نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

خطبه های نماز جمعه 98/4/21 «آیت الله مدرسی خطاب به مسئولین: چرا برخی از تجمعات شهر یزد با هدف حیا زدایی برگزار می شود.// پُر کردن اوقات فراغت باید بر مبنای اسلام باشد.»

خطبه های نماز جمعه 98/4/21 «آیت الله مدرسی خطاب به مسئولین: چرا برخی از تجمعات شهر یزد با هدف حیا زدایی برگزار می شود.// پُر کردن اوقات فراغت باید بر مبنای اسلام باشد.» 

حضرت آیت الله مدرسی در خطبه های نماز جمعه بخش مرکزی یزد مورخ 98/04/21  در ضمن سفارش به تقوا یکی از آثار آن را جلوگیری از سقوط سریع انسان از دایره ایمان معرفی کردند. و در این زمینه بهترین راه برای جلوگیری از سقوط انسان را بندگی و عبودیت بیان کردند. ایشان در این مسیر تنها عبادت را کافی ندانسته و تاکید کردند آن چیزی که خدای متعال از ما انتظار دارد عبودیت و بندگی کردن است.

معظم له به روایتی از امام صادق (ع) که شخصی به نام مفضل بن عمر بیان می کند اشاره کردند و فرمودند: در محضر امام صادق (ع) در حالی که همگان از کار های خیر خود می گفتند؛ مفضل عرض کرد یابن رسول الله من عمل کمی دارم. حضرت در پاسخ فرمودند:اولا: استغفار کن و ثانیا: چه بسا افرادی عمل کمی را انجام دهند اما همراه با تقوا، همین عمل کم، بهتر است از آن عملِ زیادی که تقوا نداشته باشد.

« فَذَكَرْنَا اَلْأَعْمَالَ فَقُلْتُ أَنَا مَا أَضْعَفَ عَمَلِي فَقَالَ مَهْ اِسْتَغْفِرِ اَللَّهَ ثُمَّ قَالَ لِي إِنَّ قَلِيلَ اَلْعَمَلِ مَعَ اَلتَّقْوَى خَيْرٌ مِنْ كَثِيرِ اَلْعَمَلِ بِلاَ تَقْوَى قُلْتُ كَيْفَ يَكُونُ كَثِيرٌ بِلاَ تَقْوَى » (الکافی ج 2، ص76)

ایشان در ادامه به مناسبت هفته حج، به موضوع مهم حج ابراهیمی اشاره کرده و بیان داشتند حدود 30 آیه قرآن جداگانه در رابطه ی با احکام و شرایط حج است. علاوه بر این آیات، نزدیک به 1000 روایت از اهل بیت(علیهم السلام) مربوط به فضیلت، ارزش و احکام حج می باشد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد فرمودند آن طوری که از آیات قرآن کریم و روایات و حتی سابقه روشن حج پیداست حج یک فریضه اسلامی نیست؛ بلکه یک فریضه بین الادیانی است. «أَنَّ آدَمَ وَ نُوحاً وَ سُلَيْمَانَ قَدْ حَجُّوا الْبَيْتَ... وَ لَقَدْ حَجَّهُ مُوسَي(عليه السلام)» (مستدرک الوسائل، ج8 ، ص9 ; برهان، ج1، ص300 )

فریضه حج به عنوان یکی از ارکان مهم دین اسلام به موجب وحدت و عزت مسلمانان و به تبع آن شکست و نابودی مشرکان است. در روایتی از امام صادق (ع) امده که حج از نظر فضیلت از نماز و روزه بالاتر است چون انسان حج گزار هم از مال و جان و هم از تجارت و خانواده اش می گذرد تا این فریضه را انجام دهد.

حضرت آیت الله مدرسی (دامت برکاته) در خطبه دوم به مناسبت دهه کرامت و در آستانه ولادت علی ابن موسی الرضا (ع) ضمن تبریک به وظایف و مسئولیت ها در برابر ائمه اطهار تاکید کردند که به شرح ذیل می باشد:

  • افزایش معرفت
  • زیارت
  • توسل و تمسّک
  • ولایت پذیری
  • تبعیت و دوری از دشمنان (تولّی و تبرّی)

معظم له در ادامه به سالروز قیام خونین مردم مشهد، مورخ 1314/04/21 در مسجد گوهر شاد علیه کشف حجاب اشاره و فرمودند وظیفه همه ماست که تمام همت و تلاش خود را برای پاسداری از احکام الهی و دینی که یکی از مهمترین آن حجاب و عفاف است را به کار بگیریم.

آیت الله مدرسی تاسف خود را به برخی از مسئولین جهت برگزاری بعضی از تجمعات شهری با هدف حیا زدایی اعلام کرده و اذعان داشتند پاره ای از افراد طوری خود را مسئول فرهنگی در بعضی از قسمت ها قبول دارند که شاید دو رکعت نماز هم نخوانده باشند.!!!! که این افراد به برکت همان رای های بی هویتی است که همه ما داده ایم، روی کار آمده اند. اما عموم مسئولین ما متدین و ارزشمند اند و آنها باید توجه داشته باشند که خط حیا زدایی در جامعه حاکم نشود.

ایشان در بیانات خود تاکید کردند دین به نفع همه ماست. به طوریکه هرکجا دین آمد آرامش هم حاکم شد. و هر کجا دین و ارزش های اسلامی سلب شد آرامش و امنیت هم از بین رفت.

معظم له با توجه به برگزاری جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان یزد که وظیفه برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را بر عهده دارد؛ ضمن قدردانی از اعضای این جلسات بیان کردند ملاک و مبنا برای پُر کردن این فرصت ها باید بر پایه اسلام باشد. به طوریکه در این زمینه نکاتی باید لحاظ گردد:

  1. برنامه ریزی دقیق 
  2. جهت گیری الهی و دینی
  3. کسب مهارت و کارآموزی

ایشان در پایان به سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان اشاره و فرمودند شورای نگهبان مسئولیت پاسداری از ارزش های قانون اساسی و اسلامی دارد و وجود آن برای کشور یک امر ضروری است؛ که متاسفانه در جریان انتخابات پیوسته این نهاد ارزشمند، مورد تهاجم قرار می گیرد.