نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پیشتازان جامعه در ترویج سبک زندگی اسلامی ایفای نقش کنند

پیشتازان جامعه در ترویج سبک زندگی اسلامی ایفای نقش کنند


پیشتازان جامعه در ترویج سبک زندگی اسلامی ایفای نقش کنند

آیت الله سید محمدکاظم مدرسی

خانواده یکی از ارکان مهم زندگی بشری در جایگاه تربیتی، فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، اقتصادی و به طور کلی اثرگذار بر تمامی جریان‌های شکل یافته در یک جامعه است.رشد و تعالی این نهاد مهم در جامعه اسلامی نیز از جایگاه والایی برخوردار بوده و همواره توجه به این کانون تربیتی مورد تاکید قرار گرفته است.

یکی از زیربنایی‌ترین ارکان که موجبات رشد و تعالی خانواده را فراهم می‌سازد سبک زندگی و آداب اسلامی در عرصه زندگی فردی و اجتماعی است زیرا هر جامعه‌ای زمانی می‌تواند ثمره خود  را به دیگران نشان دهد که سبک زندگی او مناسب با باورها و ارزش‌های شکل یافته حقیقی برای حرکت در مسیر الهی و متعالی باشد.

خانواده مهم‌ترین  نهاد و جایگاهی  است که در آن باورها و اعتقادات دینی ، ارزش‌های اخلاقی و هنجارهای اجتماعی از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند. افراد چگونگی معاشرت و روابط اجتماعی را با یکدیگر می‌آموزند و راه و رسم زندگی؛ اخلاق و آداب و قواعد اجتماعی را نیز فرا می‌گیرند.

از این رو اسلام برای حفظ قداست و ارزش خانواده اهمیت ویژه ای قائل است. به همین دلیل پاک سازی محیط خانواده و جامعه از آلودگی‌ها ، تشویق به ازدواج و تشکیل خانواده، تبیین روابط سالم و سازنده میان همسر و دیگر اعضای خانواده و تاکید بر تربیت فرزند از جمله برنامه‌هایی است که اسلام برای حفاظت از کانون مقدس خانواده  و رشد آن در قالب سبک زندگی اسلامی مورد توجه قرار داده است.

بدون شک اقشار پیشتاز جامعه از جمله علما، روحانیون ،دانشگاهیان، بزرگان، نخبگان علمی، فرهنگی، ورزشی و هنری در شکل دهی به سبک زندگی موثر هستند و با توجه به آسیب‌هایی که امروزه نهاد خانواده را هدف قرار داده است ضروریست نسبت به این امر مهم ورود پیدا کرده و در جامعه به شکلی تاثیر گذار ایفای نقش نمایند.

از  سوی دیگر یکی از سفارش‌های پیامبر اسلام به مسلمانان این بود که ملزم به آداب اسلامی باشند و از نمادهای دشمنان دین و مخالفان اسلام استفاده نکنند و خود را شبیه آنان نسازند.این نگاه امروز نیز یکی از الگوهای موثر برای تقویت بنیان خانواده بر مبنای ارزش‌ها و آداب اسلامی است تا  خانواده و اعضای آن دربرابر آسیب‌های اجتماعی و برنامه‌های دشمن آگاه بوده، واکسینه شده و مصون بمانند.

یکی از مهم ترین باورهای اسلامی که در همه ابعاد زندگی یک مسلمان باید خود را نشان دهد، باور به توحید  و یگانکی خداوند است بر این اساس نظام‌های اجتماعی از جمله نظام اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، و به تبع آن‌ها سبک زندگی انسان موحد متفاوت با افراد و جوامع غیر موحد خواهد بود.

بر این مبنا تشکیل خانوده از نگاه اسلام از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.خانواده هر چند از نظر جمعیت یک جامعه بسیار کوچک دانسته می‌شود  اما اسلام به منظور سالم سازی جوامع بزرگ‌تر انسانی اهتمام ویژه ای به سلامت نهاد خانواده دارد.

با توجه به آنچه مطرح شد برای حفظ و تقویت بنیان خانواده باید عادت‌های ناپسند را کنار گذاشت، نسبت به برنامه‌های مخرب از سوی رسانه‌ها و فضای مجازی منفعل نبود و با آگاهی و گزینشگری نسبت به موضوعات مخرب واکنش‌های سازنده نشان داد؛از تجملات و مصرف گرایی دور شد و بر حفظ ارزش‌های ماندگار و تعالی بخش پافشاری کرد تا بتوان با تقویت خانواده در زمینه اصلاح جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز موثر واقع شد.