نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

متن سخنرانی آیت الله مدرسی در نشست نیروهای انقلابی با حضور نائب رئیس اول مجلس (۹۹/۱۱/۸)

متن سخنرانی آیت الله مدرسی در نشست نیروهای انقلابی با حضور نائب رئیس اول مجلس (۹۹/۱۱/۸)آیت الله مدرسی در نشست چهارشنبه نیروهای انقلابی، حزب اللهی، مکتبی و تشکل های مذهبی که در جریان سفر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، در سالن جلسات مدرسه مدینة العلم کاظمیه یزد برگزار شد با تسلیت وفات حضرت ام البنین سلام الله علیها، اظهار داشتند: مجلس جایگاه بسیار رفیعی دارد و در واقع وضع قوانین و نظارت بر اجرای قوانین دو وظیفه و مسئولیت مهم و اساسی مجلس به شمار می رود که اولین وظیفه آن وضع قوانین که در نظام جمهوری اسلامی هر قانونی از آن به منزله حکم خداست.

ایشان تصریح کردند: مردم ما بر اساس آموزه های امام راحل، مقام معظم رهبری و سایر مراجع بزرگوار، به قوانین در نظام جمهوری اسلامی و قوانین مجلس شورای اسلامی نگاه الهی دارند و لذا باید جنبه ها و ریشه ها و مقارنات الهی آن کاملا مبین باشد.

نائب رئیس شورای حوزه علمیه یزد اظهار کردند: از مجلس شورای اسلامی بابت نگاه انقلابی و ارزشمندی که تا به حال داشته اند قدردانی می شود و در رابطه با موضع گیری پیرامون برجام و امثال این ها حرکت های انقلابی خوبی صورت گرفت.

*بودجه در مجلس بر اساس تراز انقلاب اسلامی مصوب شود

آیت الله مدرسی بابیان این که مجلس در زمینه بودجه با همه هجمه هایی که علیه آن ها شده هم وقت گذاری و هم مقاومت کردند؛ ادامه دادند: امیدواریم در صحن علنی مجلس بودجه به شکل کامل و مدون و آنچه که مد نظر انقلاب اسلامی و تراز آن است محقق شود.

ایشان توجه به نیروهای بومی استان یزد را در زمینه اشتغال خواستار شد و گفتند: چرا باید بعضی از نیروها از بیرون آمده و مدیریت مجموعه های اقتصادی استان را بر عهده بگیرند مگر ما نیروهای بومی نداریم.

*نیروی کارگری یزد را از داخل استان تأمین کنیم

امام جمعه بخش مرکزی یزد تأکید کردند: بها دادن به نیروهای بومی و پرورش آن ها و نیز حفظ و حمایت از نخبگان مهم است و درست نیست نیروهای تحصیلکرده بومی را رها کرده و نیروهای کارگری وارد کنیم.

آیت الله مدرسی با یادآوری طرح دولت الکترونیک و عدم تحقق آن، بیان کردند: مجلس باید در این زمینه برای شفاف سازی و روان سازی و راحتی امر مردم به دولت الکترونیک توجه داشته باشد.

ایشان با طرح این سئوال که آیا این سامانه دولت الکترونیک کامل است که امضاهای طلایی پای بعضی نامه ها نخورد؟؛ اظهار داشتند: در برخی موارد که کار به صورت سامانه و دولت الکترونیک انجام می گیرد اما در وزارت خانه امضا دیگری پای آن ثبت می شود که این موضوع باید تا انتها واقعا دولتی الکترونیک و شفاف باشد.

عضو شورای فرهنگ عمومی یزد اذعان کردند: این مجلس با شعار  شفافیت آرا روی کار آمد که در حال حاضر نیز مطالبه مردم به ویژه قشر جوان است و باید کاملا نمایندگان مجلس آرا شفاف داشته باشند و مشخص باشد.

*چرا نظارت مجلس بر شورای شهر استمرار ندارد؟

آیت الله مدرسی، انتخابات شورای شهر را یکی از پتانسیل هایی دانست که در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار دارد و نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در مرحله اول وجود دارد اما آیا  این نظارت استمرار می یابد؟

ایشان ابراز کردند: آیا شورای شهر به نمایندگان محترم مجلس پاسخگو هست و یا بعد از آنکه روی کار آمدند هیچ گونه پاسخی به هیچ کس نباید بدهند؟ و یک هیئت تطبیقی در فرمانداری ها هست که این هم در برخی موارد مشخص نیست محقق می شود یا نمی شود.

نائب رئیس شورای حوزه علمیه یزد خواستار شدند: هنوز ما تا انتخابات شورای شهر و روستا وقت داریم که نمایندگان مجلس در این زمینه برای حراست از دستاوردهای نظام یک فکری بکنند.

*بیش از۱۰۰هزار نفر تبعه غیر ایرانی در یزد

آیت الله مدرسی، وجود بیش از ۱۰۰هزار تبعه غیر ایرانی با اکثریت افغانستانی را یادآور شد و گفتند: در یک زمانی وجود اتباع بیگانه غیر قانونی بود که نیازمند نظارت بیشتر از سوی دولت و مجلس است.

*توجه به نیروی انتظامی در یزد بر اساس سرانه جمعیت

امام جمعه بخش مرکزی یزد، تقویت نیروهای انتظامی را در استان یزد خواستار شد و گفتند: واقعا استان یزد با توجه به وسعت زیاد، تعداد شهرستان ها و سرانه جمعیت، نیازمند افزایش نیروهای انتظامی است.

آیت الله مدرسی، در بخش دیگری ازبیان خواسته های نیروی های انقلابی از مجلس شورای اسلامی اظهار داشتند: در حالی که از نظر دریافت مالیات های مردمی در ردیف استان های برتر قرار داریم اما درآمدهای مردمی و مالیاتی استان با دریافتی هایمان اصلا برابری ندارد و نزدیک ده تا پانزده درجه این رتبه با هم اختلاف دارد و این باید عادلانه تقسیم شود.

*ازدواج آسان

ایشان موضوع قانون تسهیل ازدواج آسان و تأکید رهبر معظم انقلاب در زمینه ازدواج آسان و فرزند اوری را یادآور شد و گفتند: چه کسانی در اجرای این قانون سنگ اندازی می کنند؟  

عضو شورای فرهنگ عمومی یزد، در ادامه بیان درخواست های مردم و نیروهای انقلابی از مجلس، شفافیت میزان حقوق نجومی بگیران و ارتقای ارزش پول ملی را خواستار شد و گفتند: اصلا نباید در نظام ما یک فردی نهایتا دارای دو میلیون حقوق و فرد دیگری هم در شرکت های دولتی ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان و یا بیشتر دریافت کند که این تفاوت طبقاتی اصلا زیبنده نظام اسلامی نیست.

ایشان یکی از راه های علاج گرانی های افسار گسیخته را ارزش دادن به پول ملی دانست و ابراز کردند: آقایان با شعار احیای ارزش پاسپورت ایرانی آمدند، ولی آن را احیا نکردند و بلکه پول ملی را هم کاهش دادند.

ایت الله مدرسی، بحث انتقال آب به یزد را هم یادآور شد و افزودند: این بحث آب نیازمند توجه جدی است و آنچه آقای رئیس جمهور در یکی دو سفر استانی وعده دادند محقق نشد و خلاف واقع بود و مردم نیازمند به آب هستند.

ایشان افزودند: مردم ما گاهی آب شرب ندارند و این امنیت شکننده ای هم که در باره خط انتقالی آب یزد وجود دارد یک مسئله ملی است و در حدود اختیارات تنها یک استان یا دو استان نیست.