مالى که از کسى به دست آورد كه خمسش را نداده يا شك در ادای او دارد

مالى که از کسى به دست آورد كه خمسش را نداده يا شك در ادای او دارد


مالى که از کسى به دست آورد كه خمسش را نداده يا شك در ادای او دارد

 

 

امام خمینی: ١٧٩٥ انسان نمی تواند در مالی كه يقين دارد خمسش را نداده اند تصرف كند،ولی در مالی كه شك دارد خمس آن را داده اند يا نه، می تواند تصرف نمايد.

 

آیت الله بهجت: مسأله ١۴٠٨- در معاشرت و استفاده از اموال کسانی که انسان می‌داند خمس مال خود را نمی‌دهند، تا علم به بودن خمس در مال مورد ابتلا ندارد، تصرف در آنها مانعی ندارد.

 

آیت الله وحیدخراسانی:مسأله ۱۸۱۲ـ كسى كه مالى از ديگرى به دست آورد و يقين دارد كه خمسش را نداده ، نمى تواند در آن مال تصرّف كند مگر اين كه آن ديگرى معتقد به خمس نباشد ، و همچنين است بنابر احتياط واجب اگر شكّ داشته باشد كه خمس آن را داده يا نه.

 

آیت الله سیستانی: مسأله ۱۸۱۱ ـ کسی که مالی از دیگری بدست آورد و شک نماید خمس آن را داده یا نه، می‌تواند در آن مال تصرف نماید، بلکه اگر یقین هم داشته باشد که خمس آن را نداده اگر او خمس بده نباشد، و گیرنده مسلمان اثناعشری باشد، می‌تواند در آن تصرف نماید.

 

آیت الله نوری همدانی: مسأله1791- انسان نمي تواند در مالي که يقين دارد خمسش را نداده اند تصرّف کند ولي در مالي که شک دارد خمس آن را داده اند يا نه مي تواند تصرّف نمايد .

 

آیت الله سبحانی: مسأله 1490- انسان در مالى كه يقين دارد خمسش را نداده اند، مى تواند تصرف كند، مشروط بر اين كه موجب اتلاف حقوق صاحبان خمس نشود.

 

آیت الله صافی گلپایگانی: مسأله 1804- انسان نمي‎تواند در مالي كه يقين دارد خمسش را نداده‎اند تصرف كند، ولي در مالي كه شك دارد خمس آن را داده‎اند يا نه، مي‎تواند تصرف نمايد.

 

آیت الله شبیری زنجانی:مسأله 1804- انسان نمى‌تواند در مالى كه يقين دارد خمسش را نداده‌اند تصرّف كند، ولى در مال ديگرى كه شك دارد خمس آن را داده‌اند يا نه، مى‌تواند تصرّف كند.