ضرورت توجه مسئولان به یادگیری مفاهیم قرآنی در جامعه/ اصول اساسی انقلاب باید محفوظ بماند

ضرورت توجه مسئولان به یادگیری مفاهیم قرآنی در جامعه/ اصول اساسی انقلاب باید محفوظ بماند


 

آیت‌الله سید محمد کاظم مدرسی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به حوادث اخیر کشورهای عراق و افغانستان ضمن ابراز تاسف و عرض تسلیت به خانواده‌های قربانیان اظهار کرد: متاسفانه شاهد حوادث و خسارت‌ها ی غیر قابل جبران در منطقه هستیم و همه اینها به دلیل دخالت‌های نابجا و محرک کشورهای استعمارگر و غربی در منطقه انجام می‌گیرد و کشورهای اسلامی برای حل مشکل، باید از مسیر کشورهای استعمارگر و غربی خارج شوند.

وی افزود: ا زآن زمانی که کشورهای غربی نیروهای خود را در افغاستان پیاده کردند و بعد از آن عراق را اشغال کردند و همچنین نیروهای خود را به همراه نیروهای معارض در سوریه پیاده کردند، شاهد این حرکت‌های تروریستی، اسلام هراسانه و ضد فرهنگ اسلامی هستیم با این حال این پتانسیل در مسلمانان وجود دارد که امنیت خود را تامین کنند به شرط اینکه حکام اسلامی بتوانند در این زمینه تصمیم بگیرند و تا زمانی که وابستگی و خود فروختگی به غربی‌ها وجود داشته باشند نباید به تامین امنیت منطقه امیدوار بود. چرا که بهترین وسیله برای هدف رژیم صهیونیستی ایجاد اختلاف و ناامنی در کشورهای اسلامی است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با قاریان در محفل انس با قرآن کریم گفت: کشور اسلامی و شیعی ما ده‌ها سال عالما و عامدا از فرهنگ قرآنی دور نگه داشته شده و امروز نظام اسلامی در صدد است که این کاستی‌ها و نقص‌های گذشته نسبت به دانش قرآنی را جبران کند.

وی افزود: متأسفانه با وجود بالا رفتن سطح معلومات  وگستردگی آموزه‌های عمومی، از لحاظ روخوانی و تدبر در قرآن و دانستن مفاهیم قرآن به نسبت کم سواد بودیم؛ در زمان قدیم به همان نسبت وجود باسواد، قرآن خوان هم داشتیم اما اکنون اینگونه نیست و دانش‌آموزان، مسئولان آموزش و پرورش، دانشگاهیان و غیره باید نسبت به قرآن و یادگیری مفاهیم قرآنی در جامعه توجه بیشتری نشان دهند.

آیت‌الله مدرسی همچنین با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با رزمندگان وخاطره‌گویان دفاع مقدس با تاکید بر ضرورت جلوگیری از فراموش شدن مضامین دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه اسلامی تصریح کرد: رهبری در این جلسه تذکر دادند که استکبار می‌خواهد فرهنگ اصیل اسلامی ایثار و شهادت و مبارزه با دشمنان را در جامعه محو کند که یکی از راه‌ها ورود در مسائل آموزشی و دخالت در فر هنگ آموزشی است و مسئولین را به این موضوع توجه دادند که دفاع مقدس و آموزه‌های آن نباید در کشور کمرنگ شود.

وی با اشاره به روزهای 14 و 15 خرداد سالگرد رحلت امام(ره) و قیام 15 خرداد در سال 42، با بیان اینکه امام(ره) دستاورد بسیار زیبایی را برای اسلام و علاقمندان به فرهنگ اسلامی به ویژه ایرانیان به ارمغان آورد، گفت: اسلام یک دین بسیار زیبا و جامعی است که امام این جامعیت را برای ما ترسیم کرد، ایشان قرائت صحیح اسلامی را با استفاده از اجتهاد دقیق از قرآن و سنت برای ما نشان داد و دیگر قرائت‌ها را پس زد.

امام جمعه بخش مرکزی افزود: امام(ره) اسلامی را به عنوان دین کامل معرفی کرد که با اسلام تحجر و لیبرال در تضاد بود، اسلامی که نه شرقی و نه غربی بود بلکه اسلام ناب محمدی(ص) بود و در مقابل اسلام آمریکایی قرار می‌گرفت.

آیت‌الله مدرسی افزود: امروز نیز جدال بین اسلام ناب محمدی و اسلام غیر ناب که فردگرایانه، متحجر، لیبرال و سازش با کفر است وجود دارد و افراد و سیاسیونی هستند که برخلاف امام(ره) به دنبال اسلام غیر ناب هستند و اکنون مهم این است که اصول اساسی انقلاب باید پیوسته محفوظ باشد چرا که برگرفته از اسلام ناب که تغییر ناپذیر است، می‌باشد.

وی نرفتن زیر بار ظلم، پرستش خدا و نه طواغیت، امر به معروف و نهی از منکر، اشداء علی الکفار رحما بینهم و ... را از اصول اساسی اسلام عنوان کرد و افزود: امام(ره) انقلاب اسلامی را نیز بر همین اساس پایه‌گذاری کرد و باید این اسلام انقلابی حفظ شود و نباید از دیگران واهمه داشته باشیم.

امام جمعه بخش مرکزی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در سوره مائده آمده است، ادامه داد: آموزه قرآن و اسلام این است که نباید کفار را دوست متحد خود قرار دهیم و هر کس تکیه‌گاه خود را کفار قرار دهد از آنهاست و کسانی که اعتقاد دارند اگر با کفار پیمان دوستی نبندیم آنها مارا تحت فشار قرار می‌دهند قلبشان مریض است؛ باید نگاه به خداوند داشته باشیم که فتح و پیروزی از آن اوست.

وی افزود: وصیت نامه امام(ره) نیز بر همین اساس و آموزه‌های دینی و قرآنی شکل گرفته است و مقام معظم رهبری نیز بر همین اصول اساسی اسلام جامعه را هدایت می‌کنند، انقلاب حضرت موسی، انقلاب پیامبر(ص) و انقلاب امام(ره) سه انقلاب دینی است که در تاریخ ادیان الهی شکل گرفته است که هر کدام به نحوی دشمن آن را مورد خدشه قرار دارد، انقلاب اسلامی نیز مورد هدف دشمن قرار گرفته است و باید از تجربه گذشتگان درس بگیرم و نگذاریم دشمن از طریق نفوذ در مردم، بین آنها و انقلاب اصیل امام(ه) و رهبری جدایی بیندازد.