نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خطبه نماز جمعه 98/08/03 «آیت الله مدرسی: مسئولین دنبال حاشیه سازی نباشند و فکری برای معیشت مردم کنند.»

خطبه نماز جمعه 98/08/03 «آیت الله مدرسی: مسئولین دنبال حاشیه سازی نباشند و فکری برای معیشت مردم کنند.»حضرت آیت الله سید محمد کاظم مدرسی (دامت برکاته) در خطبه اول نماز جمعه بخش مرکزی یزد مورخ 98/08/03  تقوا را به عنوان عامل سعادتمندی و فوز و سلامتی انسان ها در دنیا و آخرت برشمردند.

ایشان به مناسبت رحلت پیامبر گرامی اسلام و شهادت امام حسن و امام رضا (علیهم السلام) بعد از عرض تسلیت به همگان روایتی را از نبی مکرم اسلام (ص) بیان کردند: یکی از نگرانی های پیغمبر از امت، «اَلضَّلاَلَةُ بَعْدَ اَلْمَعْرِفَةِ» یعنی مبتلی شدنِ امت به گمراهیِ بعد از هدایت. (عيون الأخبار , جلد 2 , صفحه 29)

 معظم له انسان ها را در مسیر هدایت به چهار دسته تقسیم کردند:

  1. کسانی که پیوسته در مسیر هدایت هستند و هیچ انحرافی در مسیر زندگی ندارند. (همانند انسان های معصوم)

  2. کسانی که همیشه در مسیر زندگی گمراه اند و به هیچ وجه در مسیر هدایت قدم برنداشتند (مانند کفار)

  3. کسانی که در مسیر زندگی ابتدا مبتلی به گمراهی بوده ولی یا دیدن نشانه های هدایت در مسیر هدایت قرار گرفتند.

  4. کسانی که بخشی از زندگی در مسیر هدایت قرار داشته ولی نهایتاً مبتلی به ضلالت و گراهی شدند. (که رسول خدا از این دسته نگران است.)

ایشان متذکر شدند: ضلالت بعد از هدایت خیلی خطرناک است. همان گونه ای که امت موسی به حضرت موسی ایمان داشتند اما زمانی که منافع شخصی شان تامین شد، دست از ایمانِ خود برداشتند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد تاکید کردند: اینکه دین را تحت الشعاع افکار خود قرار بدهیم همان ضلالت است. به طور مثال به جوان گفته می شود چرا حج به جا نمی آوری؟ می گوید: به فکر خودم اگر انفاق کنم بهتر است. چرا خمس مال را نمی پردازی؟ به نظرم اگر برای مخارج حسینه کاری کنم بهتر از خمس دادن مال است.

حضرت آیت الله مدرسی اذعان داشتند: دین اسلام برای کسانی که گمراهی بعد از هدایت را می پذیرد مجازات سختی در نظر گرفته و حکم آنان اعدام است.

ایشان به شبهه ای که بعضاً مخالفان اسلام وارد می کنند با این عنوان که اگر کسی از ابتدا تا انتها کافر باشد مسلمانان امنیت او را تأمین می کنند اما کسی که 50 سال خدمت به اسلام و دین کرده ، اما الان کافر شده چرا باید اعدام شود؟ فرمودند: چون او دچار ضلالت بعد از ایمان شده و خداوند هم از امتی که ضلالت پس از هدایت را انتخاب می کند؛ چهره های انسانی را می گیرد.

معظم له در پایان خطبه اول تصریح کردند: گمراهی و ضلالت دارای انواع و اقسامی است:

  • ضلالت فکری و عقیدتی: مانند قوم حضرت موسی؛ زمانی که حضرت موسی چهل روز از امتش فاصله گرفت مردم، مبتلی به شرک و بت پرستی شدند.

  • ضلالت مالی: کسانی که در هنگام ورود به بازار مسلمان هستند اما در حین خروج از بازار مبتلی به ربا و کم فروشی می شوند.

  • ضلالت اجتماعی و سیاسی: کسانی در پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشتند و زحمت ها کشیدند و سپس دچار گمراهی شدند. که امثال این افراد خطرشان خیلی بیشتر از کسانی بود که اصلاً انقلابی نشدند.

  • ضلالت جنسی

حضرت آیت الله سید محمد کاظم مدرسی (دامت برکاته) در خطبه دوم نماز جمعه بخش مرکزی یزد پس از سفارش همگان به تقوا و پرهیز از گناه به سالروز وقف اشاره کرده و آن را یک سنت پیشینه دار حتی قبل از اسلام برشمردند.

ایشان فرمودند: امروزه بخشی از موقوفات متولی خاص ندارد که در این باره متولی آن حاکم شرع و اینک ولی فقیه زمان مقام معظم رهبری (دامت برکاته) هستند. و کسی بدون اجازه نمی تواند در آن تصرف کند.

معظم له تاکید کردند: اداره اوقاف و امور خیریه باید درصدد اعتماد سازی بیشتر باشد. اوقاف نباید به گونه ای عمل کند که مردم تصور کنند که یک نهاد اقتصادی است. اوقاف نباید هرجایی که سود دارد در وقف تصرف کند. چون نقشه های هوایی نشان می دهد زمین های وقف شده از بهره وری کمتری برخوردار است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد به مناسبت سالروز شهادت شهید محمد حسین فهمیده و روز بسیج دانش آموزی تصریح کردند: امروزه برای تحقق بسیج دانش آموزی که یک امر ضروری است سپاه و آموزش و پرورش باید دست در دست همدیگر داشته باشند. امروزه به برکت خون شهدا و انقلاب اسلامی یکی از برنامه های سپاه برقراری پیوند میان چهار رکن مدرسه، بسیج، مدرسه و خانواده می باشد.

حضرت آیت الله مدرسی تاکید کردند: مسئولین عالی اجرایی به جای حاشیه سازی با طرح مباحث انحرافی مانند نظارت شورای نگهبان، رفراندوم و ماجرای FATF به فکر مشکلات مردم و راه حل آنها باشند.

ایشان اذعان داشتند: امروزه معیشت، دغدغه ی اصلی مردم است. قبلاً گرفتاری مردم بی کاری بود اما الان کسانی شغل دارند ولی باز هم زندگی آنها تأمین نمی شود.

معظم له تاکید کردند: مدیریت خوب، اقتضا می کند تا نظارت عالی بر قیمت ها وجود داشته باشد و در پی آن رضایت مندی مردم در کار باشد. سازمان تعزیرات ما باید به گونه ای عمل کند که به نفع مردم و مصرف کننده باشد و با یک جریمه کردند خیری به مردم نمی رسد.

ایشان در پایان به عمل زیبای ورزشکار که بر پیراهن خود نوشته «تنها راه نجات کشور= اطاعت از رهبری است» اشاره کردند و فرمودند امروزه برخی از جوانان خیلی بهتر از برخی مسئولین شرایط جامعه را درک کردند و متوجه شدند که تنها چیزی که می تواند کشور را به قله های تعالی برساند رهنمود های مقام معظم رهبری است.