نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خطبه نماز جمعه مورخ 98/09/22 «آیت الله مدرسی خطاب به دولت: چرا نمی توانید یا نمی خواهید جلوی گرانی ها را بگیرید؟/ بی توجهی به افکار و خواسته های مردم نشان از ضعف برخی از مسئولان است.»

خطبه نماز جمعه مورخ 98/09/22 «آیت الله مدرسی خطاب به دولت: چرا نمی توانید یا نمی خواهید جلوی گرانی ها را بگیرید؟/ بی توجهی به افکار و خواسته های مردم نشان از ضعف برخی از مسئولان است.»حضرت آیت الله مدرسی در خطبه اول نماز جمعه بخش مرکزی یزد مورخ 98/09/22 در ضمن سفارش به تقوا، آن را کلید رسیدن به سعادت و راه دستیابی به تشیع واقعی برشمردند.
ایشان در معرفی شیعه راستین به روایتی از امام باقر (ع) اشاره کردند: «أَ يَكْتَفِی مَنِ انْتَحَلَ التَّشَيُّعَ أَنْ يَقُولَ بِحُبِّنَا أَهْلَ الْبَيْتِ فَوَ اللَّهِ مَا شِيعَتُنَا إِلَّا مَنِ اتَّقَى اللَّهَ وَ أَطَاعَهُ... آيا كافى است براى كسى كه ادّعاى تشيّع دارد، بگويد كه دوستدار ما اهل بيت است؟به خدا سوگند، شيعه ما نيست مگر آن كسى كه تقواى خدا را رعايت كند و از او اطاعت نمايد.» (مشکاة الأنوار في غرر الأخبار , جلد1 صفحه 59)
امام جمعه بخش مرکزی یزد در بیان انواع شیعیان فرمودند: با نگاهی گذرا به آموره های دین شیعیان با دو عنوان اسمی و راستین معرفی می شوند.
آیت الله مدرسی در مورد صفات شیعیان راستین تاکید کردند: یکی از خصوصیات آنان این است که قلب هایشان از هرگونه کینه و حقد نسبت یه برادر دینی خود پاک است. (إنَّ شیعَتَنا مَن سَلُمَت قُلوبُهُم مِن کُلِّ غِشًّ و غِلٍّ و دَغَلٍ)
ایشان با صراحت بیان داشتند: شیعه یک امتیاز طبقاتی نیست و این گفته که تنها در حزب اهل بیت باشیم و خیال بکنیم از عذاب و عقاب  مصونیم درست نیست.

 آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه گفتند: امروز در سراسر عالم ظلم و ستم بیداد می‌کند و بشریت مظلوم زیر چنگال ظالمین و تبلیغات گسترده و بوق‌های تبلیغاتی انسان‌های ستم‌پیشه و تهدیدات آن‌ها در حال خرد شدن است.

ایشان ادامه دادند: ظلم‌هایی که امروز در بحرین، یمن، افغانستان، عراق، سوریه و عربستان به مردم روا می‌شود نمونه‌هایی از این واقعیت است؛ حتی در بسیاری از دیگر کشورهای دنیا مثل نیجریه هم این ظلم‌ها وجود دارد به عنوان مثال شاهد بودیم که بار دیگر شیخ زکزاکی را با همه بیماری‌هایش به زندان ظلم نیجریه بازگرداندند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به سالروز شهادت شهید مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه، افزودند: شکی نیست که انقلاب اسلامی با اتحاد و انسجام همه‌ی قشرهای مختلف کشور به پیروزی رسید و اگر دشمن و رژیم منحوس پهلوی توانسته بودند سال‌ها بر این مردم حکمرانی کنند و مردم را اسیر خودشان نگه دارند در پرتو ایجاد تفرقه و اختلاف بین گروه‌های مختلف مردم و امنیتی کردن محیط بود.

آیت الله مدرسی اضافه کردند: آن زمان دانشگاه و حوزه از هم فاصله داشتند و اقشار مختلف مردم نسبت به هم ظنین بودند، زمانی توانستیم انقلاب اسلامی را به پیروزی برسانیم که این اقشار دست به دست هم دادند و یکی شدند و در واقع وقتی مردم متحد شدند توانستند در مقابل دشمن بایستند.

ایشان عنوان کردند: امروز هم ما به اتحاد و انسجام نیاز داریم و اگر بخواهیم یک راهبرد مهم و اساسی را برای اتحاد و انسجام دو قشر ارزشمند روحانی و دانشجو برقرار کنیم تا این امنیت، استقلال و عزت و پیشرفت در کشور تداوم پیدا کند، آن محوریتی است که رهبر انقلاب برای ما تبیین کرده‌اند و آن هم بیانیه گام دوم انقلاب است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد بیان کرد: چه خوب است که دانشگاهیان و حوزویان بنشینند و بینند واقعا این بیانیه گام دوم چگونه می‌تواند عامل پیشرفت کشور و تأمین امنیت و تضمین سعادت دنیا و آخرت این جامعه بشود و خیلی خوب است نشست‌هایی در این زمینه با محوریت گام دوم برگزار شود.

آیت الله مدرسی خاطرنشان کردند: رهبر انقلاب در این بیانیه گام دوم هم دستاوردها را بیان کرده‌اند و هم توصیه‌های هفت گانه‌ای را داشتند که امیدواریم عزیزان دانشگاهی و حوزوی اعم از اساتید و دانشجویان و طلاب در کنار یکدیگر برای حل مشکلات جامعه و پیشرفت و سرافزاری جامعه به موفقیت‌های چشمگیرتری دست پیدا کنند.

ایشان تأکید کردند: یکی از ویژگی‌های نظام جمهوری اسلامی این است که با نقش مردم روی کار آمد و محقق شد؛ هم در تشکیل این نظام مردم نقش اساسی را داشتند و اگر نبودند این نظام محقق نمی‌شد و هم تداوم انقلاب  اسلامی با همین نقش‌آفرینی مردم است که تضمین خواهد شد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد تصریح کردند: نظام اسلامی در همه جا همگان را به نقش مردم توجه می‌دهد، وقتی در جریان فلسطین رهبر معظم انقلاب برای حل مشکل این مردم و دنیای اسلام می‌خواهند اشاره کنند می‌گویند به آرای مردم و نقش مردم و افکار عمومی توجه کنید و اینچنین نیست که فقط در داخل کشور ما این راهبرد را داشته باشیم همه جا این نظام راهبردش و کلید اساسی‌اش توجه دادن مسئولان و اقشار مختلف به نقش مردم است.

آیت الله مدرسی یادآور شدند: رهبر معظم انقلاب در جریان عراق نقش مردم را مورد تأکید قرار دادند و نقش‌آفرینی مردم بود که توانست امنیت را اجمالا ایجاد کند، در جریان سوریه نیز همین‌طور بود؛ هر جا که معضلی وجود داشته باشد تنها کسانی که می‌توانند آن معضل را حل کنند مردم هستند.

ایشان گفتند: نظام جمهوری اسلامی هم فعلیتش وابسته به مردم و افکار عمومی و آراء و اندیشه‌های مردمی است و این هم بن‌مایه‌اش از آموزه‌های اسلامی است، در آموزه‌های دینی توجه اساسی را به نقش مردم داده‌اند حتی وجود مبارک پیامبر وقتی می‌خواهد یک عزمی را جزم کند قبل از آن مأمور به مشاوره با مردم به افکارسنجی مردم می‌شود.

استاد حوزه با اشاره به روایت «کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته» افزودند: در روایات هم به این مسئله تأکید شده است و آموزه‌های اسلامی می‌گوید شما باید همه‌تان احساس بکیند که در جامعه نقش‌آفرین هستید و اینچنین نیست که فقط یک قشر خاصی مسئول باشند.

آیت الله مدرسی اظهار داشتند: خواهش می‌کنم از مؤمنین و متدینین و به صورت خاص از مسئولین چه مسئولین استانی چه مسئولین کشوری که نگاه ویژه‌ای نسبت به نامه پنجاه و سوم نهج‌البلاغه یعنی توصیه‌های امیرالمؤمنین به مالک اشتر داشته باشند و این نامه را یک بار دیگر بازخوانی کنند؛ هر مسئولی که می‌خواهد در این نظام موفق باشد چاره‌ای جز مطالعه این نامه که امیرالمؤمنین برای مالک اشتر نوشته‌اند ندارد.

ایشان با تأکید بر لزوم توجه مسئولین به آراء و نظرات مردم و اهمیت نقش مردم در نظام اسلامی عنوان کردند: ولایت فقیه مشروعیت‌بخش نظام اسلامی و توده‌های مردم فعلیت‌بخش نظام اسلامی و محقق کننده نظام مشروع الهی هستند لذا باید به افکار مردم توجه داشت.

امام جمعه بخش مرکزی یزد بیان کردند: متأسفانه امروز یکی از ضعف‌هایی که در برخی مدیران جامعه می‌بینیم بی‌توجهی به افکار و خواسته‌های مردم است، آن‌ها با اراده مردم روی کار می‌آیند اما بعدا مردم را کنار می‌گذارند.

آیت الله مدرسی ادامه دادند: هر مسئول و مدیری باید توجه داشته باشد که کارهایی که می‌کند و تصمیم‌هایی که می‌گیرد به نفع مردم است یا خیر؛ باید تصمیم‌هایی که گرفته می‌شود اراده مردم را داشته باشد و نباید خلاف خواست مردم اقدام کنند؛ متأسفانه در چند سال اخیر از برخی از مدیران نسبت به اراده و خواست مردم کم‌مهری و بی‌مهری دیده‌ایم.

ایشان با انتقاد از عدم نظارت دولت در قبال گرانی کالاها، اظهار داشتند: قرار شد وقتی بنزین را گران می‌کنند افزایش قیمت در دیگر اقلا نباشد اما آیا واقعا این اتفاق افتاده است؟ آیا دولت گرانی‌ها را کنترل کرده است؟ آیا واقعا دولت نمی‌تواند جلوی این گرانی‌ها را بگیرد یا اینکه قول و وعده خودش را بازیچه قرار داده است؟ آیا این نوع رفتار بی‌احترامی نسبت به مردم نیست؟رهبر انقلاب فرمودند مراقب باشید سنگینی گرانی بر دوش مردم فشار مضاعف ایجاد نکند ایا واقعا این مراقبت و نظارت است؟

آیت الله مدرسی گفتند: ما در آینده نزدیک انتخابات مجلس شورای اسلامی را داریم و امیدواریم مجلسی تشکیل دهیم که کاستی‌های گذشته مخصوصا کاستی‌های دولت را جبران کند.