نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دولت با مافیای خودرو به جدی برخورد کند (۱۴۰۲/۲/۱)

دولت با مافیای خودرو به جدی برخورد کند (۱۴۰۲/۲/۱)


آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه اظهار داشت: در دوران کهن چنین بود که قبایل برای اینکه قبیله خودشان شکست نخورد، به یکدیگر کمک می‌کردند و امروز هم این چنین است که آمریکا و همراهان آن به یکدیگر کمک می‌کنند تا ظالمین شکست نخوردند اما اسلام بِر تقوا، آن هم با جنبه اثباتی و نفی تاکید دارد.

وی با بیان اینکه جنبه اثباتی به اعمال و کارهای مفید و جنبه نفی به اعمال خلاف فطرت انسانی اشاره دارد، افزود: در فقه و حقوق اسلامی نیز فقها، فروختن انگور به کارخانه شراب سازی را حرام می‌دانند یا فروختن سلاح به ظلمه و دشمنان اسلام را حرام اعلام می‌کنند.

مدرسی عنوان کرد: امروز نیز یکی از مباحث اجتماعی حجاب است و قرآن و شریعت نیز بر حجاب و عفاف تاکید فروان دارد که از این نگاه حجاب عبارت است از پاکدامنی، زیست عفیفانه، امنیت اجتماعی که جوامع غربی نیز نخستین قربانیان زیست غیر عفیفانه هستند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: امروز حجاب مورد تهاجم جنگ شناختی است زیرا دشمن حجاب و عفاف جامعه را با ابزار گوناگون هدف قرار داده و باید توجه داشت که حجاب امری فردی و یا در رده دوم نیست و ضرورت تعاون همگانی در راستای تقویت و حفظ حجاب باید مورد توجه قرار گیرد.

جوانان شبهات خود در مورد عفاف و حجاب را از اهل سوال کنند

وی بیان کرد: جوانان نیز لازم است در این امر هوشیار باشند، اگر اهل مطالعه نیستند به مسیر مطالعه و شناخت ترغیب شوند، اگر شبهه دارند از اهل آن سوال بپرسند تا مسئله و ابعاد مختلف حجاب و عفاف برای آنها روشن و حل و فصل شود.

مدرسی ادامه داد: از نگاه دیگر لازم به توجه است که خانواده‌ها، نخبگان، رسانه ملی، اهل قلم، هنرمندان و روحانیون و دستگاه‌های حاکمیتی در این زمینه همکاری کنند و به صورت جدی و اثرگذار نسبت به امر حجاب فعال باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از اقدام سردار رادان در این زمینه قدردانی کرد و گفت: انتظار بیشتر خودمان را از مسئولان استانی اعلام می‌کنیم گرچه برخی از مسئولان استانی انصافاً با حرف‌ها و سخنان و برنامه‌هایشان در امر حجاب و عفاف، داد دشمن را در آورده اند و حتی تهدید به آتش زدن خانه و کاشانه و حتی تهدید به قتل هم شده اند اما انتظارمان فراتر از چیزی است که در حال اجرا است تا بتوان در این زمینه اثرگذار و جامع عمل کرد.

دولت در برخورد با گرانفروشان اقدام عاجل انجام دهد

امام جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: ضرورت دیگر برای امروز، تدوین برنامه‌ای برای جلوگیری از گرانی، تورم و برخورد با گرانفروشان و مسخره کنندگان عملی دستورات حاکمیت است مثل مافیای خودرو و باید در این زمینه چاره اندیشی و اقدام عاجل صورت گیرد و نمی‌توان در این راستا بی تفاوت و یا به شکل روزمره عمل کرد.

وی اظهار داشت: در کنار همه مسائلی که نظام و مسئولان باید به آن توجه داشته باشند، موضوع دارای اهمیت دیگر بحث حکمرانی فضای مجازی است و امروز احساس می‌شود در بخش‌هایی از کشور ما حکمرانی به دست فضای مجازی افتاده به طور مثال در بخش اقتصاد، فرهنگ، امنیت، سلامت خانواده اثرگذاری شبکه‌های اجتماعی، حکمرانی فضای مجازی و پلتفرم‌های خارجی را شاهد هستیم که این امر نیازمند توجه ویژه است و نباید نسبت به آن غفلت داشت.

مدرسی تصریح کرد: مجلس و دولتمردان نباید احساس کنند سال آخر فعالیت آنها است و اگر این مسئله ریشه یابی و حل نشود، حتی انتخابات مجلس را تحت الشعاع قرار می‌دهد و کسانی که انتظار دارند به خاطر دست نزدن به این جریانات مشکل رأی حل خواهد شد، اشتباه فکر می‌کنند و اگر اتفاقاً در این جریان ورود و مسائل مرتبط را ساماندهی کنند، مشکل رأی آنها زودتر حل خواهد شد.

با استفاده از نیروهای بومی نرخ بیکاری استان را یک رقمی کنیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: خوشبختانه استان یزد از لحاظ اشتغال آفرینی رتبه‌های برتر کشور را به خود اختصاص داده و در سال‌های اخیر برای بار اول موفق شدیم در مرحله نخبگانی و تحصیلکرده‌ها با استفاده از نیروهای بومی رتبه اشتغال را ارتقا و بیکاری را از دو رقم به یک رقمی برسانیم که از استاندار و مسئولان مربوطه در این زمینه به ویژه سرمایه گذاران و فعالان در عرصه‌های مختلف اقتصادی قدردانی می‌شود.

مدرسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن عید سعید فطر و تبریک این روز اظهار داشت: آخرین روز و زمان خداحافظی از ماه مبارک رمضان است و هماهنگونه که ورود به ضیافت الهی آدابی دارد، خروج از این ماه نیز دارای آداب است و توجه به آن ارزشمند و دارای خیر و برکات معنوی ماندگاری است.

وی همچنین از برنامه‌های بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و وداعی که شب گذشته در جوار شهدای گمنام امیرچقماق با ماه مبارک رمضان و شهدا برگزار شد، قدردانی کرد.