت فشار قرار داده است تامین زندگی روزمره است. به طوری که هر ایرانی مستاجر باید نزدیک به 50 درصد درآمد خود را برای هزینه اجاره بپردازد.

آیت الله مدرسی در ادامه تقدیر و تشکر خود را به همه ی کسانی که در این عزاداری ها سرمایه گذاری کردند اعم از هیئت ها، بانیان، سراینده مرثیه ها، مداحان و مخصوصا صدا و سیمای مرکز استان یزد و به ویژه نیروی انتظامی به جهت امنیت، ابراز داشته و همه ی مسئولین را خصوصاً به موثر واقع شدن و بهتر شدن مجالس عزاداری دعوت نمودند.

معظم له در پایان در راستای چگونگی و چرایی جریان کربلا افزودند: این عزاداری ها، سینه زنی ها، اطعام ها و عواطف و احساسات مردمی همگی پاسخی برای چگونگی این جریان است. و در مورد چرایی این جریان افزایش بصیرت در جامعه را خواستار شدند.

ایشان تصریح کردند: در واقعه کربلا دیده می شود هر حرکتی اگر بخواهد منهای رهبری صورت بگیرد یقینا ابتر خواهد بود.

ایشان در مورد مقام اصحاب امام حسین (ع) خاطر نشان کردند: این مقام و عظمت نشئت گرفته از تبعیت و پیروی از رهبر بود بنابراین امروز هم اگر کسی می خواهد عزیز باشد قطعا باید پشت سر مقام معظم رهبری حرکت کند.