زمزمه هایی شنیده می شود که این زمزمه ها با معیارهای دینی مطابقت ندارد

زمزمه هایی شنیده می شود که این زمزمه ها با معیارهای دینی مطابقت ندارد


 

آیت الله سید محمد کاظم مدرسی در مصاحبه با خبرنگار یزد رسا ضمن تبریک و شاد باش ایام ولادت امام هشتم امام رضا(ع) اظهار کرد: امیدواریم سیره و روش این امام معصوم پیوسته نصب العین و جلودار سبک زندگی ما ایرانیان باشد.
وی افزود:  این ایام گاهی زمزمه هایی شنیده می شود که این زمزمه ها با معیارهای دینی صد در صد مطابقت ندارد.


امام جمعه بخش مرکزی یزد در باب  محور و معیار برای تشخیص ملاکهای دینی عنوان کرد: ما در هر زمان یک محور و معیار برای تشخیص ملاکهای دینی داریم در زمان وجود مبارک پیامبر خودایشان ملاک دین بودند یعنی فرموده پیغمبر عین فرمایش خدا و دین بود، بعد از زمان رسول الله با ایمان به پیغمبر شاخص دین با محوریت امیرالمومنین رقم میخورد یعنی هر چه را که امیرالمومنین در مقام امامت و ولایت بیان می فرمودند شاخص دین بود.
آیت الله مدرسی ادامه داد: در زمان امام حسن مجتبی(ع) وائمه طاهرین نیز به همین ترتیب شاخص و ملاک  بیانات گهربار آن بزرگواران در مقام امامت و ولایت بود.
عضو شورای فرهنگی استان یزد تصریح کرد: ملاک در زمان غیبت کبری بر اساس توصیف پیامبر و ائمه طاهرین، فقهای اعزام و در زمان تشکیل حکومت دینی ولی فقیه زمان است یعنی همچنان که در زمان پیامبر و ائمه اطهار قول و گفته شان حجت بود در زمان غیبت کبری قول، فرموده و فتوای مراجع خصوصا در دوران حکومت اسلامی از حجیت برخوردار است.

 

حرمت ولی فقیه مانند حرمت معصومین(ع) و پیغمبر(ص) در امور اجتماعی است...
وی ادامه داد: همچنین که در زمان پیامبر صلی الله علیه وآله و ائمه اطهار علیهم السلام ما موظف به اطاعت و تبعیت از فرمان و دیدگاهشان بودیم در زمان ولی فقیه هم ما موظف به اطاعت و تبعیت هستیم ورعایت حرمت ولی فقیه به مانند رعایت حرمت امام معصوم و وجود مبارک پیغمبر در امور اجتماعی است.
آیت الله مدرسی ابراز کرد: اینک اگر کسانی بخواهند در مقابل فتوای رهبری یا نظر رهبری دیدگاهی در تضاد با این نظر ارائه کنند که مرتبط با دین باشد طبعا این دیدگاه ها حجتی ندارد و برای مسئولین و برای کسانی که متعبد به دین هستند قابل تبعیت نیست وفتوای رهبری خود به عنوان شاخص تبعیت از رهبری است.


برخی در یزد با تحرکات خزنده به دنبال استحاله فرهنگی و شکستن ساختارهای دینی هستند...

امام جمعه حومه شرقی یزد گفت: من احساس می کنم در برخی از عرصه ها حرکت خزنده ای وجود دارد که این حرکت های خزنده با حمایت بعضی از صاحبان قدرت در صدد استحاله فرهنگی و شکستن ساختارهای دینی استان یزد است و این حرکت ها حرکت های ساختار شکنانه است.

وی افزود: از جمله این تحرکات، دوچرخه سواری بانوان در فضاهای غیر مناسب ، یعنی فضاهایی که با نامحرم عجین است و در معرض دید نا محرم است.

 

با دوچرخه‌سواری بانوان یزدی در فضای سالم مخالف نیستیم
عضو شورای فرهنگی استان یزد خاطرنشان کرد: به هیچ وجه با دوچرخه سواری بانوان در فضای سالم مخالف نیستیم همچنانکه در گذشته با شنای بانوان در فضای سالم که بسیار کار خوبی است مخالف نبودیم. همچنین ورزش های دیگر در فضاهای سالم بسیار مورد حمایت و مورد تایید قرار گرفته است.
آیت الله مدرسی عنوان کرد: بانوان ما در استان یزد در ورزش های گوناگون از جمله فوتبال، فوتسال، تنیس و شنا فعال هستند و با اینها هیچ کس مخالفتی ندارد و جای مخالفت آنجاییست که فضا فضای سالمی نباشد، دوچرخه سواری اگر در فضای سالمی صورت بگیرد اشکالی ندارد اما اگر در فضایی در معرض نامحرم است اینجا به فتوای مقام معظم رهبری و هم سایر مراجع عظام تقلید کار درستی نیست و باید از آن اجتناب شود.


وضعیت کنونی مسجد جامع یزد برای متعبدین و روحانیت نگران کننده است
استاد برجسته حوزه گفت: از دیگر تذکرات فرهنگی می توان به استحاله فرهنگ بومی و دینی در برخی از اماکن مذهبی میراث فرهنگی مثل مسجد جامع است و واقع امر این است که مسلمانان ناراضی هستند و متعبدین و روحانیت از این وضع به وجود آمده نگرانند و احساس می کنند ساختار شکنی خاصی در حال شکل گیری است که خواسته یا ناخواسته موجب تضعیف فرهنگ دینی استان است.
آیت الله مدرسی تصریح کرد: مخالفتی با حضور گردشگران خارجی در مساجد نداریم اما اگر قرار باشد حضور آنها موجب هتک حرمت مقدسات باشد یا موجب ترویج فرهنگ غربی یا ابتذال باشد باید مسئولین ذی ربط تدابیری را اتخاذ کنند تا این آسیب ها وجود نداشته باشد و فرهنگ ما از دست بُرد این گونه آسیب های دینی و اجتماعی در امان باشد.


عده ای معتقدند یکی دوتا کار ضد ارزشی، جو معنوی یزد را تغییر نمی دهد!
امام جمعه حومه شرقی یزد عنوان کرد: بعضی مطرح می کنند که با یک یا دو مورد کار ضد ارزشی و ضد فرهنگی قرار نیست جو معنوی و فرهنگی استان تحت الشعاع قرار بگیرد اما اسلام در این زمینه بیان نمی کند که یک مورد یا دو مورد! می گوید هر چه منکر است باید از آن دوری شود و از آن برائت اعلام شود و اگر بعضی تصورشان این است که این یکی دو مورد برای جذب جوانان است عرض میکنیم جوانان یزدی بطوناً متدین هستند و با فطرتی متدینانه زندگی میکنند و نیازی نیست ما فطرت متدینانه آنها را متبدل به آلوده کرد.
وی افزود: در حقیقت جذب جوانان امروز با ترویج فرهنگ اقتصادی، رشد اشتغال، حل کردن مشکل اقتصادی جوانان، مشکلات معیشتی و ازدواج جوانان خواهد بودند و با انجام حرکت های ضد فرهنگی  و بعضا مخرب دینی در جامعه اسلامی کاری از پیش نمی رود.


مردم نگذارند جامعه متدین یزد مبتلای هنجار شکنی شود
امیدواریم مسئولین فرهنگی و اجرایی استان، دست اندر کاران ذی ربط، نهاد هایی که متکلف به امر به معروف و نهی از منکر هستند و آحاد جامعه ما با احساس مسئولیت بیشتر درارتباط با حرکت های ساختار شکنانه از خود بصیرت و بینش نشان دهند و نگذارند که جامعه یزد که از دیر باز به عنوان جامعه مؤمن و متدین و فرهنگ دارالعباده عجین بوده مبتلای هنجار شکنی شود.