نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خطبه نماز جمعه 98/08/17 «آیت الله مدرسی:بودجه مصوبات سفر رئیس جمهور مجزا از بودجه جاری استان باشد.»

خطبه نماز جمعه 98/08/17 «آیت الله مدرسی:بودجه مصوبات سفر رئیس جمهور مجزا از بودجه جاری استان باشد.» حضرت آیت الله سید محمد کاظم مدرسی در خطبه نماز جمعه بخش مرکزی استان یزد مورخ 98/08/17 ضمن سفارش همگان به رعایت تقوا و پارسایی با اشاره به آیه «یا أَیُّها الناسُ اتَّقُوا رَبَّکُم و اخْشَوْا یَوماً لا یَجزِی والدٌ عن وَلَدِهِ و لا مولودٌ هو جازٍ عَن والِدِهِ شَیْئاً» (آیه 33/ لقمان) فرمودند: قرآن، از روزی خبر می دهد که هیچ چیز کارآمد نیست و تنها انسان با سپرِ اعمال خود روبه رو است.

ایشان در موضوع تقوا بیان کردند: در زندگی دنیا نباید احساس ماندگاری به مدت طولانی کرد و سعی کنیم نسبت به احکام دین التزام عملی و قلبی داشته باشیم.

معظم له پیرامون مسئله طاعت و بندگی خداوند به حدیثی از نبی مکرم اسلام (ص) به عبد الله بن مسعود اشاره کردند: «إیّاکَ أن تَدَعَ طاعَةَ اللّه ِ و تَقصِدَ مَعصیتَهُ شَفَقةً على أهلِکَ» تو صاحب خانواده هستی و به آنها محبت داری اما مواظب باش دوستی تو به خانواده موجب ترک عبادت و بندگی خدا نشود.

امام جمعه بخش مرکزی یزد به مناسبت سالروز ولادت پیامبر خدا در ماه ربیع الاول به یکی از نگرانی های ایشان از مردم تاکید کردند: حضرت فرمودند من بعد از خودم می ترسم مردم نسبت به دین نگاه کمی و کاستی کنند و آن را  سبک بشمارند.

آیت الله مدرسی اذعان داشتند: دین مجموعه ای از آموزه های عقلانی و وحیانی است که توسط قرآن و عترت در اختیار ما قرار گرفته است. و بی توجهی نسبت به این موضوعات همان استخفاف در دین است.

ایشان تصریح کردند: همان گونه ای که نسبت به هتک حرمت قرآن از خود واکنش نشان می دهیم و آن را محکوم می کنیم که وظیفه همه است؛ گاهی مواقع با اعمال نادرستی که از ما سر می زند موجبات اهانت به قرآن را فراهم می کنیم.

معظم له به طور مصداقی در مورد اهانت به قرآن فرمودند: آن کسی که در بازار مرتکب ربا می شود یا آن شخصی که نسبت به حجاب بی توجهی و بی اعتنایی از خود نشان می دهد عملا اقدام به آتش زدن قرآن کرده است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد اذعان داشتند: از دیگر نمونه های استخفاف در دین، سبک شمردن شخصیت های دینی است. که از وجود پیامبر و  ائمه اطهار (علیهم السلام) تا فقهای دین و مراجع عظلم تقلید که عملا وکلای امام زمان (عج) در دوران غیبت هستند.

حضرت آیت الله سید محمد کاظم مدرسی در خطبه دوم بخش مرکزی یزد با اشاره به این مطلب که هدف ما تعامل و همراهی با دستگاه های فرهنگی و به ویژه ارشاد استان است گفت: قرار ما مچ گیری نیست اما چرا برخی از اقدامات ضد فرهنگی نظیر برگزاری جشنواره ها تحت عنوان جشنواره انار در استان صورت می گیرد که کارهای به دور از شان استان دارالعباده و فرهنگی و دینی مردم در آن اتفاق می افتد که با تدین و دین باوری آنان سازگاری ندارد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به انجام برخی حرکات ناشایست نظیر رقص و پایکوبی و اجرای موسیقی های مبتذل در این جشنواره اظهار داشتند: اگر چنین حرکت هایی تکرار شود مسئولان دیگر توقع همراهی علما و ائمه جمعه استان را نداشته باشند.

ایشان در ادامه به سفر روز یکشنبه رئیس جمهور به یزد اشاره کردند و ابراز داشتند: امیدواریم این سفر مایه برکات فراوان برای استان باشند و بیش از هزینه هایش برای استان آورده داشته باشد هر چند به طور جد از مسئولان استان در خواست داریم به گونه ای عمل کنند که این سفر کمترین هزینه را برای استان داشته باشد مخصوصا در شرایط اقتصادی فعلی.

امام جمعه بخش مرکزی یزد تصریح کردند: باید مصوبات این سفر در مسیر توسعه عدالت اقتصادی اجتماعی استان باشد هر چند ما هنوز نمی دانیم در سال 94 چه مصوباتی اجرایی شده و اجرای آن ها در شهر ستان های محروم وغیر محروم چگونه بوده است اما از مسئولان استان خواهشمندیم نسبت به مطالبات مردم توجه کامل داشته و این مطالبات را بدون رودربایستی با رئیس جمهور در میان بگذارند.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان؛ توجه به معیشت مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر مانند کارگران و کارمندان، کنترل تورم و بیکاری در استان با توجه به رتبه دوم استان در کشور در این زمینه، اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان، جلوگیری از تعطیلی کارخانجات صنعتی و تولیدی، توجه به موضوع انتقال آب به عنوان ضروری ترین مسئله استان را از مهمترین مطالبات استان برشمرد.

آیت الله مدرسی افزودند: البته رئیس جمهور محترم در سال 94 وعده انتقال آب به استان را دادند که باید مسئولان در این زمینه به مردم گزارش دهند که به چه میزان این وعده محقق شده است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به کاهش نرخ ازدواج، افزایش نرخ طلاق و جرائم در استان در سال گذشته خاطر نشان کردند: مشکلات فرهنگی جامعه ما را برگزاری جشنواره ها حل نخواهد کرد و مسئولان باید فکری عاجل در این زمینه بردارند.

معظم له خطاب به مسئولان استان گفتند: مسئولان عزیز توجه داشته باشند که بودجه مصوبات این سفر باید بودجه ای جدا از بودجه جاری استان باشد ضمن اینکه امیدواریم در این سفر گزارشی از جریان نجومی بگیران و کسانی که حقوق های نامتعارف دریافت کرده و می کنند به مردم داده شود.

تسلیت به خانواده های داغدیده در زمین لرزه شب گذشته آذربایجان شرقی، انتقاد از آموزش و پرورش در خصوص عدم همکاری شایسته برای حضور دانش آموزان در راهپیمایی 13 آبان وشکل گیری اقتدار امروز کشور در منطقه در سایه مقاومت و اطاعت از رهبری از دیگر موارد مطرح شده توسط خطیب جمعه بخش مرکزی یزد بود.