نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سالروزدفن شهدای امیرچخماق// با گذشت حدود چهار سال از این جریان هنوز برخی افتخارشان این است که با این جریان قهرند و هنوز سر قبور شهدای گمنام حاضر نشدند! این افتخار است؟!

سالروزدفن شهدای امیرچخماق// با گذشت حدود چهار سال از این جریان هنوز برخی افتخارشان این است که با این جریان قهرند و هنوز سر قبور شهدای گمنام حاضر نشدند! این افتخار است؟! 

 

آیت‌الله سید محمد کاظم مدرسی در مراسم گرامی‌داشت سالروز دفن شهدای گمنام در امیرچخماق یزد که در02 دیماه 97 برگزار شد، گفت: در تمامی جوامع بشری ارزش‌هایی وجود دارد که بنیان اصلی فرهنگ هر جامعه راتشکیل می‌دهند؛ مردم هم معمولا به این ارزش‌ها پایبند و وفادار هستند و پاسداری از این ارزش‌ها را برای خودشان یک وظیفه و امر خطیر می دانند.

وی افزود: شهادت یکی از این ارزش‌ها است که در فرهنگ اسلامی به عنوان پایه و اساس ارزش اجتماعی و برای دفاع از ارزش‌های دیگر، مردم برای آن ارزش قائلند. ما در بین ملت‌مان و در تاریخ کهنی که داریم ارزش‌های فراوانی داریم که فرهنگ اصیل ما بر آن ارزش‌ها استوار شده است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد اظهار داشت: توحید و یگانه‌پرستی، گرایش به اسلام و مکتب اهل بیت علیهم‌السلام، استقلال و آزادی و همچنین انقلاب اسلامی و دفاع مقدس 8 ساله و تبعیت از ولایت با محوریت ولی فقیه زمان، همه این‌ها از ارزش‌هایی است که به عنوان پایه و بنیان اصلی فرهنگ جامعه انقلابی ما تلقی می‌شود.

مدرسی عنوان کرد: بنابراین آنچه که برای ما مهم و اساس است توجه به این پایه‌ها و ارزش‌ها است؛ پایه‌هایی که فرهنگ عمومی و هویت ملی ما را تشکیل می‌دهد و مردم هم با توجه به حس زیبایی‌شناسی قوی که دارند نسبت به این زیبایی‌ها پیوسته حساسیت از خودشان نشان داده‌اند.

وی تأکید کرد: ما هیچ زمانی را سراغ نداریم که مردم‌مان -با وجود تاریخ کهن- نسبت به زیبایی‌ها روی‌گردان شده باشند و حساسیت به عنوان واقعی کلمه از خودشان در برابر زیبایی‌ها نشان نداده باشند.

این استاد حوزه یادآور شد: از توحید و یگانه‌پرستی تا پذیرش اسلام راستین و تشیع علوی تا پذیرش انقلاب اسلامی و دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی و تقدیم ده‌ها هزار شهید و دوران دفاع مقدس تا امروز که به مرز 40 سالگی انقلاب اسلامی رسیده‌ایم، ملت این را از خود نشان داده است.

مدرسی بیان بیان کرد: ملت ما این حسن و ویژگی را دارد که از دیرباز هم به دنبال زیبایی‌ها بوده است و هم به این معنا که هر جا زییایی را دیده است آن را با آغوش باز پذیرفته است و نه تنها پذیرفته بلکه آن را پرورش داده است و جانانه از آن دفاع کرده و نه تنها دفاع کرده بلکه در صدد انتقال این زیبایی‌ها به جوامع دیگر بوده است.

وی تصریح کرد: هر جا به معنای واقعی کلمه ملت ایران زیبایی را دید و شناخت، آن را با آغوش باز پذیرفت و تاریخ این را گواه می‌دهد. ملت ایران نه تنها این زیبایی را خودش می‌پذیرد بلکه در صدد تقویت و تثبیت این زیبایی در جامعه و آنگاه انتقال این زیبایی به جوامع دیگر است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: شما آموزه‌های امام را ببینید و همراهی مردم را در دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب ببینید، آموزه‌های امام فقط برای مردم ایران نبود. انقلاب اسلامی فقط در چارچوب مرزهای جغرافیای کشور عزیزمان ایران مستقل نبود، انقلاب اسلامی فقط برای یک جمعیت و محدوده خاص جمعیتی نبود، بلکه پایه انقلاب اسلامی برای جامعه بشری بود.

مدرسی خاطرنشان کرد: امروز رهبر معظم انقلاب بیان می‌کنند که ما برای رسیدن به آن هدف عالی و مطلوب خودمان باید بعد از انقلاب اسلامی و تشکیل نظام اسلامی به دولت اسلامی و جامعه اسلامی و آنگاه تمدن اسلامی برسیم.

وی اضافه کرد: تمدن اسلامی فقط برای ایران اسلامی نیست، تمدن اسلامی یعنی همه جوامع بشری با ارزش‌های اسلامی و ارزش‌های تشیع و مکتب اهل بیت (ع) آشنا شوند، این تمدن اسلامی است. تمدن اسلامی یعنی «أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ» آن هم برای همه بشر نه فقط برای جمعی از انسان‌ها در یک محدوده جغرافیای خاص؛ این راه و منش ملت ایران است.

این استاد حوزه با بیان اینکه شهید و شهادت یک ارزش بسیار والایی است که پیوسته مردم ما نسبت به آن حساسیت نشان داده‌اند، یادآور شد: در دوم دی ماه چهار سال قبل مثل چنین روزی یکی از استثنایی‌ترین اجتماع مردم را شاهد بودیم و مردم برای تشییع شهدای گمنام و ابراز همدری با فرهنگ شهادت و مظلومیتی که بر جمعی از شهیدانمان عارض شده بود، در صحنه حضور پیدا کردند.

مدرسی با بیان اینکه پیامبر راویتی را بیان کرده که کاملا بر شهید گمنام تطبیق می‌کند، اظهار داشت: پیامبر اعظم می‌فرماید: خوشا به حال آن بنده‌ای که خدا او را می‌شناسد اما بندگان خدا او را نمی‌شناسند.

وی ادامه داد: این شهدای گمنامی که چشم و چراغ شهر ما هستند این‌ها بندگان مؤمن خدا هستند، این شهدایی هستند به حسب ظاهر گمنام و ما نمی‌دانیم اینها چه کسانی هستند و اهل کدام شهر و کدام قوم و قبیله هستند، اما خدا آن‌ها را می‌شناسد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با بیان اینکه پیامبر اثر وجودی شهدای گمنام را بیان می‌کند