نماز جمعه97/07/20//رفت و آمدهای تیره و مشکوک به یزد جز خسارت نیست.

نماز جمعه97/07/20//رفت و آمدهای تیره و مشکوک به یزد جز خسارت نیست.آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی در خطبه‌های نماز جمعه 20مهرماه97 با اشاره به قرار گرفتن در ماه صفر و در پیش بودن اربعین حسینی و سفر پیاده‌روی اربعین گفت: زندگی اربعینی خوشبختانه در چند سال اخیر در ببین مردم ما رواج خوبی پیدا کرده است و نمادی از زندگی دوران حضرت ولی‌عصر(عج) است در روایات آمده است که در زمان ظهور و حضور امام زمان(عج) مردم آنچه را که دارند برای کمک به دیگران و تعظیم شعائر دینی در طبق اخلاص می‌گذارند و در اختیار دیگران قرار می‌دهند که در سفر پیاده‌روی اربعین این نمود وجود دارد.

وی ادامه داد: هزینه‌هایی که توسط مردم عراق در اربعین انجام می‌شود و کمک‌های ارزشمندی که مردم ما به همین مناسبت در اختیار نهادها، شخصیت‌ها و نهادها برای برپا کردن موکب‌ها هزینه می‌کنند همه این‌ها نشانه زندگی خاصی است که نشانه آن را رد زمان ظهور در روایات می‌بینیم و همه مردم بدون کمترین توقعی با رعایت ظواهر و مظاهر اسلامی در این جریان حضور پیدا می‌کنند، دشمن از این اجتماع عظیم که ظلم‌ستیز است و امام حسین را به جهانیان معرفی می‌کند ناراحت است.

امام‌جمعه بخش مرکزی یزد با بیان اینکه دولتمردان و آحاد مردم وظیفه دارند آنچه را که از دستشان برمی‌آید برای برپایی این اجتماع عظیم اربعین انجام دهند، افزود: ما سیدالشهدا(ع) را مایه آبروی خود می‌دانیم و اگر بخواهیم در نزد پروردگار مقرب شویم باید با حرکت عاشورایی با امام حسین(ع) انس بگیریم و این حرکت پیاده‌روی اربعین از دیرباز مورد تأکید بزرگان بوده و امروز هم مراجع تقلید و مقام معظم رهبری بر آن تأکید دارند با همراهی خواهران و برادران ایرانی و سایر کشورها و میزبانی مردم عراق در بهترین شکل برگزار شود و مشت محکمی بر دهان دشمنان اسلام باشد.

وی با اشاره به سفر سفیر انگلیس به یزد گفت: در هفته گذشته و در این ایامی که در آن قرار داریم و در ماه‌های اخیر شاهد رفت‌وآمدهای خاصی در استان یزد هستیم ازجمله سفر بعضی از وابستگان به سفارتخانه‌ها و سفرای کشورهای اروپایی به ویژه کشور انگلیس، چند نکته در قالب چند سؤال مطرح می‌کنم خیلی خوب است کسانی که احساس می‌کنند مسئول هستند در این استان به این سؤال‌ها پاسخ بدهند برای مردم روشنگری کنند و پاسخ صحیح به مردم بدهند.

مدرسی ادامه داد: هدف از این سفرها چیست برای چه، به چه مجوزی و به چه مناسبتی به یزد رفت‌وآمد می‌کنند؟ یزد چه نیازی به  سفیرهای کشورهایی که جز این چوب لای چرخ نظام و اقتصاد کشور گذاشتن کار دیگری از دستشان برنیامده است دارند، چرا باید این‌ها در یزد رفت و آمد کنند؟ هدف از این سفرها چیست؟ چه کسانی این  افراد را به یزد دعوت می‌کند؟ دعوت‌کنندگان شناخته‌شده‌اند یا ناشناخته؟ میزبان این سفرا در یزد چه کسانی هستند؟

وی عنوان کرد: چرا یزد و عمدتاً شهرهای مذهبی اخیراً برای سفر این چنین افرادی انتخاب شده است؟ سفر این افراد به شهرهای مذهبی خیلی پر رنگ شده است؟ چه ارتباطی بین شهرهای مذهبی و سفر اینگونه افراد در این ایام وجود دارد؟ دستاورد این سفرها به استان تا به حال چه بوده است؟ ما سفرهای زیادی داشتیم که یزد خواهر خوانده جایی شده است و ... دستاورد این سفرها چه بوده است؟ آیا نباید مسئولین در این زمینه گزارش دهند؟

خطیب نماز جمعه بخش مرکزی افزود: یزد ما دارای مشکلات اقتصادی فراوان است و روز به روز افزایش نیروی بیکار داریم و آمار بیکاری در حال افزایش است مسئولان چقدر توانسته‌اند با این رفت‌وآمدها جذب سرمایه خارجی داشته باشند؟مهم‌ترین  و اصلی‌ترین مسئله استان که می‌توانند آنها برای حل آن در این زمینه مشارکت داشته باشند مسئله آب است؛ یازده سال پیش رهبری این مسئله را به عنوان مهم‌ترین مسئله استان مطرح کردند، مصوبه‌ای هم گذاشته شد اما هر سال دلیل اجرایی نشدن آن را کمبود بودجه عنوان می‌کنند پس باید سرمایه‌گذاری خارجی انجام شود، آیا این رفت‌وآمدها توانسته است این مشکل را اندکی حل کنند یا رفت‌وآمد صرف است و یا با هدف دیگری این رفت و آمدها صورت می‌گیرد؟  

وی اضافه کرد: چقدر این سفرای اروپایی، انگلیسی و غیر انگلیسی توانستند مشکلات اقتصادی ما را حل کنند؟، چند درصد رشد سرمایه‌گذاری خارجی داشتیم؟ و بودجه‌ای که برای رفت و آمد این افراد هزینه می‌شود از کجا تامین می‌شود؟ یکی از سؤالات مردم این است که آیا این سفرها می‌تواند بخشی از  پروژه نفوذ در کشور ما تلقی شود یا خیر؟ آیا این افراد نمی‌آیند تا شهرهای مذهبی را از بعد مقاومتشان در مقابل تحریم‌ها ارزیابی کنند؟ باید اهداف این سفرها را بدانیم و با روشنگری با چنین افرادی مواجه شویم.

 مدرسی گفت: شما که می‌خواهید با سفرا ارتباط داشته باشید با سفرای کشورهای همسایه که مورد تأکید رهبری نیز هست ارتباط داشته باشید، ظرفیت اقتصادی استان ظرفیت بسیار بالایی برای تجارت به خارج و صادرات جنس‌های تولید به خارج از کشور است، چرا از سفرای کشورهای همسایه دعوت نمی‌کنید تا ظرفیت داخلی استان را ببینند و هیئت‌های اقتصادی آنها برای رونق بخشیدن حضور پیدا کنند؟

وی عنوان کرد: چرا باید سفرهای خاصی را برای افراد خاصی در نظر بگیریم؟ امیدواریم این سفرها زمینه این نکته نباشد که عده‌ای بعد از گذشت چند ماه بورسیه تحصیلی شوند و حق شهروندی برای کشورهای دیگر پیدا کنند. یا هدایایی از ملکه انگلیس دریافت کنند و در مقابل با اسلام  بایستند.

امام‌جمعه بخش مرکزی تصریح کرد: باید به کسانی که با سفر انگلیس نشست‌وبرخاست می‌کنند این تذکر را بدهم که انگلیس چه جنایت‌هایی را انجام داده است. فرقه ضاله بهاییت و بابیت که برای انحطاط مذهبی در کشور ما به وجود آمد ریشه آن را انگلیس می‌دانند. جریان انحصار توتون و تنباکو آن قرارداد معروف به تالبوت که با حکم فقیه جامع‌الشرایط میرزای شیرازی نقض شد توسط انگلیسی‌ها انجام شد، به انحراف کشیدن مشروطیت در کشور توسط انگلیسی‌ها رقم خورد. زمینه اعدام شیخ فضل‌الله نوری رقم خورد به خاطر نفوذ انگلیسی‌ها بود، اشغال ایران در چارچوب حمله متفقین و تحمیل قحطی به ایران و از پا درآوردن میلیون ایرانی در سده گذشته توسط انگلیسی‌ها انجام شد، نقش انگلیس در کودتای 28 مرداد، کمک به رژیم بعث عراق در جنگ هشت‌ساله با ایران، حمایت از فتنه 88، مشارکت فعال و اثرگذار در تحریم‌های ایران و ... جنایت‌هایی است که انگلیس انجام داده است.

مدرسی ادامه داد: بعضی از اعضای شورای شهر را که مؤمن و بسیجی بودند حساسیت به خرج دادند و اجازه ندادند که سفیر انگلیس وارد شورای شهر شود تحسین می‌کنیم و مجبور شد در جمع دیگری حاضر شود. اگر اهداف این سفر روشن نشود کار بسیار زشتی است، اگر اهداف این سفر اهداف کلان اقتصادی و روشن باشد و نفوذی در کار نباشد عیبی ندارد اما صرف رفت‌وآمد بدون هیچ هدفی ما آن را خسارت می‌بینیم.

وی با اشاره به همت و جایگاه رفیع نیروی انتظامی نیز عنوان کرد: نیروی انتظامی محدوده جغرافیایی وسیعی از اقصی نقاط مرزها تا مرکزی‌ترین نقطه در کشور پوشش می‌دهد و یا دران درون خانه ما با حکم قانونی در مسیر تأمین امنیت می‌تواند وارد شود  و نیروی انتظامی در هیچ زمانی محدود نیست و در تعطیلات، شب و روز و ... وظیفه خود را انجام می‌دهد  و از نظر جمعیتی نیز از مسئول درجه اول کشور تا دورترین نقاط زندگی می‌کنند از خدمات نیروی انتظامی استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: این چنین نیرویی که اینگونه گسترده همه چیز را تحت پوشش قرار دهد دارای نیروی چالاک چابک و متخصص و متعهد است و اگر قرار بود از لحاظ سازمانی و اداری بخواهد نیروی غیر چالاکی و غیر سبک باشد نمی‌توانست کاری از پیش ببرد همچنین اگر این نیرو در رده‌های مختلف در سازمان‌های اداری پیش در پیچ بود این خدمات از او دیده نمی‌شد، و ما موظف هستیم از این نیروها پشتیبانی کنیم و اگر کسی بخواهد در مقابل این نیروها صف‌آرایی کند در مقابل آن می‌ایستیم.

امام‌جمعه بخش مرکزی یزد در خصوص تصویب بعضی از معاهدات بین‌الملل یا کنوانسیون‌ها در مجلس که از آن با عنوان FATF یاد می‌شود، گفت: هفته گذشته این مورد به تصویب نمایندگان رسید، خود مجلس نیز با رأی ضعیف این مصوبه را تصویب کرد و مشخص شد که بسیاری نمایندگان نسبت به این قانون نگاه مثبتی ندارند، هر چند که ما تابع قانون هستیم و هر چه به تصویب و به تائید شورای نگهبان برسد باید ما هم تابع باشیم.

مدرسی ادامه داد: اما باید توجه داشت که رهبری در مورد این کنوانسیون‌ها چه نظری داشتند و چه راهکاری ارائه داند و هم علمای حوزه علمیه قم در این مورد تذکر دارند که مواظب باشید قانونی تصویب نشود که وابسته به یک کنوانسیون و معاهده بین‌المللی شویم که سر از استعمار دربیاورد و در این رابطه باید چشم‌ها بیدارتر باشد و از شورای نگهیان می‌خواهیم با دقت فراست کامل به این مصوبه بپردازند و اگر نیاز است مردم را در جریان بگذارند چرا که این نگرانی‌ها برگرفته از مواضع برخی دلسوزان مانند مراجع تقلید و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  برخی کسانی است که تخصص دارند و احساس می‌کنند پیوستن به این معاهدات بین‌المللی کار درستی نیست.

وی تأکید کرد: باید مراقب باشیم تا بستری برای مشکل‌آفرینی برای نظام در آینده ایجاد نکنیم و اگر قرار باشد تحت یک معاهده بین‌المللی دربیاییم که نمی‌دانیم در نهایت برای نهادهای انقلابی جمهوری اسلامی چه فرایندی پیش خواهد آمد نباید زیر بار آن برویم.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به تذکرات و مطالبات رهبری در جلسه مشترک سران قوا برای حل مشکلات اقتصادی گفت: برای عبور از مشکلات اقتصادی و نابسامانی حاکم بر جامعه اقتصادی نیازمند کار جهادی و تلاش فوق‌العاده هستیم و دولتمردان و کسانی که در مرتبط با جریانات اقتصادی هستند  باید نیروی کارآمد را مورد استفاده قرار دهند و تلاش فوق‌العاده داشته باشند. و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم باید از دیدگاه‌های کارشناسان اقتصادی در این زمینه استفاده شود  تا دولت بتواند موفق عمل کند.

وی همچنین از دستگاه قضایی و نظارتی استان در بازداشت مدیران متخلف اقتصادی استان که دانه درشت بودند تشکر کرد و ادامه داد: این مدیران متخلف یا بازداشت هستند یا در پرونده آنها در دستگاه قضا جریان هستند اینها کسانی هستند که شعار اصلاحات می‌دادند و در دانشگاه دم از اصلاحات می‌زدند حالا که استخر آب دیدند فساد از آنها سر زد.

 

گزارش تصویری

                                                                                  

 

عکس نوشته:

 

 

صوت: