نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ضرورت همدلی و همگون بودن دستگاه‌های مرتبط نظام با دولت (خطبه نماز جمعه بخش مرکزی یزد- ۱۴۰۰/۰۶/۱۲)

ضرورت همدلی و همگون بودن دستگاه‌های مرتبط نظام با دولت (خطبه نماز جمعه بخش مرکزی یزد- ۱۴۰۰/۰۶/۱۲)آیت الله «سیدمحمد کاظم مدرسی» در خطبه‌های نماز جمعه مورخ ۱۴۰۰/۶/۱۲ که در روستای خویدک برگزار شد، با بیان این که دولت سیزدهم دولتی مردمی و جهادی است، تصریح کرد: روز چهارشنبه این دولت، رای اعتماد گرفت، پنج شنبه تشکیل جلسه هئیت دولت داد و جمعه اولین سفر استانی و حضور میدانی میان مردم را داشت.

وی افزود: خرسندیم از اینکه مجموعه دستگاه‌های مرتبط با نظام اسلامی امروز با هم همگون و همدل هستند اما در این زمینه قابل ذکر است اگر این گروه‌ها متحد باشند و مردم حمایت و همراهی نکنند صبوری و مقاومت نداشته باشند،حاکم مذکور حتی اگر حضرت علی (ع) هم باشد، تنها خواهد بود.

وی افزود: آنچه می‌تواند این مجموعه همگون و انقلابی و جهادی را پیش ببرد و به اهداف انقلاب اسلامی نزدیک کند، برای حل مشکلات اراده مردم است و دولت و نظام به تنهایی و منهای اراده مردم نمی‌تواند موفق باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش در مورد مسائل استان، به آلودگی‌های شهری و صنعتی به خصوص در محور یزد - اردکان اشاره کرد و گفت: سطح پایین فناوری صنایع و معادن استان و خام فروشی و بهره‌وری پایین در معادن، تولید و برداشت محصولات باغی به شیوه‌های سنتی و کم بازده، نرخ بیکاری بالا و روند افزایشی آن به ویژه بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، مهاجرت شهروندان توانمند یزدی، وجود اتباع غیرمجاز و مشکلات ناشی از اسکان، اشتغال، اجتماعی و تبعات فرهنگی و مباحث امنیتی است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد از دیگر مسائل استان به تغییر سبک زندگی و آسیب‌های ناشی از آن در استان اشاره کرد و گفت: ما در زمینه طلاق با رشد آمار نگران کننده روبرو هستیم علاوه بر آن، طلاق‌های قانونی و عاطفی، تضعیف بافت اجتماعی در بافت‌های تاریخی و فرسوده و همچنین مشکلات واحدهای تولیدی ناشی از کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش موضوعات دیگری است که باید ویژه مورد توجه باشد.

مدرسی تاکید کرد: باید مسائل استان را با توجه به پستانسیل‌هایی که وجود دارد و ظرفیت سازی‌های لازم برای رفع این موضوعات اقدام کرد.

وی با بیان این که استان نیازمند به مدیریت بسیار قوی و منسجم است، گفت: توصیه به مراکز قدرت، دارای نفوذ و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی اعم از چهره‌های اثرگذار در خارج از استان این است که بدون در نظر گرفتن منافع شخصی و حزبی و رفاقت‌های بیرونی به دنبال انتخاب مسئولانی شایسته باشند.

وی افزود: حداقل باید نمایندگان وی از چهار ویژگی برخوردار باشند که شامل شناخت نسبت به استان و جوانب مختلف، روحیه جهادی و انقلابی و عمل در میدان، توان ارتباط گیری با وزارت خانه‌ها، مسئولان موثر و شخص رئیس جمهور را داشته باشند، منافع مردم و عامه را با پیوست عدالت در نظر داشته باشند و پاسخگوی به مردم باشند.

این مسئول با بیان این که استان یزد نیز با مسائل زیادی روبه رو است که لازم به پیگیری، توجه و برنامه ریزی برای حل و فصل است، به محدودیت منابع آبی هم کمی و هم کیفی که ناشی از خشکسالی های پی در پی اشاره کرد.

مدرسی در مورد افغانستان کشور همسایه شرقی ایران تصریح کرد: در قرآن کریم بیان می‌شود مواظب باشید با کسانی که ظالمند، ستمگرند و روحیه مستکبرین را در وجود خود تقویت و در جامعه ترویج می‌کنند در ارتباط نباشید و به آن‌ها اعتماد نکنید.

وی به اعتماد برخی از دولت مردان در دهه‌های اخیر اشاره کرد و با نکوهش این مسئله گفت: مصر، تونس، عراق، لیبی و بعضی از کشورهای جهان سوم را حتی در آمریکای لاتین دیدیم که اعتمادشان جز ویرانی و آسیب برای دولت‌ها و ملت‌ها در پی نداشت.

وی افزود: دولت افغانستان هم چنین سرنوشتی را تجربه کرد که با این همه هزینه‌ای که آمریکایی‌ها متحمل شدند و از ملت افغانستان اخذ کردند و آن‌ها را از لحاظ علمی، پیشرفت، دانش روز، تکنیک و زیرساخت‌ها عقب نگه داشتند در نهایت هم چیزی جز ویرانی، ناامنی و خسارت برای مردم افغانستان بر جای نماند و این نکته بسیار مهم و درس عبرتی برای سایر کشورهاست.

وی در بخشی از خطبه‌های خود نیز ضمن تسلیت ایام شهادت امام سجاد (ع) اظهار کرد: لازم به توجه است که آن حضرت با سه گروه معاند و دشمن مواجه بوده‌اند؛ آل امیه، آل زبیر، آل مروان و هر کدام هم با رویکرد خاص و هدف مشترکی کار می‌کردند.

امام جمعه بخش مرکزی یزد تصریح کرد: اهداف این سه گروه سه چیز بسیار روشن شامل مسخ اسلام و حتی حذف نام اسلام، حذف اهل بیت از صحنه‌های سیاسی، اجتماعی و علمی، مقابله با شیعیان اهل بیت و حذف فرهنگ تشیع بود.

وی افزود: از طرفی دو دولت مقتدر ایران و روم رو به افول گذاشته بودند و همراه با این جریان خرده فرهنگ‌ها به ایران وارد می‌شد و از طرفی هم تجملات و رفاه زدگی‌ها باعث شده بود تا مردم نسبت به اصل دین و جوانب معنوی دین غافل باشند.

وی با بیان این که امام سجاد (ع) در چنین زمانی برای انجام مسئولیت خود اهتمام داشتند، گفت: در این زمینه هم با رویکردهای مختلف از جمله رویکردهای علمی و فرهنگی مثل دعا و امثال آن و تربیت شاگردان اقدام می‌کردند.Loading the player...
Loading the player...