نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خطبه نماز جمعه10اسفندماه97// ما باید کاری کنیم که از بروز مشکلات در آینده زندگی ها جلو گیری کنیم.

خطبه نماز جمعه10اسفندماه97// ما باید کاری کنیم که از بروز مشکلات در آینده زندگی ها جلو گیری کنیم.حضرت آیت الله مدرسی امام جمعه بخش مرکزی استان یزد در خطبه دوم نماز جمعه این هفته پس از دعوت مجدد مردم به رعایت تقوا وپارسایی ضمن خیر مقدم به نمازگزاران، از مسئولینی که در این چند هفته برای رفع مشکلات مردم در نماز جمعه حاضر شدند تقدیر وتشکر نمودند. همچنین ایشان از حضور مسئولین نیروی انتظامی در این هفته و هفته گذشته در نماز جمعه،برای رسیدگی به مشکلات مردم تشکر کردند.

آیت الله مدرسی با اشاره به روز 14 اسفند ماه که روز احسان ونیکوکاری است فرمودند: بحمدالله مردم یزد از نظر نیکوکاری و احسان در رتبه بسیار بالایی قرار دارند؛ با این وجود هنوز هم افرادی هستند که در زندگی دچار مضیقه و تنگدستی هستند.

ایشان ادامه دادند: در این گونه موارد باید فامیل وارد کار شود، چون افرادی وجود دارندکه کسی از زندگی آنها خبر ندارد.

ایشان فرمودند: ما باید کاری کنیم که از بروز مشکلات در آینده زندگی ها جلو گیری کنیم.سپس برای نمونه به مسئله مهریه ها اشاره نموده وفرمودند: متاسفانه پای مردم به دادگاه ها باز شده ومهریه های سنگین وکمرشکن اوضاع را بدتر میکند.خانواده ها باید مهریه ها را کنترل کنند و مهریه ها را به جای سکه پول نقد قرار دهند.

ایشان در ادامه فرمودند:بعضی از افراد برای این که حوصله تحقیق کردن ندارند، مهریه سنگین قرار میدهند تا اخلاق و رفتارداماد را کنترل کنند، غافل از اینکه همین عامل کنترل کننده گاهی عامل از بین برنده کانون گرم زندگی میشود.

ایشان یکی دیگر از عواملی که باعث بروز مشکلات درجامعه میشود را بلند پروازی برخی افراد دانستند وفرمودند: در زمان قدیم هرکس که میخواست وارد بازار کار شود ابتدا دانش پایه بازار را فرا می گرفت؛  بخشی از آن را که مسائل فقهی بود نزد علماء می آموخت وبخش دیگر آن را هم با شاگردی کردن در بازار و یاد گرفتن فوت وفن کسب وکار.

ایشان فرمودند: چنین بلند پروازی ها ودرآمدهای سریع برای خود مطالبه کردن را باید کنترل کرد،زیرا گاهی اوقات شخص نه تنها خودش ورشکست میشود بلکه بسیاری دیگر را نیز به دردسر می اندازد.

نکته دیگری که ایشان به آن اشاره کردند چنین بود: ما باید با همان امکانات خودمان کار کنیم،اگر میبینیم پشتوانه نداریم چرا باید برویم سراغ وام های کلانی که بعدا از عهده باز پرداخت آن بر نیاییم؟ یکی از وظایف خانواده ها این است که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنند، اما آن دسته کسانی که بیچاره و فقیر هستند، به آن ها هم باید کمک شود.

ایشان همچنین از زحمات کمیته امداد نیز تشکر کردند و فرمودند: کمیته امداد و همه مردم در آستانه سال نو باید تلاش کنند تا کسانی که کم بضاعت هستند را حمایت کنند تا آنها نیز بتوانند سال را با خوبی وخوشی شروع کنند.

حضرت آیت الله مدرسی در ادامه سخنان خود با اشاره به 15 اسفند و روز درختکاری فرمودند:الحمدلله مناطق مرکزی استان نسبت به امر زراعت وکشاورزی حساسیت ویژه ای دارند. ایشان در ادامه فرمودند:در کنار زراعت وکشاورزی باید به نکات اخلاقی و معنوی هم توجه داشت وخود خداوند در قرآن میفرماید:در کنار کشاورزی در جامعه تفکر وتعقل کنید.

امام جمعه بخش مرکزی استان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به ایام سال نو وشروع خریدهای نوروزی فرمودند:سعی کنیم خرید های خود را طبق نظر مقام معظم رهبری که بر خرید کالای ایرانی تاکید دارند انجام دهیم. درست است که بعضی ازکالاهای ایرانی، از نظر کیفیت مقداری پایین تر از کالاهای خارجی هست،اما در هر حال خرید کالای ایرانی باعث تقویت اقتصاد کشور در برابر دشمنان است.

 

انتهای پیام//Loading the player...
Loading the player...