نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خطبه نماز جمعه 98/06/29 « هفته دفاع مقدس و دستاورد های آن »

خطبه نماز جمعه 98/06/29 « هفته دفاع مقدس و دستاورد های آن »حضرت آیت الله سید محمد کاظم مدرسی در خطبه نماز جمعه بخش مرکزی مورخ 98/06/29 پس از سفارش به تقوا و پارسایی و دوری از گناهان فرمودند: بشر از نظر خلقت از دو عنصر شهودی و غیبی آفریده شده است.

ایشان تصریح کردند: بشر همان طور که برای رشد مادی نیاز به قوانین و علوم خاص دارد در حوزه ی غیبی هم نیازمند علومِ غیبی است که ریشه در قرآن و سنت دارد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد تاکید کردند: یکی از بهترین قوانین غیبی، تقوای الهی است. خداوند می فرماید: اگر کسی خود را با تقوا وفق دهد و صبر و بردباری را با آن آمیخته کند زندگی در مسیر خیر و صلاح قرار خواهد گرفت. «...إِنَّهُ‌ مَنْ‌ يَتَّقِ‌ وَ يَصْبِرْ فَإِنَ‌ اللَّهَ‌ لاَ يُضِيعُ‌ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ‌» (یوسف/90)     

معظم له با توجه به مشکلات عدیده ای که در زندگی های خانوادگی و اجتماعی وجود دارد اذعان داشتند: این ناسازگاری ها به علت کمبود امکانات و علم و دانش نیست؛ بلکه  علتِ آن، فراموش کردن قوانین غیبی (تقوا) است.

به عنوان نمونه ایشان فرمودند: اگر دیدید بین یک زن و مرد اختلافی بوجود آمد؛ قرآن نقشه ی راهی در میان ما گذاشته است به طوری که از خانواده های عروس و داماد یک نفر جداگانه کنار هم قرار بگیرند و برای برقراری اصلاح تلاش کنند. «وَإِنْ خِفْتُمْ شِقَاقَ بَیْنِهِمَا فَابْعَثُواْ حَكَماً مِّنْ أَهْلِهِ وَحَكَماً مِّنْ أَهْلِهَآ إِنْ یُرِیدَآ إِصْلاَحاً...» (نساء/35)

حضرت آیت الله مدرسی در خطبه دوم نماز جمعه بعد از سفارش به تقوا به سالروز شهادت امام سجاد (ع) در روز سوم مهرماه اشاره کرده و همگان را به دو اثر ارزشمند امام سجاد (ع) (صحیفه سجادیّه و رسالة الحقوق) توصیه کردند.

ایشان به مناسبت هفته دفاع مقدس پس از گرامی داشت یاد و خاطره شهدای دوران دفاع مقدس بیان کردند: هرچند این دوران برای ملت و کشور خسارت هایی را ایجاد کرد اما در کنار همه ی این خسارت های مادی و معنوی برکات فراوانی هم به ارمغان آورد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد تاکید کردند: گرامی داشت هفته دفاع مقدس به علت داشتن برکات فراوان یک ضرورت است.

معظم له در ادامه به دستاوردهای این دوران اشاره کردند که عبارتند از:

خودباوری و اعتماد به نفس

شکوفایی استعداد ها

رشد باورهای دینی

تصفیه نظام اداری کشور از ستون پنجم دشمن

کسب تجربیات ارزنده در حوزه سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی

تحکیم وحدت ملی

مشارکت فعال زنان متدیّن

آیت الله مدرسی تاکید کردند: در دوران دفاع مقدس با تکیه بر جوانان و امکانات داخلی جنگ تحمیلی اداره شد و این دوران سرآغاز حرکات مردمی و خلاقیت ها و نوع آوری ها بود.

ایشان در زمینه رشد باور های دینی افزودند: در جبهه های جنگ هر چه بود و نبود سبقه ی الهی داشت و فضای کشور همواره معطر به عطر فضایل اخلاقی بود. موضوعات توسل به اهل بیت، عطوفت و مهربانی، کمک به دیگران و مجانی خدمت کردن از ویژگی های آن دوران است.

معظم له اذعان داشتند: با توجه به تنها بودن کشور از لحاظ اقتصادی، نظامی و سیاسی و وابستگی 75 درصدی کشور به درآمد های نفتی، این مردم بودند که به کمک نظام آمدند و البته نظام هم اعتماد مردم را به خود جلب کرد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد تاکید کردند: یکی از مؤثرترین ویژگی های دوران دفاع مقدس اتکای دولت به مردم بود. لذا امروز هم دولت نیاز به این روحیه دارد و مسئولین ما با انجام دادن وظایف باید به مردم در اداره کشور اجازه بدهند.

ایشان خاطر نشان کردند: امروزه اگر امنیت، استقلال، آزادی و عزتِ کشور زبان زدِ عام و خاص است همگی مدیون رشادت های شهدا و خانواده های آنان است. و تأسف دارد که برخی در خارج از استان با حذف نام شهید در تابلوی کوچه ها و خیابان ها سعی در کم رنگ کردن نام و یاد شهدا اند که اینجا مردم حزب الهی ما باید آتش به اختیار عمل کنند. و افتخار ماست که شهید، شاهدِ بر ماست؛ همچنان که در روز قیامت شهدا شاهدند.

آیت الله مدرسی با توجه به آغاز سال تحصیلی نکاتی را خطاب به مسئولین آموزش و پروش گوشزد نمودند:

تلاش جهت رشد و تعالی فرهنگی و تربیتی دانش آموز

تبیین اسلام و معارف اسلامی

حاکم بودن گفتمان های ارزشمند اسلامی

کارآمد بودن آموزش و پرورش

تربیت نیروی متخصص جهت کار در جامعه

یکسان نگری و برقراری عدالت در انتخاب معلمان مراکز استان و روستاها

معظم له در ادامه تقدیر و تشکر خود را از دستگاه قضا و مخصوصا رئیس قوه قضائیه به علت عملی کردن گام دوم انقلاب اسلامی و مبارزه با فساد ابراز داشته و تاکید کردند با این حرکت بخشی از اعتماد از دست رفته نظام بازگشت.

ایشان تصریح کردند: دستگاه قضا با چند حرکت جهادی در مسیر گام دوم انقلاب اسلامی قدم های مؤثری برداشت که عبارتند از:

مبارزه با فساد درونی و انفصال حدود 60 قاضی متخلف در سراسر کشور

برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی و دادن 978 رأی قطعی در 5 ماه اولیه مسئولیت

طراحی سامانه ثبت اموال و دارایی مسئولان

پیگیری مستمر پرونده متهمان به جاسوسی

عزم جدی برای ورود به فساد خودروسازان.