نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خطبه نماز جمعه27 اردیبهشت 98 «برای انتخاب شهردار از بین افراد متعهد به خدا و پیامبر دعوت کنیم»

خطبه نماز جمعه27 اردیبهشت 98 «برای انتخاب شهردار از بین افراد متعهد به خدا و پیامبر دعوت کنیم»آیت الله سید محمدکاظم مدرسی در خطبه‌های روز جمعه مورخ 98/02/27 بخش مرکزی یزد بعد از سفارش نمازگزاران به تقوا، پارسایی و رعایت حدود الهی و با تبریک پیشاپیش میلاد امام حسن مجتبی (ع) اظهار کرد: امامت در فرهنگ دینی و جامعه اسلامی ما دارای جایگاه رفیع است و نشان قوی برای هدایت و در مسیر قرار گرفتن است.

وی یکی از نمادهای اهمیت امامت در قرآن را مقام امامت حضرت ابراهیم (ع) معرفی کرد و افزود: در حج تمتع برای قبولی طواف واجب باید نماز طواف را پشت مقام ابراهیم بگذاریم و یکی از رموز آن، سنگی است که ابراهیم پس از رسیدن به مقام امامت، روی آن پا نهاد و خانه خدا را بنا کرد و سپس بر بالای آن مردم را برای حج فراخواند.

امام‌جمعه بخش مرکزی یزد، سخنان رهبر انقلاب در جمع کارگزاران نظام اسلامی را یادآور شد و گفت: ایشان راهکارهای اقتصادی، سیاسی و مسائل مربوط به امور خارجه و تذکراتی پدرانه و حکیمانه را بیان فرمودند که‌ ای کاش مسئولان، متصدیان و آحاد جامعه از قبل تابه‌حال به این تذکرات توجه می‌کردند.

مدرسی تأکید کرد: ما در حال جنگ اقتصادی هستیم و دشمن از بُعد نظامی نمی‌تواند به ما تهاجم کند گرچه برخی رعد و برق‌ها و حرکت‌های نمایشی هم در خلیج‌فارس و برخی مناطق دیگر از خود نشان می‌دهد.

*دشمنان از دو جنگ اقتصادی و روانی علیه انقلاب ما واردشده‌اند

وی تصریح کرد: دشمنان دو جنگ اقتصادی و روانی را در مقابل ما آغاز کرده‌اند و مسئولان ما از گذشته تا حال از این دو جنگ غفلت کردند درحالی‌که مردم بیدار و همیشه درصحنه حضور داشته‌اند و برای دفاع از انقلاب و ارزش‌ها از تمام وجود سرمایه‌گذاری می‌کنند.

امام‌جمعه بخش مرکزی یزد ابراز کرد: برای پیروزی در هر دو صحنه این جنگ نیازمند ابزارهایی ازجمله اتحاد و انسجام داخلی با محور رهبری و ولایت‌فقیه هستیم و بی‌تردید آنچه تاکنون انقلاب اسلامی را پیش برده است رهبری ولایت‌فقیه و حضور مردم در عرصه‌های مختلف بوده است.

مدرسی خاطرنشان کرد: اگر هدایت‌های امام خمینی (ره) و هدایت‌ها و تذکرات رهبر معظم انقلاب در طول چهار دهه انقلاب و نیز ایستادگی به‌موقع و منسجم مردم درزمینه های گوناگون نبود انقلاب ما دوام نمی آورد.

وی با ابراز تأسف از برخی سخنرانی‌های اخیر در شهر دارالعباده و در ماه مبارک رمضان گفت: برخی سخنرانی‌ها حاکی از عدم پایبندی به ارزش‌های اسلامی است که دل مردم را می‌لرزاند و روحیه مردم را تضعیف می‌کند.

*ابزارهای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دشمن را بشناسیم

خطیب امروز نماز جمعه بخش مرکزی یزد از دیگر ابزارهای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی را رعایت تقوا، دین‌باوری و دین‌محوری بیان کرد و افزود: اگر بخواهیم از این تنگنا خارج شویم راهی جز تقوا وجود ندارد.

مدرسی، عدم اعتماد به دشمن و عدم چشم دوختن به وعده‌های پوشالی دشمنان را از دیگر محورها و ابزارهای ضروری دانست و گفت: نگاه به درون و اتکا به نیروهای داخلی هم از دیگر محورهای مقابله با دشمن به شمار می‌رود.

*منتخبین دارالعباده از اهل تقوا باشند

وی یکی از توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص انتخاب مسؤولان از بین اهل تقوا را یادآور شد و گفت: مسؤولانی را برای دارالعباده انتخاب کنیم که علاوه بر تخصص اهل تقوا و خداترس هم باشند.

امام‌جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: افرادی در داخل و خارج از استان برای مسؤولیت‌هایی در یزد انتخاب می‌شوند که تقیّدی به مسائل محرم و نامحرم ندارند و از نشست‌وبرخاست با ناموس دیگران باکی ندارند.

مدرسی به شوراها توصیه کرد: برای انتخاب شهردار از بین افراد متعهد به خدا و پیامبر دعوت کنید و چگونه می‌خواهید میلیاردها تومان بودجه بیت‌المال و یا ناموس مردم یزد را در اختیارشان قرار دهید درحالی‌که حدود الهی را رعایت نمی‌کنند.

وی ادامه داد: اگر چنین افرادی در بستر کار قرار بگیرند وظیفه خود می‌دانیم که سوابق آنان و تذکر به مسؤولان را اعلام کنیم و هرکس در هر رده‌ای اعم از منتخب دولت و منتخب مردم باید به این موضوع توجه کند.

*حرمت دارالعباده را نگهداریم

امام‌جمعه بخش مرکزی یزد خطر نشان کرد: امروز شهر جهانی ما نباید از دارالعباده بودن فاصله بگیرد و رسانه‌ها ازجمله صداوسیما و دیگر فضاها و مسؤولان باید برای حفظ حرمت دارالعباده تلاش کنند و امیدواریم خداوند توفیق بندگی به همه عنایت فرماید.

مدرسی در خصوص ساعات کار ورزشکاران در رمضان گفت: جام‌های ورزشی رمضان در ساعات بعد از افطار برای تمرین و مسابقات اختصاص یابد و ورزشکاران نباید در ماه رمضان و به بهانه ورزش و مسابقه درملأعام آب به بیاشامند که پیگیری این موضوع از سوی بخشدار و فرماندار را خواستاریم.

وی تذکر خود در جمعه قبل نسبت به حرمت‌شکنی برخی اغذیه‌فروشی‌ها و رستوران‌ها در ماه رمضان را یادآور شد و گفت: هفته گذشته پس از تذکر در نماز جمعه از طریق دستگاه‌های مسؤول این موضوع پیگیری و کنترل شد که از فرماندار، دادستان و نیروی انتظامی در این زمینه قدردانی می‌کنیم.

خطیب امروز نماز جمعه بخش مرکزی یزد، بحث گرانی‌های اخیر را یادآور شد و افزود: از نوروز تاکنون چندین بار شاهد جهش و افزایش قیمت‌ها بوده‌ایم و هم رهبری و هم ائمه جمعه و مراجع تقلید بارها تذکر داده‌اند یک نظارت و کنترلی بر بازار انجام شود و امروز هرکس خودسرانه قیمت‌ها را اعلام می‌کند.

مدرسی از دست‌اندرکاران برگزاری نمایشگاه علوم قرآنی در یزد قدردانی کرد و از عموم مردم برای بازدید از این نمایشگاه دعوت کرد.