نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خطبه نماز جمعه 980317 «هزینه سازش با آمریکا به مراتب بیشتر از مقاومت است.»

خطبه نماز جمعه 980317 «هزینه سازش با آمریکا به مراتب بیشتر از مقاومت است.»حضرت آیت الله مدرسی در خطبه  اول نماز جمعه مورخ 98/03/17 بخش مرکزی یزد،  بعد از سفارش به تقوا در این زمینه با اشاره به آیه «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقولوا قَولًا سَديدًا» (احزاب/70) فرمودند یکی از مصادیق تقوا سخن سدید و استوار است؛ به عبارت بهتر به هر میزان گفتار ما از استواری بیشتری برخوردار باشد و از هرگونه سخنی که شامل دروغ و مکر و باعث تباهی آخرت انسان می شود بپرهیزد؛ روحیه تقوا بیشتر در ما تقویت می شود.

ایشان با توجه به مناسبت اولین جمعه از ماه شوال، با اشاره به سرمایه ها و دست آوردهای ماه مبارک رمضان، بیان داشتند اولین درسی که می توان از  ماه مبارک رمضان گرفت «یادآوری به معاد» است. دومین سرمایه و اندوخته ماه مبارک رمضان «انس با قرآن» بود. که خواندن یک آیه قرآن  ثواب ختم کل قرآن داشت. سومین سرمایه ای که می توان اشاره کرد «ایجاد حس نوع دوستی و تعاون به دیگران» است. که در این ماه افراد احساسی را داشتند که آن چیزی را که دوست می داشتند را در اختیار دیگران قرار بدهند و با آنها تقسیم کنند. چهارمین دست آورد ماه پر خیر و برکت رمضان «انس با مساجد و اقامه نماز جماعت» بود. که مردم در رونق بخشیدن به آن نقش به سزایی داشتند. از دیگر سرمایه ای که در این ماه می تواند نقطه عطفی در زندگی انسان داشته باشد و نباید به راحتی آن را از دست داد، «سبک زندگی اسلامی» است. به طوری که غنی و فقیر در یک مسجد، سرِ یک سفره غذا می خورند؛ و خود را در یک سطح می بینند؛ خیلی ارزش دارد.

معظم له بعد از اشاره به سرمایه های ماه رمضان، به حفظ این سرمایه ها تاکید داشته و بیان کردند حفظ و نگهداری سرمایه های معنوی به مراتب سخت تر است. در ادامه با مطرح کردنِ یکی از مباحث قرآنی با موضوع حبط اعمال فرمودند در برخی مواقع انسان کار خیر انجام می دهد اما با از بین بردن اعمال رو به رو می شود. در ذیل این موضوع ایشان با بیان روایتی از رسول خدا (ص) بحث خود را به پایان می رسانند.

پیامبر اسلام (ص) می فرمایند:

يُؤتى بِأَحَدٍ يَومَ القيامَةِ يوقَفُ بَينَ يَدَىِ اللّه  وَيُدفَعُ إِلَيهِ كِتابُهُ فَلايَرى حَسَناتِهِ فَيَقولُ: إِلهى، لَيسَ هذا كِتابى فَإِنّى لاأَرى فيها طاعَتى؟! فَيُقالُ لَهُ: إِنَّ رَبَّكَ لايَضِلُّ وَلايَنسى ذَهَبَ عَمَلُكَ بِاغتيابِ النّاسِ ثُمَّ يُؤتى بِآخَرَ وَيُدفَعُ إِلَيهِ كِتابُهُ فَيَرى فيهِ طاعاتٍ كَثيرَةً فَيَقولُ: إِلهى ما هذا كِتابى فَإِنّى ما عَمِلتُ هذِهِ الطّاعاتِ فَيُقالُ: لأَِنَّ فُلانا اغتابَكَ فَدُفِعَت حَسَناتُهُ إِلَيكَ؛

روز قيامت فردى را مى آورند و او را در پيشگاه خدا نگه مى دارند و كارنامه اش را به او مى دهند، اما حسنات خود را در آن نمى بيند. عرض مى كند: الهى! اين كارنامه من نيست! زيرا من در آن طاعات خود را نمى بينم! به او گفته مى شود: پروردگار تو نه خطا مى كند و نه فراموش. عمل تو به سبب غيبت كردن از مردم بر باد رفت. سپس مرد ديگرى را مى آورند و كارنامه اش را به او مى دهند. در آن طاعت بسيارى را مشاهده مى كند. عرض مى كند: الهى! اين كارنامه من نيست! زيرا من اين طاعات را بجا نياورده ام! گفته مى شود: فلانى از تو غيبت كرد و من حسنات او را به تو دادم. (جامع الأخبار، ص 412)

حضرت آیت الله مدرسی در خطبه دوم، با اشاره به راهپیمایی عظیم و با شکوه روز قدس در بسیاری از کشورهای جهان، آن را به عنوان یکی از با ارزش ترین دست آوردها و میراث جاودان امام خمینی (ره) معرفی کرده و فرمودند راهپیمایی روز قدس اعلان موضع در هر دوره و زمانی است.

ایشان در ادامه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در سالروز ارتحال بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، در حرم مطهرامام خمینی (ره) تاکید کردند نقطه عطف سخنِ رهبری همان مقاومتی بود که امام به ملت ها آموزش داد. ایشان گوشزد کردند هرچند مقاومت و چالش از سوی دشمن هزینه دارد اما سازش هم هزینه دارد؛ و چه بسا سازش هزینه اش از چالش بیشتر باشد.

سپس معظم له به نمونه هایی از سازش در تاریخ معاصر اشاره کردند که به شرح ذیل است:

  1. قبل از انقلاب؛ حکومت پهلوی با سازشی که با آمریکا به کار گرفت هم نفت داد، هم کشور داد، هم امکانات داد و از همه مهمتر عزت ملی را داد (با تصویب قانون کاپیتولاسیون) اینها همگی هزینه سازش بود.
  2.  کشور عربستان؛ به عنوان گاو شیردهی که برای حفظ حکومت خود از نفت و پول و عزت ملی می گذرد. که در یک جلسه، آن آمریکایی خبیث اعلام می کند من 450 میلیارد دلار از حکام عربستان گرفتم. این خود هزینه سازش است.
  3. محمد قذافی؛ شخصیتی که در لیبی مقاومت کرد اما به یکباره دست تسلیم به سوی آمریکا دراز کرد و تمام دست آورد های هسته ای خودش را به آمریکایی ها سپرد و بعد هم او را از بین بردند.
  4. یاسر عرفات؛ مرد درجه یک مقاومت در برابر اسرائیل اما تسلیم شد و با دادن همه خاکها و سرزمین ها تن به سازش داد.

اما در این میان ایران اسلامی با تحمل همه هزینه ها روی پای خود ایستاده و با مقاومت و با حفظ سرمایه ها  اهل سازش نیست.

آیت الله مدرسی در ادامه خطبه با آغاز و افزایش سفرها تاسف خود را پیرامون تصادفات جاده ای در کشور اعلام کرده و با دادن آمارهای خیره کننده ای نظیر(800 هزار تصادف، 18 الی 19 هزار نفر تلفات و بیش از 300 هزار نفر مصدوم در سال) مردم و مسئولین را برای کاهش این هزینه ها دعوت کردند که باید فکری اندیشه شود.

معظم له از به سرانجام رسیدن مدت زمان 8 ماهه شهردار، برای شهر جهانی یزد اظهار خوشحالی کرده و فرمودند  اگر ملاک برای انتخاب مسئول، افرادی با پرونده های سالم باشد خیلی زود می توان به نتیجه رسید و همچنین دستگاه های نظارتی هم به سرعت تایید می کنند. و دیگر داد و فریاد زدن و زیر سوال بردن فلان دستگاه بوجود نمی آید.

ایشان در پایان مراتب نگرانی و دغدغه خود را از گرانی های به وجود آمده اعلام کرده و فرمودند بخشی از این مشکلات مربوط به عدم نظارت دقیق و درست مسئولین بر بازار است. همچنین همگام شدن برخی از اتحادیه ها با اداره بازرگانی را یکی از عوامل موثر در گرانی ها تلقی کردند.