نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خطبه نماز جمعه 3 خردادماه 98 «سالروز فتح خرمشهر»

خطبه نماز جمعه 3 خردادماه 98 «سالروز فتح خرمشهر»حضرت آیت الله سید محمد کاظم مدرسی امام جمعه بخش مرکزی یزد در خطبه اول نماز جمعه مورخ 98/03/03 با تذکر به موضوع مهم تقوا به آیه 102 سوره آل عمران اشاره کردند؛ قرآن می فرماید «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ» ای مومنان با تقوا باشید و بالاترین درجه تقوا و حق تقوای الهی را بدست آورید. که بالاترین مرحله تقوا در وجود اهل بیت (علیهم السلام) است. اما  ما هم تا اندازه ای که می توانیم باید این مهم را در وجودمان تقویت کنیم « فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ...» (سوره تغابن آیه16). ایشان خاطر نشان کردند تقوایی که باید در وجودمان باشد همان خویشتن داری در برابر گناه و صیانت نفس در مقابل گناه است.

انواع تقوا

  1. تقوای مالی؛ در این نوع تقوا قرآن سفارش می کند: از کلیه مال های حرام و مال هایی که از رشوه، اختلاص و دزدی بدست می آید، بپرهیزید.
  2. تقوای گفتاری؛ انسان باید گفتار و سخنش را با تقوا همراه کند « يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقولوا قَولًا سَديدًا» (سوره احزاب آیه 70)
  3. تقوای خانوادگی؛ تقوا باید در خانواده هم ظهور و بروز داشته باشد. آقایی که خانواده داری مواظب باش خانواده ات با چه کسانی ارتباط دارند. «.... أَمْسِكْ عَلَیكَ زَوْجَكَ وَ اتَّقِ اللَّهَ...» (سوره احزاب آیه 37)
  4. تقوای قضایی؛ قرآن سفارش می کند: «... اعدِلوا هُوَ أَقرَبُ لِلتَّقوى...» (سوره مائده آیه 8)
  5. تقوای سیاسی؛ « يا أَيُّها الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقوا اللّه وَ كُونُوا مَعَ الصّادقين» (سوره توبه آیه 119) ای کسانی که ایمان دارید تقوا پیشه کنید و با انسانهای صادق همراه باشید.

معظم له در ذیل همین قسم از تقوا خاطر نشان کردند مسئولین ما بر اساس آنچه که مطالبات مردمی و مطالبات مقام معظم رهبری است؛ بروند به دنبال انسانهایی که پرونده منفی در زندگیشان نباشد که این هم به نفع خود و هم به نفع جامعه است.

ایشان با توجه به این موضوع فرمودند: چرا می خواهید افرادی را با پرونده گسترده منفی برای شهر یزد انتخاب کنید. کسی که مشکلات مالی و اخلاقی دارد، باکی ندارد با مال و ناموس مردم چگونه رفتار کند.

آیت الله سید محمد کاظم مدرسی امام جمعه بخش مرکزی یزد در خطبه دوم نماز جمعه بعد از سفارش به تقوا به  ابعاد اهمیت لیالی قدر و بهره مندی  از این شب ها اشاره و فرمودند: شب قدر از شب های استثنایی و شب نزول قرآن، شب مبارکی که برتر از هزار ماه  و شب نزول فرشتگان و شب سلامتی و ایمنی برای انسانهای مومن و شب امام زمان (ع) است. 

ایشان ضمن تسلیت به مناسب فرارسیدن ایام ضربت خوردن و شهادت امیر مومنان(ع) به سالروز فتح خرمشهر در عملیات بیت المقدس متذکر شدند؛ و به آمارهایی از قبیل از بین بردن 53 فروند هواپیما ، 3 هلی کوپتر، 550 تانک و نفربر و متلاشی شدن هشت لشکر عراق و از بین رفتن 16000 دشمن بعثی و گرفتن 19000 اسیر توسط رزمندگان اسلام، اشاره کردند.

معظم له  بعد از اشاره به دست آوردهای ارزنده دفاع مقدس، این موفقیت ها را در گرو چند عامل موثر دانستند:

  1. مردمی بودن و همبستگی بین آحاد مردم
  2. شایسته سالاری نه حزب سالاری
  3. روحیه معنوی و دینی و توکل به خدا
  4. اعتماد مردم به دولت و نظام اسلامی

ایشان در ذیل همین عنوان با توجه به نقش به سزای صدا و سیما در موفقیت رزمندگان در دفاع مقدس خاطر نشان کردند بعضی از افراد در همین شهر یزد می گویند مردم ما اعتماد به نظام ندارند!! اتفاقا مردم ما اعتماد به نظام دارند. اعتماد به شخص دروغگوی لجبازی مثل تو را ندارند.

آقایی که در جلسه سیاسی می گویی مردم ما 90 درصد رادیو، تلوزیون ما را گوش نمی دهند؛ چرا به دروغ این حرف را می زنی.

آیت الله مدرسی یکی از ضعف های جامعه را کمرنگ شدن موارد فوق دانسته؛ و تاکید کردند امروزه یکی از لطمه هایی که به جامعه وارد می شود، نبود نیروی جوان و حزب اللهی به تمام معناست.

ایشان در پایان بعد از اشاره به ویژگی های مسئولین در دفاع مقدس مانند اکتفا کردن به حداقل ها ، راه پیروزی بر دشمن را  توجه به رهنمودهای رهبری و خدمت گذاری مسئولان و مدیران به مردم تبیین کردند.