نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

کمک رسانی به سادات، عامل هدایت زرتشتی می شود

کمک رسانی به سادات، عامل هدایت زرتشتی می شود


داستان
شمس‌الدین یوسف سبط ابوالفرج‎بن جوزی در کتاب تذکرة الخواص نقل کرده است که مردی رسول خدا را در خواب دید که ایشان امر فرمود: برو به فلان مجوس (زرتشتی) بگو: دعایت مستجاب شده است.
مرد مسلمان نرفت؛ برای اینکه مرد مجوس فکر نکند که احترامی دارد. این خواب دوباره و سه‌باره تکرار شد و بالاخره مرد مسلمان نزد مرد مجوس رفت و گفت: پیامبر ما فرموده که آن دعا مستجاب شد. مجوس گفت: مرا می‌شناسی؟ مرد مسلمان گفت: نه. مرد مجوسی در آن هنگام همه اهل‎بیتش را جمع کرد و همه با هم مسلمان شدند. آن‌گاه مرد تازه مسلمان شده رو به فرستاده رسول خدا، صلی الله علیه و آله گفت: چندی پیش عروسی دخترم بود. کنار خانه ما ساداتی فقیر زندگی می‌کردند. در شب عروسی شنیدم، صدای دختر بچه‌ای را که گفت: مادر! بوی غذای عروسی مرا آزار می‌دهد. غذای بسیار با لباس اشرافی به در خانه‌شان فرستادم. دختر گفت: به خدا قسم! دست به این غذا نمی‌زنیم تا برایت دعا کنیم. آن‌گاه دست‌هایش را بالا برد و گفت: خداوند محشور کند تو را با جد ما رسول خدا، صلی الله علیه و آله، و سایرین آمین گفتند. این است آن دعا که به اجابت رسیده است.


 نکته‌های آموزنده
1. کمک‌رسانی به سادات، عامل هدایت انسان‎های پاک‌دل می‌شود.
2. احسان دیگران را بدون پاسخ نگذاریم؛ هرچند دعای خیر در حق احسان کننده باشد.
3. پیروی و اطاعت از رسول خدا، صلی الله علیه و آله باید بدون چون و چرا باشد.
4. توجه کامل به پاره‌ای از رؤیاها داشته باشیم.
5. اهل‌بیت موجب هدایت خانواده‌های پاک‌دامن می‌شوند و عطوفت و مهربانی و دستگیری آنان شامل حال کسانی می‎شود که به نوعی با اهل بیت در ارتباط باشند.
6. ضرورت توجه به همسایگان و رعایت حقوق آنها (با هر دین، مذهب و عقیده‌ای)

برگرفته از کتاب فرهنگ سیادت اثر آیت الله سید محمد کاظم مدرسی، ص 474